Fransa

Fransa ya da diğer ismi ile Fransa cumhuriyeti toplam nüfusu 64.668.129 ‘dur. Fransa, Dünyanın pek çok bölgesinde denizaşırı toprakları olan bir ülke olup güneyde Akdeniz’den kuzeyde Manş Denizi ve Kuzey Denizi’ne, doğuda Ren Nehri’nden batıda Atlas Okyanusu’na kadar yayılan topraklarda yer alır.

Göz at ;

 1. Fransa Gezilecek Yerler
 2. Fransa Nerede?
 3. Fransa’da mutlaka Görmeniz Gereken 10 Yer
 4. Fransa Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 5. Fransa Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 6. Paris Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 7. Paris Gece Hayatı
 8. Paris’ten Amsterdam’a Trenle Basit Gezi Planı
 9. Paris Gezilecek Yerler
 10. Paris Otelleri ve Paris Otel Fiyatları
 11. Fransız Polinezyası Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 12. Notre Dame Katedrali
 13. Eyfel Kulesi
 14. Sacré-Cœur Bazilikası
 15. Zafer Takı
 16. Sainte Şapeli
 17. Palais Garnier
 18. Notre-Dame de la Garde
 19. III. Alexandre Köprüsü
 20. Strazburg Notre Dame Katedrali
 21. Notre-Dame de Fourvière Bazilikası

Fransa yarı başkanlık parlamenter sistemle yönetilmektedir. Fransa para birimi euro ve ülkede toplam 427 şehir bulunmaktadır. Fakat Fransa denilince nedense herkesin aklına tek Paris gelir. Oysa Fransa’da gezilip görülecek o kadar çok yer var ki anlatılmakla bitiremezsiniz.

Her yıl 80 milyona yakın yabancı turist ülkeye giriş yapmaktadır. Biz de siz değerli okurlarımız için buraya yolunuz düştüğünde mutlaka görmeniz gereken 10 yer yazdık umarım beğenirsiniz.

Fransa’da mutlaka Görmeniz Gereken 10 Yer

10-Versay Sarayı

Versay, Paris’in 25 km güney batısında bulunan bir şehir. Bu şehirde bulunan ve ismi ile anılan Versay sarayı eskiden Fransız kral ve kraliçelerin yaşadığı bir saraydı. Şimdi müze olarak kullanılmaktadır. Yolunuz düşerse bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ayrıca müze bahçesinde gezmeyi de unutmayın. Ondan sonra burada bulunan restoranlarda bir şeyler yedikten sonra gece otelde şarap yudumlayıp şehrin manzarasını seyredebilirsiniz.

Versay Sarayı

9- Lyon

Fransa’nın Rhone-Alpes bölgesinde. Rhone yönetiminin merkezi ve başkenti olan şehir, Marsilya ve Paris arasında kalmaktadır. Şehirde bulunan 3 üniversite ile şehir apayrı bir renk katmıştır. Şehirde birçok tarihi yapı bulunur. Şehir 1998 yıllından berri UNESCO Dünya miras listesinde bulunuyor. Burayı da mutlaka gezmelisiniz.

Lyon

8-Strazburg

Fransa’nın kuzeydoğusunda yer alan Alsas bölgesinin başkentidir. Ve Avrupa birliğinin merkezi olduğu için aynı zamanda Avrupa Birliğin de başkenti de olmaktadır. şehir 1988 yıllından beri UNESCO Dünya Kültür listesinde bulunuyor. Şehir aynı zamanda Almanya sınırında bulunuyor. Bununla birlikte şehirde çok kültür yaşamaktadır. Şehirde gezilip görülecek birçok tarihi yapı bulunur. gidipte dönmek istemeyeceğiniz bir yer. Özellikle buraya geldiğinizde 300 yaşında ve hala çalışmakta olan astrolojik saati, girift oymalı dış cephesiyle görkemli gotik katedrali görmeden dönmeyin.

Strazburg

7-Marsilya

Fransa’nın güneydoğusunda bulunan bir liman şehridir. Aynı zamnada Avrupa’nın en eski şehirlerden biridir. Böyle olunca şehir tarih şehri olmaktadır. aynı zamanda öğrenci şehri olarak da bilinmektedir. Yolunuz düşerse gezmeden dönmeyiniz. Özellikle burada bulunan Calanques adı verilen kayalıklar, If Adası şatosu ve Notre Dame de la Garde Kilisesini görmeden dönmeyin. Aynı zamanda şehirde meşhur olan beyaz şarabı da tadına bakmalısınız.

Marsilya

6-Arles

Güney Fransa’da yer alıyor. Dar sokakları ve küçük meydanları size tarihin lezzetini yaşıtıyor. Her köşesinde tarihi bir yapıt bulunmaktadır. buraya yolunuz düşerse Roma amfi tiyatrosu ve Saint Trophime Kilisesi de görmeden dönmeyin.

Arles

5-Biarritz

Fransa’nın bas bölgesinde bulunuyor. Okyanusun kıyısında bulunuyor. İspanya’ya birkaç km uzaklıkta bulunuyor. Okyanusun devasa dalgaları ve bol rüzgâr bu şehri bir sörf merkezine haline getiriyor. Özellikle yaz mevsiminde turistlerin akın ettiği bir şehirdir. Sizin de yolunuz düşerse mutlaka bu şehre gelmelisiniz. Zamanlama olarak yazı tercih etmelisiniz.

Biarritz

4-Loire Vadisi

Fransa Loire Irmağı’nın orta bölümünde, 280 kmlik uzunluğunda bir vadidir. Burada   Chambord, Amboise, Rivau, Chinon ve Chenonceau şatoları en çok ziyaret edilenler arasındadır. Irmak kıyısında bulunan bağlar ve tarlardan dolayı Fransız bahçesi olarak bilinmektedir. Yerli yabancı birçok ziyaretçi buraya akın etmektedir.

Loire Vadisi

3-Bordeaux

Fransa’nın güneybatısında Akitanya-Limousin-Poitou-Charentes bölgesinin Gironde departmanında yer alan şehir.  Şehir merkezinde 350’den fazla tarihi yapı bulunur. Dünyaca ünlü şarapların ismini verdiği  bu şehre yolunuz düşerse Place de la Bourse, Grand Theatre de Bordeaux, Bordeaux katedrali ve Aquitaine Müzesini gezmeyi unutmayın. Ayrıca burada bulunan üzüm bahçelerine de uğramayı ihmal etmeyiniz.

Bordeaux

2-Mont Saint-Michel

Burası Fransa’nın kuzeybatı kıyılarında, Aşağı Normandiya’nın Manche ilinde yer alıyor. Çevre uzunluğu 900 metreyi bulan Mont Saint-Michel, 88 m yüksekliğe ulaşıyor. Burası gerçek olmayacak kadar güzel bir yerdir. Çevre uzunluğu 900 metreyi bulan Mont Saint-Michel, 88 m yüksekliğe ulaşıyor. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

Mont Saint-Michel

1-Paris

Herkesin rüyası olan Paris yılda yaklaşık 23 milyon ziyaretçisi vardır. Dünya’nın her yerinde buraya insanlar akın etmektedir.  Işıkların şehri, aşk şehri, modanın başkenti, kültür başkenti gibi saymakla bitmeyecek unvana sahip Paris, Fransa’nın başkentidir. Eiffel Kulesi, Arc de Triomphe, Notre Dame Katedrali şehrin simgeleri. Louvre ve Orsay başta olmak üzere efsanevi müzelere ev sahipliği yapıyor. Yolunuz düşmese bile bir şekilde yolunuzu mutlaka düşürün.

Paris

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz