Doğançay Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri&Giriş Ücreti

Ülkemizin ilk çağdaş müzesi olan Doğançay Müzesi İstanbul ilimizin Beyoğlu ilçesinde bulunur. bu müzede Burhan Doğançay ve babası Adil Doğançay’ın eserleri sergilenmektedir. Beyoğlu gezi listenize mutlaka eklemeniz gereken bir yerdir.

Doğançay Müzesi

Müze 2004 yıllında kapılarını halka açtı. 150 yıllık tarihi 5 katlı binada Doğançay ailesine ait eserler sergilenmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve sponsor firmalarla işbirliği içinde 2005’ten bu yana temel öğretimlerde  jürili sanat yarışmaları düzenliyor ve sonuçlarını kamuoyuyla paylaşıyor. Her yıl 1500 okuldan, 8-14 yaşlarında ortalama 7 bin öğrenci bu etkinliğe katılıyor. Kazananlara çok güzel ödüller verilmektedir.

Doğançay Müzesi İstanbul Ortaokullar Resim Yarışması

Adil Doğançay kimdir

1900 yılında doğmuştur. Doğançay Türk ordusunda harita subayı olmasının yanı sıra iyi bir resssamdır. Genellikle izlenimci tarzda çalıştığı eserleri, hayatının çoğu zamanını doğada geçirmesi sebebiyle kır ve deniz manzaralıdır. Müzede eserlerinin çoğu 1940 ile öldüğü 1990 yılları arasında yapılmıştır.

Adil Doğançay

Burhan Doğançay kimdir

Sanat eğitimini ilk olarak babasından ve tanınmış ressam Arif Kaptan’dan aldı. İyi çizimin önemini küçük yaşlarda kavramıştı. 1950’li yılların başlarında öğrenci olarak Paris’e giden Doğançay, bu yıllarının önemli bir bölümünü Paris Academie de la Grande Chaumiere de sanat okuyarak geçirdi. Bir yandan da Paris Üniversitesi’nde daha sonra doktora diploması aldığı hukuk ve ekonomi okuyordu. Bu dönemde düzenli olarak resim yaptı ve bir kaç karma sergiye katıldı. Türkiye’ye dönüşünden kısa süre sonra Ankara Sanat Severler Kulubü’nde babasıyla “baba-oğul”sergileri açtı. Doğançay 1962’de devlet görevi nedeniyle New York’a gitti. Kısa süren memuriyetten sonra 1964’te kendisini tamamen sanata adamaya ve New York”ta kalmaya karar verdi. Bundan 40 yıl kadar sonra doğduğu kent İstanbul’a dönmesi ve kendi müzesini açması hayatında yeni bir dönemin başlangıcı oldu.

Burhan Doğançay

İstanbul Doğançay Müzesi

Müze’ye ayak basar basmaz sizi farklı bir hava karşılamaktadır. Her türden resim örneği bulunmaktadır. Burhan Doğançay yaklaşık 114 ülke gezintisi yapmıştır. Onun dışında ülkemizin neredeyse her yerini dolaşmıştır. Doğa öğretmeni olarak da bilinir. Tabi bunları eserlerine yansıtmasa olur mu olmaz tabi. Eserlerini incelediğimizde farklı kültürler farklı kuşakları görmemiz mümkündür. yolunuz düşerse mutlaka buraya gidip burada bulunan altın değerinde bulunan bu eserleri incelemelisiniz.

Beyoğlu Doğançay Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Doğançay Müzesi Nerede

Doğançay Müzesi, İstanbul’un Beyoğlu ilçesine bağlı Hüseyinağa Mahallesi, Balo Sokakta bulunur.

Doğançay Müzesi Nasıl Gidilir

İstanbul’un her köşesinde buraya İETT otobüsleri ile ulaşmak mümkündür.

Doğançay Müzesi Ziyaret gün ve saatleri

Pazartesi günleri kapalıdır. Salı – Pazar arası ise  : 10:00 – 18:00 saatleri arası açıktır.

Doğançay Müzesi Giriş Ücreti

Doğançay Müzesi Girişi Ücretsizdir.

İstanbul Doğançay Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here