Demirköy Kırklareli

Demirköy Kırklareli ’ye bağlı bir ilçedir. Demirköy ilçesi Kırklareli il merkezine 74 km İstanbul’a ise 224 km uzaklıkta bulunmaktadır. Demirköy ilçesine ulaşım kolay ve sorunsuzdur.

Demirköy Gezilecek Yerler

Yıldız Dağlarının bağrında yer alan ilçe yeşil tabiatı ile dikkat çekmektedir. İlçenin en dikkat çeken yeri İğneadadır. Bunun dışında ilçede gezilecek çok sayıda doğal ve tarihi yer bulunmaktadır.

Bunları da Oku ;

  1. Demirköy Gezilecek Yerler
  2. Demirköy Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  3. Kırklareli Gezilecek Yerler
  4. Kırklareli’de Gezilecek 10 Yer
  5. Kırklareli Otelleri ve Kırklareli Otel Fiyatları

Dupnisa Mağarası: Demirköy ilçesine bağlı Sarpdere Köyüne 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Ülkemizin ikinci büyük mağarası olan Dupnisa Mağarası yaklaşık 180 milyon yıl önce oluşmuştur. 2750 metre uzunluğa sahip mağara birbirine bağlı iki kat ve üç mağaradan oluşmaktadır. Dupnisa Mağarası içinde sürekli akan bir yer altı nehri ve bu nehir üzerinde oluşan göletler yer almaktadır. 2003 yılında turizme kazandırılan mağara sarkıt ve dikitleri ile dikkat çekmektedir. Muhteşem bir doğa güzelliğe sahip olan Dupnisa Mağarasını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

İğneada: Demirköy ilçe merkezine 25 km uzaklıkta yer almaktadır. İğneada Demirköy ilçesine bağlı doğa harikası bir beldedir. 20 km uzunluğundaki sahile sahip İğneada bozulmamış doğası, temiz havası, masmavi deniz suyu ve muhteşem havası ile önemli bir turizm beldesidir. İğneada Beldesinde yer alan ve koruma altına alınan yedi göl bulunmaktadır. Bu yedi göl; Saka, Erikli, Hamam, Sülüklü, Mert, Pedina ve Ramana Gölleridir. Göçmen kuşlara ev sahipliği yapan Pedina ve Hamam Gölleri muhteşem bir görünüme sahiptir. İğneada Beldesinde çok sayıda gezilecek yer bulunmaktadır.  İğneada’da çok sayıda konaklama yerleri bulunmaktadır. Güzel bir tatil için İğneda’yı tercih edebilirsiniz.

Langoz Ormanı: Demirköy ilçesine bağlı İğneada’da yer almaktadır. Dünyada nadir olarak görülen Langoz Ormanı içinde yer alan İğneada Langoz Ormanları Avrupa’nın en büyük su basar ormanıdır. Langoz Ormanının zemini tamamen su ile kaplıdır. İçerisinde çok sayıda canlı ve bitki türü bulunan bu orman içinde Mert, Erikli, Pedina, Saka ve Hamam Gölü bulunmaktadır. Eşsiz bir güzelliğe sahip Langoz Ormanı görülmesi gereken yerlerdendir.

İğneada Limanköy: Demirköy ilçesinde bulunan İğneada Kasabasına bağlı bir tatil köyüdür. Longoz Ormanına yakın olan Limanköy yeşil tabiata sahip doğa ile iç içe bir yerdir. Sakin ve huzurlu bir yer olan Limanköy’de keyifli ve dinlendirici bir tatil yapabilirsiniz.

Bulanık Dere Longozu: İğneada’da yer almaktadır. Bölgenin en büyük deresi olan Bulanık Dere Longozu yeşil ile mavinin buluştuğu doğa harikası bir yerdir. Eşsiz bir güzelliğe sahip Bulanık Dere Longozu’nda muhteşem manzaralara şahit olacaksınız. Ayrıca İğneada’da yer alan ihtişamlı bir görünüme sahip olan tam anlamıyla bir doğa harikası olan Saka Gölü Longozu, Hamam Gölü Longozu ve Bulanık Meşe Ormanını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

İğneada Feneri:  Demirköy ilçesine bağlı İğneada’da yer almaktadır. 1866 Yılında yapılan fener görülmesi gereken tarihi yapılardandır. Doğal bir plaj içinde yer alan İğneada Feneri harika bir gün doğumu manzarasına sahiptir.

Beğendik Köyü: Demirköy ilçesine bağlı Beğendik Köyü Türkiye- Bulgaristan sınırını oluşturan Rezve Deresinin hemen kıyısında yer almaktadır. Modern bir görünüme sahip Beğendik Köyü Mustafa Kemal Atatürk tarafından örnek köy ilan edilmiştir. Doğasını koruyan Beğendik Köyünde tertemiz denize sahip kumsallar bulunmaktadır. Güzel bir tatil için Beğendik Köyünü tercih edebilirsiniz.

Sislioba Kalesi: Demirköy ilçesine bağlı Sislioba Köyüne 4 km uzaklıkta yer almaktadır. Roma Döneminde yapılan Sislioba Kalesi Bizans Döneminde de kullanılmıştır. Sislioba Kalesinden günümüze surları ve duvarları ulaşmıştır. Tarihi bir yolculuk için Sislioba Kalesini ziyaret edebilirsiniz.

Demirköy Bıçkıdere
Demirköy Hangi Şehirde
Demirköy Haritası
Demirköy İğneada
Demirköy Kırklareli
Demirköy Nasıl Gidilir
Demirköy Nerede

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz