Eruh

Siirt ilimizin 6 ilçesinden biridir. Siirt ilimizin en eski ilçesidir de diyebiliriz. Neden en eski ilçesi ilçesi olduğunu tarihçesinde açıklayacağız.

Eruh Gezilecek Yerler

Eruh ilçesi Siirt il merkezine yaklaşık 53 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden ilçeye  gelen dolmuşlar bulunur. Bunlarla ulaşım sağlanabilir. Ayrıca çevre il ve ilçelerden buraya direk ulaşım sağlayan dolmuşlar vardır.

Göz at ;

  1. Eruh Gezilecek Yerler
  2. Eruh Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  3. Siirt Gezilecek Yerler
  4. Siirt Gece Hayatı
  5. Siirt’de Gezilecek 10 Yer
  6. Siirt Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  7. Güneydoğu Anadolu’da Mutlaka Gezilmesi gereken 10 Yer
  8. İbrahim Hakkı Hazretleri Türbesi
  9. Siirt Otelleri ve Siirt Otel Fiyatları
  10. Siirt Paintball Oyun Salonu Nerede, Nasıl Gidilir?
Siirt'in İlçesi
Siirt’in İlçesi

Eruh Tarihçesi

Eruh ilçesi tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır. fakat ilk tarihi ne zaman başlamıştır. İlk yerleşim yeri kaç yıllında yapılmıştır. bununla ilgili kesin bilgiler bulunmamaktadır. Fakat tarihi kitaplarda elde ettiğimiz bilgilere göre milattan önce 1000 yıllına dayanır.

Tarihte birçok medeniyette ev sahipliği yaptığını söylemek mümkündür. bunlar işte Urartular, Asurlular, medler, persler ve en son 1514 yıllında yavuz selim’in Çaldıran seferi sırasında ilçemizi Osmanlı topraklarına katmıştır. Cumhuriyet ilanı ile birlikte  il olan Siirt ilimize bağlı bir ilçe olmuştur. Siirt ilin en eski ilçesidir demiştik.

Kaynakları incelediğimizde iki farklı kaynaktan aynı şeyi görüyoruz. Bunlardan biri  1872 tarihinde yazılan  Diyarbakır Salnamesinde (Yıllıkta) Siirt Sancağı’na bağlı dört kaza arasında Eruh Kazası’da sayılmakta;

Diğer kazalar ise şunlardır: Zilan, Dergül ve Pervari adlarında üç nahiyenin bağlı olduğu, diğeri ise 1899 tarihinde yazılan  Bitlis Salnamesi’nde ise; yine Eruh’un Siirt Sancağı’na bağlı bir kaza olduğu Dergül, Lodi ve Fındık adlarında üç nahiyesinin bulunduğu yazılmaktadır.

Eruh Gezi Rehberi

Eruh Hangi Şehirde
Eruh Hangi Şehirde

Sağlarca Kaplıcası

Siirt il merkezine 15 km uzaklıktadır. Ve Eruh yolun üzerindedir. Bu kaplıca birçok hastalığa iyi gelindiği söylenmektedir. Özellikle deri ve kadın hastalıklarına iyi geldiğini söylemektedir. Buraya yıl içerisinde birçok kişi ziyaret etmektedir.

Sağlarca Kaplıcası
Sağlarca Kaplıcası

Finik Kalesi

Bu kale Osmanlı dönemine ait bir kaledir. Çok önemli bir yere sahip olan bu kale eskiden Eruh ilçemizin sınırları içerisinde iken daha sonra sınırların değişmesi ile 1990 yıllında  Şırnak ilimize geçmiştir.

Finik Kalesi
Finik Kalesi

Bayıryüzü Köyü

Bu köy Eruh ilçesine bağlı bir köydür. Bu köyün özelliği Uzmanlara göre Türkiye’nin en kaliteli petrolünün bulunduğu köydür. 1 Ocak 2014’te “Doğu Sadak-1” adlı petrol arama kuyusunda petrol üretimine başlanmıştır.

Bayıryüzü Köyü
Bayıryüzü Köyü

Sonuç olarak tarihi ve kültürel bakımında zengin bulunan bu ilçemizi yolumuz düşerse ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz.

Eruh
Eruh

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz