Çiğli

İzmir merkezine 27 km uzaklıkta bulunan Çiğli; İzmir’in önemli sanayi bölgesi olan bir ilçesidir. Çiğli’ye birçok ilçeden ulaşmak mümkün olduğu için ulaşım problemi yoktur.

Çiğli Gezilecek Yerler

Daha çok doğal güzelliği ile öne çıkan Çiğli’de gezilecek yerler şunlardır:

Çiğli Nasıl Gidilir
Çiğli Nasıl Gidilir
Çiğli Hangi Şehirde
Çiğli Hangi Şehirde

Doğal Yaşam Parkı: Çiğli denilince akla hiç şüphesiz doğal yaşam parkı gelir. Avrupa’nın en büyük, Türkiye’nin ise ilk doğal yaşam parkı Sasalı’da bulunmaktadır. Karşıyaka iskelesinden kalkan 777 numaralı otobüs ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Büyük bir alana sahip bu doğal yaşam parkında çok sayıda farklı türlerden hayvan ve bitki bulunmaktadır. Temiz havası ve yeşil tabiatı ile sakin bir ortama sahip bu alanda her bölgede farklı hayvan türleri ile karşılaşacaksınız.

Büyük olmasından dolayı tüm yerleri görmek istiyorsanız girişte bulunan haritadan mutlaka yanınıza alın size rehberlik edecektir. Burada bulunan tropikal merkezde farklı meyve ağaçları, bitki türleri ve timsah, yılan gibi sürüngen hayvanlar bulunmaktadır. Sera şeklinde olan bu tropikal merkeze girdiğinizde kendinizi farklı bir ülkede hissedeceksiniz.

Kuş türleri, aslan, kaplan, Asya fili, maymun, yılan, timsah gibi çok sayıda hayvanı kendi doğal yaşam alanlarında görmeniz mümkün. Ayrıca bu bölgede çocuk oyun alanı, gözetleme kulesi, restoran, kafeterya ve hediyelik eşya dükkânı bulunmaktadır. İzmir gezinizde mutlaka buraya uğramalı ve doğanın bu güzelliklerine şahit olmalısınız.

Göz at ;

 1. Çiğli Gezilecek Yerler
 2. Çiğli Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Kipa Çigli Avm
 4. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi
 5. İzmir Gezilecek Yerler
 6. İzmir Gece Hayatı
 7. İzmir’de Gezilecek 10 Yer
 8. Kordon Boyu Nerede, Nasıl Gidilir
 9. İzmir Karagöl Tabiat Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 10. İzmir Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 11. İzmir Sasalı Doğal Yaşam Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri, Giriş Ücreti

Çiğli

Çiğli

Çiğli Nerede
Çiğli Nerede

Çamaltı Tuzlası: Türkiye’nin tuz ihtiyacını karşılayan Çanaltı Tuzlası; Çiğli’de bulunmaktadır. Türkiye’nin en büyük deniz tuzlası olan Çamaltı Tuzlasının güneyine Gediz Nehri akmaktadır. Harika bir görüntüye sahip olan tuzlanın bir alanı kuş cennetini oluşturmuştur.

İzmir Kuş Cenneti: Çiğli merkezine 10 km uzaklıkta Çamaltı Tuzlasında yer almaktadır. Bu doğal güzelliğe kendi aracınızla y ada Karşıyaka’dan kalkan Mavişehir otobüsü ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 8 bin hektarlık alana yayılan bu kuş cennetinde 220 kuş türü barınmakta ve her yıl 50 bin kuş uğramaktadır.

Kuşların göç yolunda bulunan bu kuş cennetinde kuluçkaya yatan kuşları korumak amacıyla doğal sit alanı kabul edilmiştir. İzmir Kuş Cennetinde; flamingo, gümüş martı, suna, çulha kuşu, uzun bacak, arı kuşu, tepeli pelikan gibi yüzlerce kuş türü bulunmaktadır.

Harika bir güzellik oluşturan bu kuş cennetinde; kuşları daha yakından izlemek için gözetleme kulesi ve bisiklet yolları bulunmaktadır. Keyifli bir zaman geçireceğiniz bu alanı mutlaka ziyaret etmeli ve bu güzelliklere şahit olmalısınız.

İzmir Kuş Cenneti
İzmir Kuş Cenneti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz