Endonezya'da Gezilecek 10 Yer
Endonezya'da Gezilecek 10 Yer

260.581.100 toplam nüfusuyla dünyanın en kalabalık 4. büyük ülkesi Endonezya, aynı zamanda dünyanın en kalabalık Müslüman ülkesi olup Güneydoğu Asya’nın ucunda  yer alan bir adalar ülkesidir.

Göz at ;

  1. Cakarta Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Endonezya’da Gezilecek 10 Yer
  3. Endonezya Nerede?
  4. Endonezya Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Endonezya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

18.330 adaya sahip olan ülkenin yaklaşık 6 bin adasında yerleşim yeri bulunmuyor. Yine ülkede 167 tane aktif volkanik alan bulunur. Yani dünyanın en aktif yanardağların sahip ülkesi diyebiliriz.

Endonezya Gezi Rehberi

Ülkede gezilip görülecek birçok yer bulunur. Endonezya denilince gezginlerin aklına genelde Bali, Lombok ve başkent olan Cakarta gelmektedir. Fakat ülke turistik yapılar bakımında zengin bir yer olup birçok turistik ada bulunur.

İşte bizde bugün siz değerli okurlarımız için ülkede yer alan en gözde 10 turistik yeri seçtik. Buraya yolunuz düşerse bu yerleri gezmeden kesinlikle geri dönmeyiniz. Sorularınız olursa memnuniyetle cevaplarız. İşte Endonezya’nın en gözde 10 turistik yeri;

1-Raja Ampat Adaları

Raja Ampat Adaları-Endonezya

Endonezya’da yer alan Raja Ampat Adaları, 1.500 ada ve adacıklardan oluşan bir takımada’dır. Yapılan araştırmaya göre su altı yaşamında dünyanın en zengin yeridir. Bunun birçok sebebi olabilir. Fakat bazı araştırmacılara göre burada yerleşim yerinin olmaması ve doğanın bakir kalması gibi nedenler öne sürülmektedir. Her yıl buraya çok sayıda turist gelmektedir. Özellikle su altı dalış için burası tercih edilir. Adanın güzelliği ise insanları büyülemektedir. Buraya yolunuz düşerse sizde mutlaka bu takım adayı ziyaret edin. Harika manzara eşliğinde sevdiklerinizle birlikte huzurlu bir tatil keyfi yaşayın.

2-Tanjung Puting Ulusal Parkı

Tanjung Puting Ulusal Parkı
Tanjung Puting Ulusal Parkı

Bu park; Endonezya’nın Kalimantan Bölgesi, Borneo Adası’nda bulunur. 1982 yıllında hizmette açılan park, Ekoturizm açısında oldukça  popüler bir yerdir. Burada çok sayıda vahşi hayvan bulunur. Buraya rehber eşliğinde turlar düzenlenmektedir. Hayatınızda ismini dahi duymadığınız canlıları yakında görme fırsatını yakalıyorsunuz. Fakat yakın tarihte burada yapılan illegal ağaç kesimleri yüzünde çoğu hayvanın yaşam alanı tehdit altına girmiştir. Size tavsiyem insanlar buraya zarar vermeden tur eşliğinde gidip bu ortamı görün.

3-Toraja Land

Toraja Land
Toraja Land

Toraja, aynı ismi taşıyan bir kabilenin yaşam bölgesidir. diğer bir deyişle  Güney Sulawesi’nin dağlık  bir arazisidir. Buraya gelmeden önce önce mutlaka iyi araştırma yapın. Çünkü bu bölgede yaşayan insanların o kadar değişik gelenekleri var ki adeta insanların kanı donmaktadır. Size en basitiyle şöyle söyleyeyim. Buradaki insanlar ölüleriyle birlikte yaşıyorlar. Ölülerini çoğu zaman gömmezler. Sebebi ise cenaze törenleri oldukça pahalı olmasıdır. Tören için para toparlayana kadar evde birlikte yaşıyorlar. Onlara normal insan gibi yemek ve içecek veriyorlar. Bakımlarını yapıyorlar. Daha sonra para biriktiğinde törenle onları gömerler. Burada ölülere yaşayanlardan daha değer biçiyorlar. Ölen biri için manda kurban ederler. Burada Manda çok önemli bir hayvan olup evlerini de manda boynuzu gibi inşa ederler.  Torajada ağaç oymacılığı da oldukça ileri ve ölen kişinin birebir ağaç heykelleri yapılıp gömüldüğü mağaralardan sergilenmektedir. Ölen bebekleri de burada yer alan ağaç kovuklarına gömerler. Buraya bir turist olarak giderseniz ve bu zaman aralığında bir cenaze törenine denk gelirseniz size çok iyi davranırlar. Birçok ikramda bulunurlar. Bize göre çok farklı gelenekler olsa da buradan gelenekler sonucunda ortaya çıkan yapılar oldukça ilginç olup her yıl çok sayıda kişi ziyaret etmektedir.

Torajada ağaç oymacılığı oldukça ileri ve ölen kişinin birebir ağaç heykelleri yapılıp, gömüldüğü mağaralardaki teraslarda sergileniyor
Torajada ağaç oymacılığı oldukça ileri ve ölen kişinin birebir ağaç heykelleri yapılıp, gömüldüğü mağaralardaki teraslarda sergileniyor

4-Toba Gölü

Toba Gölü
Toba Gölü

Sumatra Adası’nda yer alan bu göl, yaklaşık 7500 yıl önce büyük bir volkan patlamasından sonra oluşan bir doğal göldür. Toba Gölü, Yaklaşık 100 kilometre uzunluğunda, 30 kilometre genişliğinde ve 450 metre derinliğine sahiptir. Gölün oldukça hoş bir manzarası bulunur. Göl çevresinde Bataks denilen bir kabile yaşamaktadır. Bu kabile inançları gereği harika yapılar inşa edilmiştir. Burayı her yıl çok sayıda turist ziyaret etmektedir. Çünkü bu göl oldukça bilim dünyasını heyecanlandıran bir yerdir. Görmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Toba Gölü-Endonezya
Toba Gölü-Endonezya

5-Kelimutu Krater Gölü

Kelimutu Krater Gölü-Endonezya
Kelimutu Krater Gölü-Endonezya

Asya ülkesi Endonezya’nın Kelimutu yanardağının tepesinde üç farklı renkte göl bulunmaktadır. Bu gölleri ilginç kılan ise her biri farklı bir renkte olmasıdır. Göllerden biri deniz mavisi, biri Türkuaz mavisi diğeri ise Koyu Kahverengi renktedir. Ayrıca mevsimlere göre bu göller renk değiştirmektedir. Burada volkanik gaz aktivitesinin çok sık sayıda yaşanması gölde farklı mineraller oluşmasına bu da gölün farklı renklere bürünmesine sağlar. Bu göl için dünyanın her yerinde turistler akın eder. Bu göller turistlere harika bir görsel şölen sunmaktadır.

6-Komodo Ulusal Parkı

Komodo Ulusal Parkı
Komodo Ulusal Parkı

Bu park; Rinca Adası, Komodo Adası ve 26 küçük adayı sınırları içine alan bir ulusal parktır. Bu park dünyanın en büyük kertenkelesi olan Komodo ejderini korumak için 1980 yıllında kurulmuştur. 3 metre uzunluğa kadar ulaşabilen bu ejderhalar genellikle insanlara zarar vermezler. Fakat yine de buraya kesinlikte yalnız gitmeyin. Bir rehber eşliğinde ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Ayrıca bu park, 1991 yıllında UNESCO Dünya Miras listesine alınmıştır. Bu adayı ilginç kılan diğer bir özelliği ise dünyaca ünlü bir tüplü dalış merkezine sahip olmasıdır.

7-Yogyakarta

Yogyakarta Borobudur Tapınağı
Yogyakarta Borobudur Tapınağı

Yogyakarta, Endonezya’nın Orta Java bölgesinde yer alan harika bir turistik şehirdir. Java Kültürüne bağlı olarak batik, bale, tiyatro ve kukla gibi sanatsal yapıların ana merkezidir. Ayrıca şehirde birçok eğitim kurumu bulunmaktadır. Bu nedenle Üniversite şehri olarak da anılmaktadır. Yaklaşık yarım milyon nüfusa sahip şehirde birçok turistik yapı bulunur. Buraya yolunuz düşerse özellikle Borobudur Tapınağı, Yogyakarta Sarayı ve Kalibiru Ulusal Parkını mutlaka ziyaret edin. Size bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Bu şehirde çok sık deprem ve volkanik patlamalar meydana gelmektedir. Giderken ona göre dikkat edip önlem alın.

8-Lombok

Lombok Adası
Lombok Adası

Lombok, Endonezya’nın Batı Nusa Tenggara bölgesinde yer alan harika bir adadır. Deniz, kum ve güneş üçlüsünü burada doyasıya yaşayabilirsiniz. Burası Küçük su adaları olarak da bilinir. Yeni yeni keşfedilen bu ada için Bali adasının bakir hali diyebiliriz. Burada yer alan plajlarda harika vakit geçirirken yine birçok sporsal faaliyette bulunabilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte harika bir tatil keyfi yaşamak için bu ada tam size göre bir yerdir. Burası anlatılmaz ancak yaşanılır. O zaman yaşamak için fazla beklemeyin derim.

9-Cakarta

Cakarta
Cakarta

Cakarta, Endonezya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Aynı zamanda Güney Doğu Asya’nın da en büyük şehri olarak bilinmektedir.(8.490.000 nüfusu bulunur.) Şehrin renkli bir gece hayatı bulunur. Buraya yıl boyunca çok sayıda turist gelmektedir. Şehirde gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Size tavsiyem gezinizi mayıs-eylül ayları arasında yapın. Diğer aylarda çok fazla yağış olmaktadır.

10-Bali

Bali

Bali,  Küçük Sunda Adalarının en batısında yer alan bir turistik adadır. Bu ada Endonezya’nın en güzel turizm bölgesidir. Ülkemiz için Bodrum ve çeşme ne ise Endonezya içinde Bali adası odur. Özellikle dost canlısı ve güler yüzlü insanlarıyla dikkat çekmektedir. Dünyanın en popüler adası olarak da bilinmektedir. Bu ada; muazzam plajlar, sarp kıyılar, tropik iklim, yemyeşil pirinç tarlaları ve volkanik yamaçlar gibi birçok doğa güzelliğe sahiptir. Bu nedenle buraya her yıl çok sayıda insan akın etmektedir. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Ayrıca ada üzerinde birçok tarihi yapı bulunur. Buraya geldiğinizde bu tarihi yapıları da ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Bali Adası
Bali Adası

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here