Kağıthane

İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan bir ilçesidir. İstanbul Fethinden önce burada kâğıt değirmeni olduğu için Kağıthane adını almıştır.  Metropol ilçesi olan Kağıthane’de kırsal alan ve köy bulunmamaktadır. Kağıthane’de çok sayıda tarihi yapı olmasına rağmen maalesef ilgisiz davranıldığından dolayı günümüze çok azı ulaşmıştır. Kâğıthane’de gezilecek yerler şunlardır:

Sadabad Camii: Aziziye camii olarak da anılmaktadır. Sadabad Sarayı ile aynı yılda yapılan cami Patrona Halil İsyanında büyük zarar görmüştür. Zarar gören Sadabad Camii; III. Selim, II. Mahmut ve Sultan Abdülaziz döneminde sürekli onarımlardan geçerek günümüze sağlam olarak ulaşması sağlanmıştır. Zamana meydan okuyan Sadabad Camii eşsiz mimarisi ile görülmesi gereken yerlerdendir.

Kağıthane Sadabad Camii
Kağıthane Sadabad Camii

Sadabad Sarayları: Lale devrinin ihtişamlı dönemlerine şahit olan Kağıthane uzun yıllar boyunca Sadabad Saraylarına ev sahipliği yapmıştır. Uğurlu yer anlamına gelen Sadabad ismi verilen Kağıthane Dersi yanına farklı dönemlerde farklı padişahlar tarafından üç kez saray yapılmıştır. Sürekli biri yıkılarak yapılan bu sarayların üçüncü Sadabad Sarayı daha sonraları Darul Eytam yani yetimhane olarak kullanılmıştır. Daha sonra tamamen yıkılan sarayın yerine 1952 yılında İstihdam okulu inşa edilir. Günümüzde bu tarihi bina Kağıthane Belediyesi olarak kullanılmaktadır.

Kağıthane Sadabad Sarayları
Kağıthane Sadabad Sarayları

Hasbahçe Mesire Alanı: Kağıthane ilçe merkezinde yer almaktadır. Ağaçlı yemyeşil, rengarenk çiçekler ile doğanın tüm güzelliğini gözler önüne seren Hasbahçe merkeze yakınlığı ve tabiatı ile sürekli ziyaretçi almaktadır. Hasbahçe ’de yürüme ve koşu alanı, çocuk oyun alanı, ızgara yapmak için elektrikli ocaklar, spor aletleri, çardaklar, tahta masa ve oturaklar bulunmaktadır. Girişi ücretsiz olan bu doğal ortam da yürüyüş ve spor yapabilirsiniz. Dilerseniz piknik yaparak sevdikleriniz ile keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

1-İstanbul Gezi Rehberi

2-İstanbul’da Gezilecek 30 Yer

3-İstanbul’da gezilecek 10 Yer

4-İstanbul Gece Hayatı

5-İstanbul Otelleri ve İstanbul Otel Fiyatları

Kağıthane Hasbahçe Mesire Alanı
Kağıthane Hasbahçe Mesire Alanı
Kağıthane Hangi Şehirde
Kağıthane Hangi Şehirde
Kağıthane Nasıl Gidilir
Kağıthane Nasıl Gidilir
Kağıthane Nerede
Kağıthane Nerede
Kağıthane
Kağıthane

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz