dnipro

Dnipro  Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Ulaşım
 4. Alışveriş
 5. Yeme İçme
 6. Nerede Kalınır
 7. Gece Hayatı
 8. Turlar
 9. Konsolosluklar
 10. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Dnipro, Dinyeper Nehri’nin kenarında bulunan Ukrayna’ya bağlı bir şehirdir. Aynı zamanda Ukrayna’nın Dnipropetrovsk Oblastı’nın idari merkezi. Dnipro şehri 947.106 toplam nüfusu ile ülkenin en kalabalık 4. şehridir. Bu şehrin eski ismi Dnepropetrovsk’dur. Şehir özellikle ilkbahar ve yaz aylarında görülmeye değer bir yerdir. Şehirde bulunan tarihi yapılar, parklar ve bahçeleriyle harika bir şehir olup gelenleri kendine aşık ettirmektedir.

Şehir demir çelik fabrikası öne çıkmış olup ülkenin önemli bir endüstriyel şehridir. Ayrıca şehirde toplam 11 Fakülte bulunur. Anlayacağınız Şehrin nüfusu daha çok gençlerden oluşmaktadır. Bunun dışında Ukrayna cevizi de bu şehirde yetişmektedir.

Şehrin Resmi dili Ukraynaca’dır. Bunun dışında şehir halkın büyük çoğunluğu Rusça bilmektedir. İngilizce bilenler çok az sayıdadır. Ukrayna-Rus Savaşı bu şehirden uzaktır.

Dnipro’da  soğuk ve ılıman iklim görülmektedir. Her mevsim yağışlı olup en yüksek sıcaklık Temmuz ayında ortalama 22,3 derecedir. En düşük sıcaklık ise -4,5 derece ile Ocak ayında görülür. Türkiye’den buraya gitmek için sadece nüfus cüzdanınız yanınızda olsa yeterlidir. Ukrayna bizde vize istemiyor.

Günlük Gezi Planı

1.Gün 

Karl Marx Bulvarı

Şehrin kalbi burada atmaktadır. Şehrin en popüler cadesi olup üzerinde çok sayıda restoran. cafe, Avm ve otel bulunur. Burada gönlünüzce gezip alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca cadde üzerinde birçok tarihi bina da bulunur.

Nasıl Gidilir: 1 Numaralı tramvay hattı ile buraya ulaşılabilir.

Dnipropetrovsk Doğal Tarih Müzesi

1849 yıllında bu müze hizmette açılmıştır. Müzede m.ö günümüze kadar çok sayıda tarihi yapı bulunur. Kernosov putundan tutun Ramses VI heykeline kadar çok sayıda tarihi obje görmeniz mümkündür. Antik Çağlardan günümüze kadar yaklaşık 7 bin eser burada sergilenmektedir. Tarihi severler için bulunmaz bir yer.

Nasıl Gidilir:

Adres: 18 Karla Marksa AveDnipropetrovsk, Ukrayna
Telefon: +380 562 463 422
Ziyaret Saatleri: Bu müze  pazartesi güneri hariç her gün 10.00-16.00 saatleri arasında açıktır.
Aziz Trinity Katedrali

Dnipro şehir merkezinde yükselen Ortodoks kilisenin Üçlü Katedrali’dir. Bu katedral 1837 yıllında inşa edilmiştir. Daha sonra çok kez onarımdan geçmiştir. Sovyet Rusya tarafında kapatılan Katedral 2. Dünya Savaşı sonrasında tekrar açılmıştır. Daha sonra onarımdan geçen katedral günümüzde renkli kubbeleri ile her yerde görülmektedir.

Nasıl Gidilir:

Sonsuz Şeref Anıtı

Şehir merkezinde bulunan bu anıt ölen askerlerin anısına dikilmiştir. Uzunluğu sayesinde şehrin birçok bölgesinde bulunur.

Nasıl Gidilir:

Yahudi ve Soykırım Müzesi

Burada geçmişte çok sayıda Yahudi yaşamıştır. Bu şehir Yahudi Musevilerin merkezlerinden biridir. Bu müzede şehir ve ülke genelinde yaşayan Musevilerin maruz kaldıkları yıkıcı soykırımı gözler önüne sermektedir. İçeri girdiğinizde tüyleriniz diken diken olmaktadır.

Nasıl Gidilir:

Avrupa Meydanı

Kent merkezinde bulunan bu meydan trafiğe kapalı olup geceleri harika ışıklandırma ile çok güzel bir görüntüye sahip olmaktadır. Şehrin özel törenleri burada yapılmaktadır.

Nasıl Gidilir:

Sahil Yolu

23 km uzunluğu ile Avrupa’nın en uzun sahil yolu olarak bilinir. Zavadsyaya, Lenin ve Pobeda caddelerinden oluşuyor. Bu sahil yolu üzerinde birçok yapı bulunur. Burada gezebilir. Harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: 

2.Gün

Shevchenko Parkı

Şehirde bulunan bu park kentin ve ülkenin en güzel parklarından biridir. Bu parkta yürüyüş yapabilir. Bir şeyler yeyip içebilirsiniz. Bu parkta harika zaman geçirebilirsiniz.

Nasıl Gidilir:

Potemkin Sarayı

Şehirde bulunan bu saray 1780 yıllında inşa edilmiştir. Bu sarayda dönemin Novorossiysk Valisi General Potemkin’in ikametgahı olarak bilinir. 1952 yıllında  Öğrenci Kültür Sarayı’na dönüştürüldü. Altında çeşitli tünellerin olduğu söyleniliyor.

Nasıl Gidilir:

Adres: Ploşad Şevçenko, 1 (Çevçenko Parkı)

Manastır  Adası

Bu ada sovyetler Birliği Zamanında ”Komsomol” adı almıştı. Burada 9. yüzyılda bir manastır bulunuyordu. İsmini de burada almıştı. Burada kocaman bir heykel bulunuyor. Heykel Ukrayna Edebiyatın ve dilin kurucusu Taras Şevçenko  aittir. Sovyetler zamanında adada hayvanat bahçesi, Çocuk parkı ve akvaryum bulunuyordu.

Nasıl Gidilir:

Menorah Merkezi

Yahudiler için kutsal kabul edilen bu mekan kültür merkezi görevini yapmaktadır. Buraya gelip sergi ve sanat gösterilerine katılabilirsiniz. Bu bina Sinagog turistlerin ilgisini çekmektedir. Bu binanın terasına çıkıp şehri kuş bakışı izleyebilirsiniz.

Nasıl Gidilir:

Nikolayev Kilisesi

1650 yıllında inşa edilen bu kilise şehrin en eski kilisesi olarak bilinmektedir. Bu kilise çok kez onarımdan geçilmişse de günümüzde önemli bir ibadet merkezidir.

Nasıl Gidilir:

Adres: Oktyabryat Cad., 108

Gnezdo Glurya’ya (Ukrayna Köyü )

Burası harika manzaralı bir köydür. Bu köye gelip kafa dinleyebilir. Burada yerel ürün satın alabilir. Harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Nasıl Gidilir:

Ulaşım

ŞEHİR İÇİ
Taksi Şehirde sizi birçok noktaya ulaştıracak taksiler bulunur. Bu taksilere binmeden önce pazarlık yapın.
Metro Dnipro şehrinde Metro hattı bulunmamaktadır.
Tramway Şehirde en sık kullanılan ulaşım aracı Tramvay’dır. Tramvay ile Panoromik şehir turu atabilirsiniz. Şehirde çok sayıda Tramvay hattı bulunur. Biletler  1,5 UAH’dir.
Bisiklet Şehirde bisiklet kullanımı oldukça yaygındır. Her zaman yaygınlaşması için projeler üretilmektedir. Sabah kalkıp şehirde bisiklet turu atmalısınız.
Minibüs, Otobüs Şehirde minibüs yerine kullanılan Marshrutkalar yaygındır. Bu araçlarla şehrin her tarafına gidebilirsiniz. Marshutkas’ın fiyatı 5.0 – 9 UAH. arasında değişir. Mesafeye göre farklı ücret alır.
ŞEHİR DIŞI
Uçak Ülkemizden buraya her hafta düzenli olarak uçak seferleri yapılmaktaydı. Fakat 12.12.2016 tarihinden itibaren Türkiye hava yolları ve Dnipro Hava yolları uçuşları askıya almıştır. Buraya gitmek için Kiev üzerinde aktarmalı gitmelisiniz.
Otobüs Şehir merkezinde otogar bulunmaktadır. Başta Ukrayna şehirleri olmak üzere birçok şehre buradan otobüs seferleri bulunmaktadır. Biletinizi otogardan alabileceğiniz gibi şehir merkezinde bulunan firmalardan da alabilirsiniz. Bu uyarıyı da yapmak istiyorum. Otobüs firmalarında çalışanlar genelde İngilizce bilmiyorlar.
Tren Bilindiği üzere ülkemizden buraya direk uçak seferlerinin olmadığını söylemiştik. Kiev üzerinde aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz. Kiev’e geldikten sonra Trenle Dnipro şehrine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Kiev’den buraya tren yolculuğu çok eğlenceli olmaktadır. Düzenli olarak günde iki sefer yapılmaktadır.  Tren biletleri için bu siteye göz atın.
Gemi Dinyeper Nehri Şehri ikiye bölmüştür. Nehir üzerinde birçok gemi turu yapılmaktadır. Bu gemilerle şehrin her yerini rahatlıkla dolaşabilirsiniz. Yine Kiev’den buraya Vapur seferleri yapılır.
Araba Kendi arabanız ya da kiralayacağınız bir araçla buraya gidebilirsiniz. İyi bir şöfor değilseniz hiç yola çıkmayın. Çünkü birçok sıkıntı yaşayabilirsiniz. Yollar gayet düzensiz. Ana yollarda bile çukur vardır.

Alışveriş

Şehrin kalbi sayılan Karl Marks Bulvarı üzerinde hediyelik eşya satan dükkanlar ve alışveriş merkezleri bulunur. Bunun dışında şehirde pazar, sanat galerisi ve kitapçılar bulunur. Buralarda uğrayabilirsiniz. Buradan Ukrayna’ya ait kıyafet, Matruşka Bebek, Votka ve süs eşyaları satın alabilirsiniz. Şehirde bulunan önemli alışveriş merkezleri şunlardır.

MOST-Citi: Birkaç katlı harika bir Alışveriş merkezidir. Burada kış geceleri için harika  bir mekandır. 2. katta çıkıp burada Ukrayna yemekleri yiyebilir. Yine cafelere takılabilirsiniz.  Yine en alta katta 24 saat açık olan market ve lüks apart oteli bulunur.

Adres: Hlinky St, 2, Dnipropetrovs’k, Дніпропетровська, Ukrayna, 49000
Telefon: +380 56 732 3700
Passage: Şehrin en büyük alışveriş merkezlerden biridir. Buraya gidip gönlünüzce alışveriş yapabilirsiniz. İstediğiniz her şeyi burada kolayca temin edebilirsiniz.
Adres: Dmytra Yavornytskoho Avenue, 50, Dnipropetrovs’k, Dnipropetrovsk Oblast, Ukrayna, 49000
Telefon: +380 56 376 0800
Caravan Shopping and Entertainment Center
 Dnipropetrovsk bölgesindeki alışveriş merkezleri içerisinde en iyi alışveriş merkezlerden biridir. Burada eğlence ve alışveriş adına her şeyi kolayca bulabilirsiniz.
Adres: Nizhnedneprovskaya, 17Dnipropetrovsk, Ukrayna
Telefon: +380 56 747 9985
Synii L’on: Şehirde bulunan bir giyim mağazasıdır. Buraya gelip harika elbiseler alabilirsiniz.
Adres: Voskresenska St, 25, Dnipropetrovs’k, Dnipropetrovsk Oblast, Ukrayna, 49000
Telefon: +380 56 744 1777

Yeme İçme

Dünyanın en zengin mutfaklarından birine sahip Ukrayna’da çok sayıda yöresel yemek bulunur. Yemek kültürü burada baya gelişmiş olup birçok kültürden etkilenmiştir. Yemekler harika lezzetten olup baya da ucuzdur. Burada lüks bir lokantaya gidip karnınızı doysanız en fazla vereceğiniz 50 tl’dir.  Şimdi Ukrayna’nın yemeklerine bakalım.

Borscht (Borş) Çorbası

Bu çorba aslında Eskide Romalıların milli yemeğiydi. Daha sonra Ukraynalıların eline geçti. Ukraynalılar bu yemeği çokça tüketir. Bu yemek kök bitkilerden yapılır. Etle lezzetlendirilir. Krema ile taçlandırılır. Bu yemeğin bir adabı var. Bunu gidince görürsünüz.

Vareniki

Bu yemek aslında bizdeki mantının bir benzeri fakat farklıdır. Ukraynalıların çok sevdiği bir yemek. İçinde İç malzemesinde patates, kıyma, ciğer, kabak, balık, yumurta v.b. her şey olabilir.  Buraya gelirseniz tadına bakın.

Strudel

Bu yiyecek Ukraynalıların çok sevdiği bir tatlı türüdür. Strudel’in en meşhur dolgusu elma ve tatlı peynirdir. Buraya gelirseniz bu tatlı çeşidini mutlaka tadın.

Sirniki

Bu çeşit Ukraynalıların daha çok kahvaltıda tercih ettikleri bir tür yiyecektir. Bir çeşit peynirli pankek de denilebilir. Yanında sert bir kahve ile harika gider.

Krovyanka

Bu yemek Türkler pek tüketmez. Nedeni ise İçinde domuz eti var. Ama Ukraynalıların çok sevdiği bir yemek. Domuz kanı ve greçka ile yapılan bir çeşit sucuk diyebiliriz. Yağdan kızartıldığı gibi yağdan kızratılarak yapılır. Ya da çiğ tüketilir.

Kısil

Bu yemek deil bir içecek çeşididir. Bu içecek bizdeki meyve suyu andırmaktadır. Harika bir tadı var. Yemekten sonra çokça tüketilir. Tatmanızı öneririm.

Kiev Tavuğu

Ukrayna’nın en meşhur yemeklerinden biridir. Bu yemek kemiksiz tavuk etini tere yağında kızartıp sofraya bırakırlar. Harika bir tadı var. Mutlaka tatmalısınız.

Gorilka (Vodka)

Ukrayna milli içeceği olan Vodka burada çok meşhurdur. Buraya gelen herkes bu içecekten çokça tüketir. Fiyattı da gayet uygundur. Hatta gelirken yanlarında da birkaç şişe getirirler.

Şimdi şehirde bulunan bazı restoranları önereceğim. Buraya giderseniz bu restoranlarda harika yemekler yiyebilirsiniz. Bunlar:

Puzata Khata: Ukrayna mutfağı olup Ukrayna harika yemekleri burada tadabilirsiniz. 

Adres: Mykhaila Hrushevskoho St, 1, Dnipropetrovs’k, Дніпропетровська, Ukrayna, 49000
Telefon: +380 56 790 4151
Nirvana:  Hem kapalı hem açık büfe hizmetleri ile size Gürcistan mutfağını sunmaktadır.
Adres: Dmytra Yavornytskoho Avenue, 95Л, Dnipropetrovs’k, Dnipropetrovsk Oblast, Ukrayna, 49000
Telefon: +380 56 726 4275
Mímíno: Şehirde bulunan gürcü restoranıdır. Nehir manzaralı bu restoranda harika yemekler yiyebilirsiniz.
Adres: ім.Леніна наб. 7А, Dnipro, Дніпропетровська, Ukrayna, 49000
Telefon: +380 56 778 3510

Al Pacino Restaurant: Burada harika Türk yemekleri yiyebilirsiniz. Çalışanların çoğu Türkçe bilmektedir. Restoranda birçok Türk yemeği bulunur.

Adres:  Mahdeburzkoho Prava Street, 4, Dnipropetrovs’k, Dnipropetrovsk Oblast, Ukrayna

Nerede Kalınır

Şehir merkezinde çok sayıda otel bulunur. Bunun dışında şehirde evde kiralayabilirsiniz. Burada ev kiralamak daha uygundur. Özellikle grup halinde gelmişseniz bu sizin daha iyi olacaktır.

Dnipro Otelleri

Dnipro otel fiyatları oldukça uygundur. Özellikle  Karl Marks Bulvarı çevresinde çok sayıda otel bulunur. Burada konaklayabilirsiniz.

Öneriler

Şehir merkezinde ve biraz daha uzak bölgelerde her türden otel bulmanız mümkündür. Burada ucuz bütçeli otel bulacağınız gibi lüks otelde bulabilirsiniz. Bütçenize göre otel bulabilirsiniz. Şu oteller önerilebilir.

 • Mini Hotel Vesna
 • Hotel Dnipro
 • Reikartz Dnipro
 • Menorah Hotel
 • Apartments on Gagarina

Gece Hayatı

Dnipro Gece hayatı ve gece eğlencesi oldukça parlak geçmektedir. Buradaki mekanlarda eğlence hiç durmadan sabaha kadar devam eder.

Dnipro şehrinde birçok Gece kulübü, striptiz show club, ve diğer gece mekanları bulunur. Burada harika dansçı kızların şovları eşliğinde sabaha kadar eğlenebilirsiniz. Daha fazla bilgi ve ayrıntı için  –>> Dnepropetrovsk Gece Hayatı

Turlar

Dnipro şehrinde çok sayıda tur firması bulunur. Buraya gelen turistler tur eşliğinde gezebiliyor. Burada otobüs turları ve gemi turu bulunur. Özellikle gemi turları çok caziptir. Buraya ilk defa gidecekseniz kesinlikle Turlara katılıp gezmelisiniz. Hem daha uygun hem de daha eğlenceli oluyor. Şehirde bulunan tur fiyatlarında ortalama bir fiyat çıkardık. İşte tablo

Otobüs Turu Bot Turu
Yetişkinler (14-59 Yaş) 15 Dolar 15 Dolar
Çocuklar (5-15 Yaş)

Yaşlılar (60 yaş ve üzeri)

Öğrenciler

10 Dolar 10 Dolar
Çocuklar (0-5 Yaş) Ücretsiz Ücretsiz

Konsolosluklar

Dnipro Şehrinde Türkiye Dnipro başkonsolosluğu bulunmamaktadır.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Şehre gitmeden önce otel ve uçak rezervasyonunuzu yaptırın. bunu belgeleyin. Sürekli yanınızda olsun sonrada sıkıntı yaşamayın.
 2. Şehirde ingilizce bilenlerin sayısı azdır. Çok az da olsa Rusça öğrenip burada rahat edebilirsiniz.
 3. Bu şehir hayatı pahalıdır. Özellikle sonbaharda gelmeye çalışın.
 4. Şehirde çok sayıda tarihi bina var. Bunları hepsini gezmeden dönmeyin. Burada 3 gün kalırsanız hepsini gezersiniz.
 5.  Bu şehirde  bir mekana giderken bu otel olur. Gece kulübü olur ya da başka bir yer olabilir. Mutlaka pazarlık yapın. Daha sonra kabarık bir fatura ile başınızı yakmayın.
 6. Bu şehre gitmeden önce kültürel yapısını öğrenin ve tarihini mutlaka okuyun. Sohbetlerde ve gezmede baya işinize yarayacaktır.
 7. Şehre ilk defa gidiyorsanız mutlaka bir tur firması ile anlaşıp onlarla gidin. Hem daha ekonomik hem de daha eğlenceli oluyor.
 8. Burada para karşılığında çalışan birçok kadın vardır. Bu kadınlara dikkat edin. Özellikle serbest çalışan kadınlar aylık kontrollerden geçmemekte olup hastalık taşıyor olabilirler.
 9. Şehirde gece hayatı oldukça parlak geçmektedir. Gönlünüzce gece hayatını yaşayın. Fakat girdiğiniz mekanlar güvenli olmasına dikkat edin. Gece hayatında verdiğimiz mekanlara gidin.
 10. Şehir Rusya’ya uzak olduğundan dolayı Savaş buraya sıçramamıştır. Güvenli bir bölgedir.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here