CRP Nedir, Neden Yükselir ve Kaç Olmalı
CRP Nedir, Neden Yükselir ve Kaç Olmalı

CRP Nedir, Neden Yükselir ve Kaç Olmalı sorularına cevap vermek için bu yazıyı kaleme aldık. Bu yazının daha anlaşılır olması için soru- cevap şeklinde yaptık. Şöyle ki;

1-CRP Nedir?

CRP (C-reaktif protein); vücutta iltihap olduğunda karaciğer tarafından üretilen bir proteindir. Kısaca CRP (c-reaktif protein) ölçen bir kan testidir. Bu testle birlikte Doktorunuz birçok şey hakkında bilgi sahibi olabiliyor.

2-Normal CRP Değerleri Nedir?

CRP’nin sağlıklı bir bünyede Referans Aralığı: 0-5 mg / l olmalıdır. Tabi bu değer testten teste göre değişiklik gösterebilir.

3-CRP Yüksekliği Neyi Gösterir?

CRP Yüksekliği, maalesef birçok hastalığın habercisi olabilir.  Bir kere ilk başta CRP değeri yüksek çıkıyorsa vücutta iltihap vardır. Bu da kanın değerini artırıyor. CRP Yüksekliği ile birlikte ortaya çıkan hastalıklar şunlardır;

 • İltihaplı bir bağırsak hastalığı
 • Bazı eklem iltihapları
 • Lupus gibi bağışıklık sisteminin hata ile sağlıklı vücut hücrelerine saldırdığı bazı hastalıklar

4-CRP Yüksekliği Neden Olur?

CRP Yüksekliği’ne neden olanları liste halinde size sunmak isterim. Şöyle ki;

 1. Kalp sorunları(Yüksek tansiyon, Şeker hastalığı, Sigara içmek, obez)
 2. Yanıklar
 3. Darbe almak, yaralanmalar
 4. Enfeksiyonlar
 5. İltihaplı eklem sorunları
 6. Bazı tür kanserler( göğüs, akciğer ve sindirim sisteminde ortaya çıkan kanserler – kötü huylu tümörler)
 7. Cerrahi müdahale sonrası
 8. Doku yaralanmaları
 9. Doku ölümü
 10. Hormon terapileri

5-Kandaki CRP  Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

Kandaki CRP Yüksekliğini düşürmek için ilk önce Kalp sağlığınıza dikkat edeceksiniz. Daha sonra dengeli ve düzenli beslenme yapacaksınız. Spor olmazsa olmazlardandır. Bunun dışındaki ilaç tedavisi içinde doktora gitmelisiniz.

6-CRP Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

CRP Düşük çıkıyorsa bu olumludur. Çünkü CRP’yi yükselten iltihaptır. Düşük çıkıyorsa demek ki vücutta iltihap yok demektir. Sağlıklı bir bireysiniz.

7- CRP Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

CRP Yüksekliği ve düşüklüğü için İç hastalıkları(Dahiliye) bölümüne gitmeniz gerekir.

10 YORUMLAR

 1. Benim CRP değerim 230mg/litre
  Zatürre teşhisi kondu. 71 yaşındayım.Antibyotikler novacef iğneler verdiler.Tedavi sonrası CRP kaça düşmeli. Düşmez ise ne yapmalıyım?

 2. Ben 20 yaşındayım ve askerim , ben daha önceden endokrin hastasıydım. Karaciğerimde 2. derece yağlanma ve insülin direncim çok yüksekti ( 308 di ). Evicap , Glukofen gibi ilaçlar kullandım ( 2 yıl ). Çok şükür iyileşmiştim. Ama 3 aydır ağrılarım var. Sağ karın boşluğumda ( karaciğerin olduğu bölgede ) ağrı var. Hastaneye gittim ve bana kan testi yaptılar. CRP 25,81 çıktı. Bunun sonucunda hiç ilgilenmeyen acil doktoru , birşeyim olmadığını söyledi. Bilecik 9. jandarmada acemilik yapıyorum ve burdaki devlet hastanesinde askerlere çöp gibi davranılıyor. Derdime çare bulamadım. Bu CRP değeri hakkında bana bilgi verebilir misiniz ? ( Lütfen )

  • Mert bey sizin konunuzda bilgi verme gibi bir yetkimiz yok. Siz askerliğinizi yaptığınız sırada ya da bitirdikten sonra tekrar bir doktora görünün lütfen. Vatanımız siz ve diğer tüm mehmetçiklere minnettardır. Sevgiler saygılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz