Domaniç

Domaniç ilçesi Kütahya ilimize bağlı bir ilçedir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 90 km uzaklıktadır. Buraya gelmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşmak mümkündür.

Kütahya’nın İlçeleri

Domaniç ilçesi Osmanlı Dönemi kuruluş yıllarında Kayı Boyunun gelip burada dinlendiği eğlendiği yaylak bir alandır. Dikkat edersiniz Osmanlı Devletinin kuruluş yıllından itibaren ilçemizin yeşilliği ile bilinir. Kafa dinlemek için gelinen bir yer olarak bilinir.

İlçemizde bulunan mesire yerleri gerçekten de mükemmeldir. Osmanlı devletinin kurucusu bilinen Ertuğrul Gazi önderliğinde burayı ele geçirir. Osmanlı devletinin ilk temeli burada ve söğüt çevresinde atılır.

Kışları Söğütte geçiren Osmanlı yazları burada geçirmişlerdir. Daha önceleri buraya Hisarköy denilirken daha sonra Domaniç ismini vermişlerdir. Domaniç 1932 yıllında Tavşanlı’ya Bağlandı. 1960 yıllında ilçe statüsüne kavuştu. İlçe 2016 yıllı itibariyle toplam nüfusu 15.006’dır.

Göz at ;

 1. Domaniç Gezilecek Yerler
 2. Domaniç Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Domaniç Ormanları
 4. Kütahya Gezilecek Yerler
 5. Kütahya’da Gezilecek 10 Yer
 6. Kütahya’nın İlçeleri
 7. Kütahya Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 8. Kütahya Gece Hayatı
 9. Ege’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 10. Frig Yürüyüş Yolu
 11. Kütahya Otelleri ve Kütahya Otel Fiyatları
 12. Kütahya Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
Domaniç Hangi Şehirde

Domaniç’de Gezilecek Yerler

1-Mızık Çamı

İlçemize bağlı Domur Köyünde bulunan bu çam ağacı Osmanlı devletin Kurucusu Sayılan Osman Gazinin Beşiği olarak kullandığı ağaçtır. Bu ağaç 1980 yılında doğal etkenler sonucu yıkılarak hayatiyeti sona ermiştir.

1988 tarihinde bu ağacı koruma altına alıp tescillenmiştir. Bu ağaç anıt ağaç olarak kabul edilmiştir. Bu ağacın boyunun 11 metre, çevresinin 4.70 metre, yaşının da yaklaşık 740 yaşında olduğu söylenir. Buraya yolunuz düşerse bu ağacı mutlaka ziyaret etmeye geliniz.

Beşik Çamı

2-Hayme Ana Türbesi

İlçemize bağlı Çarşamba köyünde bulunur. ilçe merkezine 15 km uzaklıktadır. Hayma Ana kimdir diye bir soru sorulsa cevabı basittir. Hayma Ana Osmanlı devletin kurucusu sayılan Osman Gazi’nin ninesi Ertuğrul Gazinin ise annesidir. Osmanlı devleti daha kurulmadan önce söğüt ve Domaniç çevresinde yaşıyorlardı.

Burada yaylada kalan Ertuğrul Gazi ve ailesi bu yaylada Annesini kaybetti ve burada gömdü. Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamit Devlet Ana dediği Hayma Ana için burada bir türbe yaptırır. O günden bugüne her zaman ziyaretçi akınına uğrar. Ayrıca bu köyde her eylül ayının ilk Pazar gününde burada düzenlenen ‘’Hayme Anayı Anma ve Göç Şenlikleri’’ etkinlikleriyle anılmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka gelip uğrayınız.

Hayma Ana
Hayma Ana Türbesi

3-Domaniç Ormanları

İlimize bağlı Domaniç ilçesinde bulunur. ilimiz ve ilçemizin can damarı dediğimiz yerdir. İlçemize gelen ziyaretçilerin ilk uğrak yeridir. Sadece bu ormanlarda yetişen ağaçları görmeniz yeterli olur sizin için . tarihi ve doğal güzelliğe sahip bu ormanı mutlaka görmelisiniz.

Domaniç Ormanı

4-Sarıkız mesire yeri

İlçemize bağlı Ilıcaksu Köyünde bulunur. burada toprak çıkan suyun oluşturduğu mükemmel manzaralı bir gölet bulunuyor. Buranın oluşturduğu yeşilik ve sessizlik insanı büyülüyor.

Burada aynı zamanda birçok alabalık tesisleri bulunuyor. Buraya yolunuz düşerse sevdiklerinizle birlikte piknik yapmaya gelebilirsiniz.

Sarıkız Pazar
Sarıkız Mesire Alanı
Sarıkız Domaniç
Ilıcaksu Sarıkız
Ilıcaksu Sarıkız Kütahya
Ilıcaksu Sarıkız Hangi Şehirde
Ilıcaksu Sarıkız Domaniç
ILICAKSU KÖYÜ

 

Domaniç Kütahya
Domaniç Nerede
Balık Tesisleri
Mersu Balıkçılık
Ebe Çamlığı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz