Çerkeş

Çerkeş ilçesi Çankırı ilimize bağlı 12 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 85 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla gidilebileceği gibi Ankara veya ilçelerinden de buraya direk ulaşma imkanına sahipsiniz.

Çerkeş Gezilecek Yerler

Çankırı’nın İlçeleri

Çerkeş ilçesi deyince akla hemen Çerkez gelmektedir. Fakat bu yanlıştır. Burada yaşayan Vatandaşlarımız Çerkez değil. Bu iki kelime birbirine karıştırılmamalı.

Göz at ;

 1. Çerkeş Gezilecek Yerler
 2. Çerkeş Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Çankırı Gezilecek Yerler
 4. Çankırı’da Gezilecek 10 Yer
 5. Çankırı Gece Hayatı
 6. Çankırı Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 7. Çankırı’nın İlçeleri
 8. Çankırı Otelleri ve Çankırı Otel Fiyatları
 9. İç Anadolu Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 10. Türkiye’de Bulunan Cam Teraslar
 11. Çankırı Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 12. Çankırı Cam Seyir Terası Nerede, Nasıl Gidilir?

Peki bu isim nerede gelmiş diyorsanız. Buyurun birlikte cevap arayalım. Bu isim ile ilgili iki farklı rivayet vardır. birincisi Ulusu çayının burada bulunması ve çok verimli olması bu vesile ile çevre köylerin gelip buraya ilçenin dört köşesine yerleştiklerinde bu ismi almış olabilir.

İkincisi ise ilçenin bulunduğu arazinin ova ve toplanmaya elverişli olması sebebi ile, sefere çıkacak askerlerin burada toplandığı ve asker toplayan anlamına gelen Çeriçeken adının verildiğidir. Zamanla Çerkeş adını aldığı söylenmektedir.

Çerkeş ilçesi 1860 yıllında Osmanlı devleti zamanında ilçe olmuştur. ilçemiz 2015 yıllı itibari ile toplam nüfusu 16.539’dır.

Ankara Yolu-Işık Dağı

Çerkeş’de Gezi Rehberi

Akbaş Köprüsü: İlçemizde bulunan bu köprü tarihi dokusu göz kamaştırmaktadır. Melen Çayı üzerinde kurulan bu köprü Çerkeşli Hacı Gökmen tarafından Safranbolu’lu ustalara yaptırılmıştır.

20. Yüzyılda yapılan bu köprü Osmanlı eseridir. Yolunuz buraya düşerse bu köprüyü mutlaka ziyaret ediniz.

Akbaş Köprüsü

4.Murat Hamamı: İlçemizde bulunan bu hamam Osmanlı padişahlarından 4. Murat tarafında yapılmıştır. Uzun yıllar hizmet eden bu hamam önce hasar görüp onarılmıştır. Daha sonra yıkılmıştır.

4.Murat Hamamı

Işıkdağı Mesire Yeri: Çerkeş-Kızılcahamam karayolu üzerindedir. İlçe merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunan bu mesire yeri piknik ve eğlence yerleri bulunur. Buraya yolunuz düşerse sevdiklerinizi yanınıza alıp günübirlik güzel bir şekilde eğlenebilirsiniz.

Işıkdağı Mesire Yeri

Kemer Köprüsü: İlçemizde bulunan bu köprü Ulusu Çayı üzerinde bulunur. bu köprü 1520-60 yılları arasında Kanuni Sultan Süleyman zamanında inşa edildiği düşünülmektedir. Buraya yolunuz düşerse bu tarihi köprüyü ziyaret ediniz.

Kemer Köprüsü
Çerkeş Evleri
Çatak Yaylası
Dereyayla Mağara Yerleşimi 2
Karaköşek Çayı
Bozoğlu Barajı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here