İstanbul Teknik Üniversitesi Nerede, Nasıl Gidilir?
İstanbul Teknik Üniversitesi Nerede, Nasıl Gidilir?

İstanbul ili, Sarıyer ilçe sınırında yer alan İstanbul Teknik Üniversitesi ya da kısaca ismi İTÜ; 1773 yıllında hizmette açılan bir devlet üniversitesidir. Bu üniversite resmi olarak ise 1994 yıllında hizmette açılmıştır.

Bu üniversite, Osmanlı döneminde batılı anlamda mühendislik eğitimi vermek amacıyla hizmette açılmıştır. Mühendishane-i Bahrî-i Hümâyûn adıyla açılmıştır. Daha sonra Cumhuriyet döneminde yapılan katkılarla daha fazla büyüyüp gelişmiştir. Bu üniversitenin merkezi günümüzde Maslak’ta bulunur. Fakat yerleşke olarak  4’ü Avrupa, 1’i Anadolu yakasında toplam 5 yerleşkeye yayılmıştır.(Ayazağa, Taşkışla, Gümüşsuyu, Maçka, Tuzla)

Üniversite bünyesinde 13 Fakülte ve 6 Enstitü bulunur. Ülkemizde yapılan bütün ilkler neredeyse bu üniversitede yapılmıştır. Bu nedenle oldukça önemli bir üniversitedir. Üniversitede yaklaşık 25 bin öğrenci eğitim görmektedir. Ülkemizin en iyi mühendisleri burada yetişmektedir.

İstanbul Teknik Üniversitesi Nerede, Nasıl Gidilir?

İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı Maslak semtinde bulunur. Buraya ulaşmak için farklı seçenekler bulunur bunlar;

  1. Mecidiyeköyden 41AT otobüs hattına binip ulaşabilirsiniz.
  2. Mecidiyeköy’den metro’ya binip İTÜ/Ayazağa Durağında inip ulaşabilirsiniz
  3. En yakın yerde metrobüse binin, Zincirlikuyu Durağında inin, Burada bağlantı tünelini takip ederek Gayrettepe Metro Durağından Hacıosman yönüne giden metro hattına binin İTÜ/Ayazağa Durağında inip ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here