İspanya'nın Başkenti Madrid Hakkında Bilgi
İspanya'nın Başkenti Madrid Hakkında Bilgi

Madrid, Avrupa Birliği’nin yalnızca Londra ve Berlin’den sonra üçüncü büyük şehridir. Yaklaşık 3,2 milyon nüfusuyla İspanya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Madrid’in tüm kentsel alanı tahmini 6,5 milyon nüfusa sahiptir. Şehrin kentsel alanı aynı zamanda Londra ve Paris’ten sonra Avrupa Birliği’nin üçüncü en büyüğüdür. Madrid belediyesi yaklaşık 233,3 mil karelik bir alanı kaplamaktadır.

İspanya’nın Başkentine Genel Bakış

Madrid bir iş merkezi, kozmopolit bir şehir, İspanyol Hükümetinin, Kamu Yönetiminin, parlamentonun merkezi ve aynı zamanda İspanyol Kraliyet ailesine ev sahipliği yapıyor. Kent, sanayi ve bankacılık sektörlerinde de önemli bir rol oynamaktadır. Madrid’deki çok sayıda endüstri, ana gıda, tekstil ve metal işleme fabrikalarının bir arada bulunabileceği şehrin güney bölgesinde yer almaktadır. Madrid’in moda, siyaset, kültür, eğlence, bilim, sanat, medya, çevre ve eğitim üzerinde büyük etkisi var. Şehir iki ünlü futbol kulübüne ev sahipliği yapmaktadır: Atletico Madrid ve Real Madrid. Madrid, aynı zamanda güçlü bir gece hayatı ile birlikte yoğun kültürel ve sanatsal etkinlikleriyle de tanınır.

Madrid tarihi

Madrid’in büyük metropolü, köklerini Cordoba’nın 5. Emiri I. Muhammed zamanında 9. yüzyıla kadar izler. Muhammed, Manzanares Nehri’nin Sol Kıyısında bir kale inşa edilmesini emretti. Daha sonra bölge, Araplar ve Hıristiyanlar arasında bir çatışma konusu haline geldi. Bölge nihayet 1085’te Leon ve Kastilyalı VI. Alonso tarafından fethedildi, Hıristiyanlar şehre hakim oldu ve onu Tacın mülkü olarak Kastilya Krallığı’na entegre etti. Şehir merkezi Hıristiyanlar tarafından işgal edilirken, Yahudiler ve Müslümanlar eteklerine taşındı. Bölgenin idari bölgesi Doğuda Jarama Nehri’nden batıda Guadarrama Nehri’ne kadar uzanıyordu ve geliştiği için Villa olarak biliniyordu.

Madrid ekonomisi

Madrid, İspanya’nın en büyük finans merkezi ve Avrupa’nın en büyüklerinden biridir ve şehrin en büyük işverenleri Drafados, Telefónica, BBVA, Urbaser, Iberia, FCC ve Prosegur’dur. Madrid, 30’dan fazla araştırma merkezine ve 17 üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca gayri safi yurtiçi hasılaya göre AB’de 4. sırada yer alıyor. Hizmet sektörü, toplam ekonominin% 85,9’unu oluşturan şehir ekonomisine önemli ölçüde katkıda bulunmaktadır. Ekonomiye katkı sağlayan diğer sektörler arasında %6,1 olan inşaat projeleri ve 2011 yılında %7,9 olan imalat yer aldı.

Madrid’deki Turistik Yerler

Madrid, enerji dolu bir şehir ve İspanya topraklarının gerçek tadını sunan çok çeşitli kültürel cazibe merkezlerine sahip bir şehirdir. İspanya, Avrupa’nın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biri olduğu için Madrid asla turist sıkıntısı çekmez. Şehir, diğer cazibe merkezleri de dahil olmak üzere çeşitli anıtlara ve sanat müzelerine ev sahipliği yapmaktadır. Madrid’deki cazibe merkezlerinden bazıları Prado Müzesi, Kraliyet Sarayı, Puerta del Sol, Arkeoloji Müzesi, Plaza Mayor, Buen Retiro Parkı, La Florida’daki Saint Anthony Kraliyet Şapeli ve diğerleridir.

Madrid’de Gece hayatı

Madrid şehrinin en ilgi çekici yerlerinden biri gece hayatıdır. Şehir çok sayıda caz salonuna, flamenko çay kulelerine, tapas barlarına, kulüplere, canlı müzik mekanlarına, kokteyl barlarına ve her türlü eğlence mekanına ev sahipliği yapmaktadır. Canlı Müzik Mekanları Derneği La Noche en Vivo, çok çeşitli canlı müzik şovlarına ev sahipliği yapmaktan sorumludur. Şehrin gece hayatı, özellikle Franco’nun düşüşünden sonra 80’lerde gelişen genç kültürel uyanışıyla birlikte. Mahkeme, Huertas, Alonso Martinez, Atocha, Bilbao ve Puerta del Sol bölgesi, şehrin gece hayatının en ünlü mahalleleri arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz