Cevizdere Şehitliği-Emet
Cevizdere Şehitliği-Emet

Cevizdere Şehitliği Nerede, Nasıl Gidilir?– Kütahya ili, Emet ilçe sınırında yer alan Cevizdere Şehitliği, 1985 yıllında gazi ve şehitler anısına inşa edilen bir şehitliktir.

Bu şehitlik 3 Eylül 1922 tarihinde Ceviz deresinde Rauf Yüzbaşı komutasında Yunan askerine ağır kayıplar verdiren şehitler ve gaziler anısına inşa edilen önemli bir yerdir.

Emet ilçemiz 1921 tarihinde yunan işgaline uğramıştır. Hükumet konağını kendilerine karargah yapmışlardır. Burada bulunan Kuvay-ı miliyeciler dayanamayıp konağa saldırmışlardır.

Bunu haber alan Tavşanlıdaki Yunan ordusu bir tabur asker buraya göndermiştir. Gülüce köyüne yaklaşan Yunan askerleri halk tarafında pusu kurulmuştur. Buraya gelen Yunan askerleri pusuda çoğu ölmüştür. Bundan sonra yerel halk dağa çıkmıştır.

Yunan ordusu şehre saldırıp tek bir ev bırakmamışlardır. Daha sonra Yunan Askerleri burada denize dökülecektir.

Bu şehitlik yakın tarihte medyada çokça yer bulundu. Fakat bu sefer daha çok bizi üzen bir şekilde çıktı. Kütahya’nın Emet ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıl dönümü nedeniyle yapılan etkinliklerde burada ‘Erik Dalı’ şarkısı söyleyip göbek atıldı.

Daha sonra medyaya düşen bu görüntüler nedeniyle halk tarafında büyük bir tepki gösterildi. Bu görüntüler şehitlerimize büyük saygısızlık olarak nitelendirildi. Umarım ve dilerim bu son olur.

Cevizdere Şehitliği Nerede, Nasıl Gidilir?

Cevizdere Şehitliği, Kütahya’nın Emet ilçesine bağlı Günlüce köyün sınırlarında bulunur. Diğer bir deyişle Tavşanlı – Emet yolu üzerinde bulunur. Buraya ulaşım sağlamak için Kütahya merkezden kalkan Emet otobüs hatlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da özel aracınızla tabelalar yardımıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Göz at ;

 1. Emet Gezilecek Yerler
 2. Cevizdere Şehitliği-Emet
 3. Emet Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 4. Kütahya Gezilecek Yerler
 5. Kütahya’da Gezilecek 10 Yer
 6. Kütahya’nın İlçeleri
 7. Kütahya Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 8. Kütahya Gece Hayatı
 9. Ege’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 10. Frig Yürüyüş Yolu
 11. Kütahya Otelleri ve Kütahya Otel Fiyatları
 12. Kütahya Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here