Dünyanın en korkutucu tıp müzeleri
Dünyanın en korkutucu tıp müzeleri

Dünya üzerinde çok sayıda müze bulunmaktadır. Hangi ülkeye giderseniz gidin, her dalda farklı bir müze ile mutlaka karşılaşırsınız. Müzelere gidip o ülkenin tarihi ve kültürünü öğrenmek isterseniz. Fakat bazı ülkelerde çok değişik müze çeşitleri bulunmaktadır. Bunlardan biri de dünyanın değişik ülkelerinde yer alan Tıp Müzeleridir. Bu müzeler oldukça ilginç ve korkutucudur. Buraya gitmek için on defa düşünmek gerekiyor. Fakat gitmezsiniz de pişman olursunuz. İşte Dünyanın en korkutucu tıp müzeleri

Vrolik Müzesi

Vrolik Müzesi
Vrolik Müzesi

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da yer alan Vrolik Müzesi, 18’inci yüzyılın sonunda kurulan oldukça korkutucu bir müzedir. Müze de 10 binin üzerinde fetüs, yapışık ikiz ve pek çok ilginç örnek sergilenmektedir. Burası çocuklar için uygun olmadığı için çocuklar bu müzeyi ziyaret edemiyor. Büyükler ise çoğu zaman etkisinde kalıyor. Korkunç örnekler bulunuyor. Benden söylemesi. Bu müze Hafta içi her gün 10:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Buraya girişler ücretsizdir. Buraya ulaşmak için 45, 46, 47 numaralı otobüs hatlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

2   Bart Patoloji Müzesi

Bart Patoloji Müzesi
Bart Patoloji Müzesi

İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Bart Patoloji Müzesi, 1879 yıllında Galler Prensi tarafından ziyarette açılmış bir tıp müzesidir. Bu müzede yaklaşık 5000 tıbbi anormallik sergileniyor. Bunların arasında İnsanın vücudunda çıkarılmış 150 yıllık parçalar da bulunuyor. Buraya bireysel olarak ziyaret edemiyorsunuz. Ancak özel organizasyonlar eşliğinde ziyaret edebilirsiniz.

 Berlin Tıp Tarihi Müzesi

Berlin Tıp Tarihi Müzesi
Berlin Tıp Tarihi Müzesi

Almanya’nın başkenti Berlin’in kalbinde yer alan Berlin Tıp Tarihi Müzesi, yaklaşık 1800 parça ile ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Bu müzede 1. Dünya savaşından önce 23 bin örnek sergilenmekteydi. Fakat savaş döneminde birçok örnek kayp oldu. Burada oldukça ilginç örnekler bulunur. Hatta yeni ırk yaratmak için kullanılan örnekler bile bulunmaktadır. Bu müze Almanya tıp tarihi açısında oldukça önemlidir. Müze de oldukça korkunç örnekler de bulunuyor. Yolunuz buraya düşerse ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Müze  Pazartesi günleri kapalı olup diğer günlerde ise Salı – Pazar 10:00 – 17:00 Çarşamba ve cumartesi 10:00 – 19:00 saatleri arasında ziyarette açıktır. Burayı ziyaret etmek için yetişkinler 9 euro, öğrenciler 4 euro ücret öderler. Buraya ulaşmak için 123, 142, 147 ve 245 numaralı otobüs hatlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

 İnsan Hastalıkları Müzesi

İnsan Hastalıkları Müzesi
İnsan Hastalıkları Müzesi

Avustralya’nın Sidney şehrinde yer alan İnsan Hastalıkları Müzesi, 1960’lı yılların başında ziyarette açılan bir müzedir. Müzede yaklaşık 2700 örnek sergilenmektedir. Müze, hem bulaşıcı hem de bulaşıcı olmayan hastalıkların örneklerini içerir. Bu örneklerin çoğu 100 yıldan fazladır burada bulunmaktadır. Oldukça ürkütücü olup görenleri hayrette düşürmektedir. Buraya yolunuz düşerse ziyaret etmek için birkaç defa düşünmeniz gerekir. Fakat buraya kadar gelmişken bu müzeyi ziyaret etmeden dönersiniz pişman olursunuz. Karar sizindir. Müze hafta içi her gün 10:00-16:00 saatleri arasında ziyarette açıktır. Burayı ziyaret etmek için tam bilet 10 dolar, indirimli bilet 5 dolardır. Buraya M50, 348, 357, 370, 400, 890 & 891 otobüs hatlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

5   Maude Abbot Tıp Müzesi

Maude Abbot Tıp Müzesi
Maude Abbot Tıp Müzesi

Kanada’nın Montreal şehrinde yer alan Maude Abbot Tıp Müzesi, 19. yüzyılın başlarında McGill Üniversitesi Tıp Fakültesi ve ilgili öğretim hastanelerinde tıp eğitimi ve uygulamalarını belgeleyen materyallerin olduğu bir tıp müzesidir. Müzede yaklaşık 150 civarında organ sergilenmektedir. Buraya yolunuz düşerse bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Fakat bazı canlılara ait organlar oldukça ürkütücü görünmektedir.

Fragonard d’Alfort Müzesi

Fragonard Müzesi
Fragonard Müzesi

Fransa’nın başkenti Paris’de yer alan Fragonard d’Alfort Müzesi, 1766 yıllında veterinerlik öğrencileri tarafından oluşturulmuş. Fakat 1991 yıllında halka açılmıştır. Müze de yaklaşık 700 tane örnek sergilenmektedir. Burada At, maymun ve hatta insan fetüslerinin sergilendiği koleksiyonlar bulunmaktadır. Oldukça ilginç ve korkunç bu müzeyi ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum. Fakat gelmeden iyi düşünün. Çünkü çoğu insan buraya gidip geldikten sonra etkilenmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here