Longoz Ormanları

Kırklareli, 351.684 toplam nüfusu ile Marmara Bölgemizin şirin bir ilidir. Eski adı Kırık kilise olan Kırklareli aynı zamanda tarihi bir şehrimizdir.

Kırklareli Gezilecek Yerler

Kırklareli’de gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse güzel bir plan yapıp tarihi yerlerini gezmelisiniz. Bu ilimizde gezilip görülecek çok sayıda yer bulunur.

İsteyen olursa burada OKUYABİLİR.  Şimdi de ilimize yolunuz düşerse mutlaka gezmeniz gereken 10 yer seçtik umarım beğenirsiniz. Sorularınız olursa yorum kısmında yazabilirsiniz.

Kırklareli Gezilecek Yerler

1-Kıyıköy

Kıyıköy

Vize ilçesine bağlı turistlik öneme sahip bir beldedir. Kıyıköy ilçe girişinde yer alan tarihi surlar Kıyıköy Kasabasına mistik bir hava katmaktadır.

Cenevizlerden kalma surlar ile çevrili kasabada çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Kıyıköy iki dere arasında yer almaktadır. Özellikle Papuçdere doğal güzelliği ile ön plana çıkmaktadır. Nilüfer çiçekleri, su kaplumbağaları ve su yılanları çokça bulunan Papuçdere’de bu muhteşem manzarası eşliğinde tekne gezisi yapabilirsiniz.

Derenin serin sularına ve harika manzarasına karşı oturup çay içebilir ya da burada yapılan midye tavanın tadına bakabilirsiniz. Kıyıköy Kastro Sahili gelişmiş bir yerdir.

Burada güzel manzarası eşliğinde güzel bir tatil yapabilir ve temiz plajlarında güneşin ve denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

2-Küçük Ayasofya Kilisesi

Küçük Ayasofya Kilisesi(Gazi Süleyman Paşa Camii)

Vize ilçe merkezinde yer almaktadır. Dionysos Mabedinin kalıntıları üzerine 6. Yüzyılda Bizans İmparatoru Jüstiyen zamanında inşa edilmiştir.

Bizans Döneminde yapılan bu kilise Osmanlı Döneminde Gazi Süleyman Paşa tarafından camiye dönüştürülmüştür. 1997 yılında onarımdan geçen kilise günümüzde hala cami olarak kullanılmaktadır.

3-Kırklareli Müzesi

Kırklareli Müzesi

1930 yılında Mustafa Kemal Paşa Atatürk tarafından ziyaret edilen tarihi bina sonraki yıllarda belediye binası olarak kullanılmış ve 1894 yılında müze olarak hizmete açılmıştır.

İki katlı olan tarihi bina kemerli pencereleri ile dikkat çekmektedir. Müzenin giriş katında kültür ve tabiat sergisi salonu yer almaktadır. Müzenin üst katında ise Kırklareli ilinde arkeolojik çalışmalar sonucu elde edilen farklı dönemlere ait arkeolojik eserler ve Kırklareli iline özgü olan etnografik eserler sergilenmektedir.

Kırklareli ilinin tarihine ve kültürüne şahit olmak için Kırklareli Müzesini gezebilirsiniz. Ayrıca Kırklareli ilin bağlı tarihi ve doğal güzelliklere sahip ilçelerini de gezebilirsiniz.

4-Dupnisa Mağarası

Dupnisa Mağarası

Demirköy ilçesine bağlı Sarpdere Köyüne 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Ülkemizin ikinci büyük mağarası olan Dupnisa Mağarası yaklaşık 180 milyon yıl önce oluşmuştur.

2750 metre uzunluğa sahip mağara birbirine bağlı iki kat ve üç mağaradan oluşmaktadır. Dupnisa Mağarası içinde sürekli akan bir yer altı nehri ve bu nehir üzerinde oluşan göletler yer almaktadır.

2003 yılında turizme kazandırılan mağara sarkıt ve dikitleri ile dikkat çekmektedir. Muhteşem bir doğa güzelliğe sahip olan Dupnisa Mağarasını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

5-Beğendik Köyü

Beğendik Köyü

Demirköy ilçesine bağlı Beğendik Köyü Türkiye- Bulgaristan sınırını oluşturan Rezve Deresinin hemen kıyısında yer almaktadır. Modern bir görünüme sahip Beğendik Köyü Mustafa Kemal Atatürk tarafından örnek köy ilan edilmiştir.

Doğasını koruyan Beğendik Köyünde tertemiz denize sahip kumsallar bulunmaktadır. Güzel bir tatil için Beğendik Köyünü tercih edebilirsiniz.

6-Langoz Ormanı

Longoz Ormanları

Demirköy ilçesine bağlı İğneada’da yer almaktadır. Dünyada nadir olarak görülen Langoz Ormanı içinde yer alan İğneada Langoz Ormanları Avrupa’nın en büyük su basar ormanıdır.

Langoz Ormanının zemini tamamen su ile kaplıdır. İçerisinde çok sayıda canlı ve bitki türü bulunan bu orman içinde Mert, Erikli, Pedina, Saka ve Hamam Gölü bulunmaktadır.

Eşsiz bir güzelliğe sahip Langoz Ormanı görülmesi gereken yerlerdendir.

7-Babaeski Köprüsü

Babaeski Köprüsü

Kırklareli ilimizin Babaeski ilçesinde bulunur. İstanbul-Edirne asfaltının Babaeski Deresi (Şeytan Dere)ni geçtiği, Babaeski’nin Lüleburgaz çıkışında yer alır.

Babaeski Köprüsü 1633 yılında 4. Murat Döneminde Anadolu’dan Balkanlara giden askeri ve ticaret yolu üzerinde inşa edilmiştir.

Kesme taş kaplı, kargir bir köprü yapısına sahip olan Babaeski Köprüsü 6 kemerli olarak inşa edilmiştir. Günümüzde Babaeski Köprüsü faal olarak kullanılmaktadır.

8-Panayır İskelesi Koyu

Panayır İskelesi Koyu

Vize ilçe merkezine 47 km uzaklıkta Kışlacık Köyünde yer almaktadır. Yemyeşil bir orman ile kaplı Panayır İskelesi Koyu 200 metre uzunluğunda ve 200 metre genişliğinde harika bir kumsala sahiptir.

Mavi ile yeşilin muhteşem uyumuna sahip Panayır İskelesi Koyu huzurlu, sakin bir ortama sahiptir. Kamp ve karavan turizmi için gayet uygundur.

Berrak bir denize sahip bu yerde keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Ayrıca muhteşem bir güzelliğe ve berrak sulara sahip Kıyıköy ve Panayır İskelesi Koyunun arasında yer alan Poliçe Koyunun doğa harikası güzelliğini görebilir ve burada kamp kurup doğa ile iç içe bir tatil yapabilirsiniz.

9-Balkaya Köyü

Balkaya Köyü

Bu köy Kırklareli iline bağlı Vize ilçesinde bulunur. Bu köye keşfedilmemiş bir cennet köşesidir. Buraya gelenler konaklamaları için bir otel bulunur.

Ayrıca köyde kamp kurabilirler. Özellikle doğa tutkunların bu köye gelip görmesi gerekir. Havası, suyu ve toprağı altın olan bu köy mutlaka görülmeli.

10-Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi

Tevil Mehmet Paşa Külliyesi olarak da anılan külliye Lüleburgaz ilçesinde geniş bir alana yayılmıştır. 1569-1570 yılları arasında Sokullu Mehmet Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır.

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi Lüleburgaz ilçesine kent dokusu verecek ve dönemin bütün ihtiyacını karşılayacak şekilde inşa edilmiştir. Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi camii, kervansaray, medrese, imarethane, dua kubbesi, çifte hamam, köprü, çeşme, su yolları, meskenler, su sarnıçları ve tuvaletlerden oluşmaktadır. Bu külliye zamanının tüm ihtiyacını karşılayacak bir şehir oluşturmuştur.

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesinin yapılarından caminin minaresi deprem sonucu yıkılmış ve tekrar yapılmıştır. Külliyenin önemli bir parçası olan kervansaray günümüze harap olarak ulaşmıştır.

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesinin kervansaray dışında tüm yapıları günümüze sağlam olarak ulaşmıştır. Lüleburgaz ilçesinin önemli eserlerinden olan ve Osmanlı Devletinin ihtişamlı mimarisini yansıtan külliye görülmesi gereken yerlerdendir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here