Foça

İzmir merkezine 70 km uzaklıkta bulunan Foça; İzmir’in en güzel tatil beldelerindendir. Mavi bayraklı plajlara sahip Foça en gözde tatil merkezlerindendir. Foça’da tarihi ve turistlik çok sayıda yer bulunmaktadır. Foça’da gezilecek yerler şunlardır:

Foça Gezilecek Yerler

Foça Nerede
Foça Nerede
Yeni Foça
Yeni Foça

Beş Kapılar Kalesi: Antik dönemden kalma surlar ile çevrili Foça’da bulunmaktadır. Denize karşı dikdörtgen yapıda inşa edilen ve dikdörtgen kuleler ile desteklenen kale köklü bir tarihi geçmişe sahiptir.

Beş kapıdan oluşan kale şehrin girişi için kullanılmıştır. Osmanlı Devleti zamanında onarılan kale günümüze sağlam olarak ulaşmıştır. Büyüleyici bir güzelliğe sahip bu kalenin içinde Bizans Döneminden kalma çeşitli tarihi yapıtlar bulunmaktadır.

Kaleye çıktığınızda bir tarafında Foça’nın eşsiz manzarası diğer tarafında deniz manzarası ile sizi büyüleyecektir. Denize karşı heybetli görüntüsü ile Foça’ya can veren Beş Kapılar Kalesi UNESCO Dünya Kültür Mirası aday listesine girmeyi başarmıştır. Bu ihtişamlı kaleyi ve Foça’yı çevreleyen tarihi surları görmenizi tavsiye ederim.

Göz at ;

 1. Foça Gezilecek Yerler
 2. Foça Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Foça Gece Hayatı
 4. Foça Otelleri
 5. İzmir Gezilecek Yerler
 6. İzmir Gece Hayatı
 7. İzmir’de Gezilecek 10 Yer
 8. Kordon Boyu Nerede, Nasıl Gidilir
 9. İzmir Karagöl Tabiat Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 10. İzmir Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 11. İzmir Sasalı Doğal Yaşam Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri, Giriş Ücreti
Foça Beş Kapılar Kalesi
Foça Beş Kapılar Kalesi

Phokaia Antik Kenti: Eski Foça’yı Yeni Foça’ya bağlayan karayolu üzerinde bulunan bir antik kenttir. Bu antik kentte rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Antik kentte yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda çok sayıda tarihi yapıtlara ulaşılmıştır.

Ana Tanrıça Athena için yapılan ve İyon dünyasının en eski tapınağı olan Athena Tapınağı burada bulunmaktadır. Athena’nın tahtadan heykeli bulunan bu tapınan görülmesi gereken eserlerdendir.

Ayrıca bölgede bulunan Kybele Açık Hava Tapınağı da görülmesi gereken tarihi eserlerdendir. Bu açık hava tapınağında Tanrıça Kybele’nin heykelleri ve kabartmaları bulunmaktadır.

Foça Phokaia Antik Kenti
Foça Phokaia Antik Kenti

Şeytan Hamamı: Foça ilçe merkezine 2 km uzaklıkta Çan tepesinin eteklerinde, askeri alan içinde bulunmaktadır. Antik çağda bir aile mezarı olarak yapılan ve Şeytan Hamamı olarak anılan bu yer uzun yoldan ve iki mezardan oluşmaktadır. İlginç bir mimariye sahip bu yapı ziyaret edilmesi gereken tarihi yerlerdendir.

Foça Şeytan Hamamı
Foça Şeytan Hamamı

Adalar: Foça önlerinde Orak, İncir, Hayırsız, Kartdere, Fener, Metelik adında altı tane ıssız ada bulunmaktadır. Foça’dan adalara günübirlik turlar düzenlenmektedir.

Foça’dan tekne ile denizin keyfini çıkararak bu adalara rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Orak, Metalik, Hayırsız, Fener ve İncir adalarında çok sayıda kuş türü ve foklar bulunmaktadır. Yeşil tabiata sahip bu adalarda çeşitli kuş türleri ve fokları görebilirsiniz.

Her biri ayrı güzelliğe sahip olan adalardan İncir adasında ağaçların altında piknik yapabilirsiniz. Bu adaların koylarında temiz sularında yüzebilirsiniz. Ayrıca Orak Adasının kuzey batısında bulunan fokların bol oluğu Siren Kayalıklarını da ziyaret edebilirsiniz.

Foça Adalar
Foça Adalar
Foça Harita
Foça Harita
Foça Hangi Şehirde
Foça Hangi Şehirde
Foça Nasıl Gidilir
Foça Nasıl Gidilir

Kozbeyli Köyü: Foça’ya bağlı bir köydür. Deniz manzaralı bu köyde bulunan taş evler ve dar sokakları ile sevimli bir görünüme sahip bu köy doğa yapısı ile görülmesi gereken yerlerdendir. Kozbeyli Köyünün meşhur dibek kahvesini içebilirsiniz.

Bu doğal güzelliğe sahip tabiatın içinde köy kahvaltısı yapabilirsiniz. Kozbeyli’de bulunan sanat evinde taş, seramik ve ahşaptan yapılan çeşitli sanat eserlerini görebilir hatta bu el emeği eserlerden satın alabilirsiniz.

Özellikle hafta sonları yoğun ziyaretçi akımına uğrayan Kozbeyli Köyünü gezi listenize eklemelisiniz.

Foça Kozbeyli Köyü
Foça Kozbeyli Köyü

Foça Plajları: Foça’da bulunan tüm plajlar mavi bayraklıdır. Denizin dibini rahatlıkla göreceğiniz tertemiz deniz suyuna sahip bu plajlarda yüzmenin ve tatilin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Plaj kenarlarında çok sayıda otel, restoran ve kafe bulunmaktadır.

Foça’ya 2 km uzaklıkta bulunan Karakum Plajı Foça’nın en güzel plajlarından biridir. Mavi bayrak sahibi olan bu plajın tertemiz deniz suyu ve geniş bir alanı bulunmaktadır.

Halka açık olan plajda denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Yüzme dışında su sporları içinde uygun olan bu plajda harika bir tatil yapabilirsiniz.

Foça Plajları
Foça Plajları
Foça Sahil
Foça Sahil
Foça
Foça

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz