Deizm Nedir, Ne Demek ve Kısaca Tanımı
Deizm Nedir, Ne Demek ve Kısaca Tanımı

Bir İnanç yapısı olarak bilinen Deizm Nedir? sorusuna cevap arayacağız. Son günlerde Türkiye gündemini fazlasıyla meşgul eden bu kavram üzerinde size edindiğim izlenim ve bilgiler ışığında bazı şeyler paylaşacağım. Umarım kafanızdaki sorulara cevap bulursunuz. Bunun dışında merak ettiğiniz bir şey olursa yorum kısmında bizimle paylaşın.

1-Deizm Nedir?

Deizm veya diğer adıyla Yaradancılık, Dünya ve evrenin işleyişine karışmayan tek tanrı olduğuna inanan ve tüm dinleri reddeden felsefi bir inanç biçimidir. Böylece Deizm hakkında kısa bir tanım yapmış olduk. Bu inançta önemli olan yerleri liste halinde sıralayacak olursak;

 1. Deizm’de tek tanrıya inanma var.
 2. Deizm inancında olan kişilere göre tanrı, dünya ve evren işlerine karışmaz.
 3. Deizm tüm dinleri reddeder.
 4. Dinsel bilgiye akıl yolu ile ulaşılır.
 5. Vahiy, mucize, Kutsal kitap, peygamber, cennet ve cehennem, melek ve şeytan gibi kavramları reddeder.

2-Deist Kime Denir?

Deist, Deizm inancını benimsiyen kişilere denir. Yani Tek tanrının varlığına inanıp tüm dinleri reddeden kişiye denir. Onlara göre dini bilgiye ulaşmanın yolu akıldan geçer. Tanrıya ulaşmak için sadece akıl gerekir. Diğer bütün yolları(Peygamber, din, kutsal kitap) reddeder.

3-Deizm İnancı Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Deizm İnancı ilk olarak 17. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Bu inancın fikir babası İrlandalı John Toland’dır. Bu kişi Katolik bir ailede büyüyüp sonrasında “Pentheistikon” adlı bir kitap çıkarmıştır. Bu kitapta akıl ve mantık çerçevesinde bir inanç biçimine gerek olduğunu savunmuştur. Toland’ın bu görüşü birçok düşünür tarafında kabul görmüştür. Bu haliyle Deizm tüm dünyaya yayılmıştır. Voltair ve Rousseau gibi ünlü düşünürler de deizm savunucuları olmuştur. Deizm kavramı yazılı olarak ilk kez Piere Viret’in İnanç ve İncil Öğretisi Eğitimi adlı 1564 tarihli kitabında yer almıştır. Dezim savunucuların en büyük savaşları kilise din adamları ile olmuştur. Onlara göre Tanrıya ulaşmak için elçiye gerek yoktur. Bu felsefe ile ortaya çıkmışlardır. Bu inanç biçimi günümüzde insanlar tarafından hızla artmaktadır.

4-Deizm Özellikleri Nelerdir?

 1. Deizm’e göre Tanrı Vahiy göndermez.
 2. Deizm inancında tanrı ile kul arasında elçiye gerek yoktur.
 3. Kutsal kitap ve peygamberlere gerek yoktur.
 4. Deistler “özgür düşünürler”dir. Onlara göre iyi birey olmak için bir dine gerek yok.
 5. Deizm inancına göre rahip, haham, imam gibi din adamlarına gerek yoktur. Tanrıya ulaşmak için akıl yeterlidir.

5-Deizm Evrim Teorisine Nasıl Bakıyor?

Deizm inancında olan bireyler Evrim teorisine karşı değiller. Onlara göre bireyler, Tanrının oluşturduğu kurallar çerçevesinde hayat sürdürebilirler. İnsanın oluşumu bir tanrı tarafında olduğuna inanıyorlar.

2 YORUMLAR

 1. Yıllar ÖNCE..Deizmi şöyle OKUDUM…..
  Yaradan bize ÖMÜR vermiş..
  KÜLLÜ irada YARADAN….NIN…
  Cüzi irade ..YARADAN nın bize verdiği İRADE.
  KURAN ise üç safha:
  1-KURAN İNMEDEN ÖNCEKİ OLAYLAR,
  2-KURAN İnme safhaları,
  3-KURAN dan SONRA YAPILMASI GEREKENLER…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here