İzmit

İzmit Kocaeli iline bağlı merkez ilçesidir. İzmit ilçesi İstanbul’a 85 km uzaklıkta yer almaktadır. Modern ve gelişmiş bir ilçe olan İzmit ilçe görüntüsünden çok bir şehir görünümüne sahiptir.

İzmit Gezilecek Yerler

İzmit denilince akla gelişmiş bir ilçe ve hiç şüphesiz lezzetli pişmaniyeleri gelir. Deniz kıyısında yer alan doğal güzelliğe sahip İzmit aynı tarihi yapıları ile de ön plana çıkmaktadır. İzmit ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Göz at ;

 1. Kocaeli Gezilecek Yerler
 2. Kocaeli Gece Hayatı
 3. Kocaeli’de Gezilecek 10 Yer
 4. Maşukiye Gezilecek Yerler
 5. Gebze Gezilecek Yerler
 6. İzmit Gezilecek Yerler
 7. Marmara Bölgesinde Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 8. Darıca Hayvanat Bahçesi Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 9. Kocaeli Hangi Bölgede, Nüfusu ve Nereye Bağlı
 10. Kocaeli Nerede?
 11. Kocaeli Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 12. Maşukiye Nerede, Nasıl Gidilir
 13. Maşukiye Otelleri ve Maşukiye otel fiyatları

İzmit Saat Kulesi: İzmit ilçe merkezine bağlı Kemalpaşa Mahallesinde Av Köşkü ile Atatürk Heykeli arasında yer almaktadır. İzmit Saat Kulesi 1876 yılında Osmanlı padişahı II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. Yıldönümü anısına İzmit Sancak Yöneticisi Musa Kazım Bey tarafından inşa edilmiştir.

Saat Kulesinin mimarı Bahçecik’tir. Kocaeli iline bağlı Hereke ve Tavşancıl yöresinden getirilen taşlar ile yapılan saat kulesinin dört tarafında çeşme bulunmaktadır. Saat kulesi önünde oturup manzaralı fotoğraflar çekebilirsiniz.

İzmit Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi: İzmit ilçe merkezine bağlı Kozluk Mahallesinde İstasyon Caddesi üzerinde yer almaktadır. Eski Gar alanında yer alan müzenin çevresinde tarihi yapılar bulunmaktadır.

Müze iki tekel deposunun birleştirilmesi ile oluşmuştur. Müze içinde Roma, Bizans ve Osmanlı Devletine ait çeşitli eserler sergilenmektedir. Ayrıca müzede yer alan dekore edilen iki eski tip vagon kafeterya ve lokanta olarak hizmet vermektedir.

Kasr-ı Hümayun Sarayı: İstanbul dışında yapılan ilk saray olan Kasr-ı Hümayun Sarayı İzmir merkezde saat kulesinin yanında yer almaktadır. 1861-1876 yılları arasında yapılan saray Sultan Abdülaziz tarafından av köşkü olarak kullanılmıştır.

Saray brok sitilinde inşa edilmiş ve iki katlı bir yapıdır. İç süslemeleri ile dikkat çeken saray günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Haftanın her günü ziyarete açık olan Kasr-ı Hümayun Sarayı’na müze kartı ile giriş ücretsizdir.

Fevziye Camii:  İzmit ilçe merkezine bağlı Kemalpaşa Mahallesinde yer almaktadır. 16. Yüzyılda yapılan caminin tahrip olması üzerine 1894 yılında yeniden yapılmıştır. Günümüze ulaşan cami; İzmitli Mehmet Bey tarafından dikdörtgen planlı, içten asma kubbeli olarak inşa edilmiştir. 1999 yılında yaşanan deprem sonucu yıkılan aslına sadık kalınarak yeniden inşa edilmiştir.

Gayret Gemi Müzesi: İzmit Garı önünde yer almaktadır. 1946 yılında Amerika’da yapılan gemi Kore ve Vietnam Savaşlarına katılmış ve 1973 tarihinde Türk Donanımına teslim edilmiş, Gayret ismini almıştır.

1997 yılından beri Gayret Gemisi müze olarak hizmet vermektedir. Müze rehber eşliğinde geziliyor ve müze içinde açık ve kapalı kafeteryalar yer almaktadır. Gayret Gemi Müzesi pazartesi günleri dışında haftanın her günü 09:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Selim Sırrı Paşa Konağı: İzmit ilçesine bağlı Hacıhasan Mahallesinde Sırrı Paşa Caddesinde yer almaktadır. Konak 1892 yılında İzmit Valisi olan ve Osmanlı Devleti’nin ilk yol ve köprü mühendisi Selim Sırrı Paşa tarafından inşa edilmiştir.

Konağın tasarımı Selim Sırrı Paşa’ya aittir. 19. Yüzyıl mimarisine uygun yapılan konak zarif detayları ile dikkat çekmektedir.

Seka Park: Seka Park İzmit merkezde yer alan kağıt fabrikasının bulunduğu alana yapılmıştır. Turizme kazandırılan bu alan İzmitlilerin dinlenip güzel zamanlar geçireceği bir alana dönüşmüştür.

Seka Park içinde kaykay pisti, yapay kum plaj, iskeleler, yürüyüş yolları, bisiklet yolları, çim halı saha, kafeler, restoranlar ve çocuk oyun alanlarının bulunmaktadır. Seka Parkı hem dinlenmek hem de spor yapmak için güzel bir yer.

Sahil kenarında yürüyüş yapmanın keyfine varmalısınız. Seka Parkında sevdikleriniz ile keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Ayrıca İzmit ilçesinde yer alan Sabancı Kültür Merkezini de ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

NOT:

İzmit Otelleri ve İzmit Otel Fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi öğrenmek için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << İzmit Otelleri ve İzmit Otel Fiyatları 

İzmit Haritası
İzmit Kocaeli
İzmit Merkez
İzmit Nasıl Gidilir
İzmit

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here