Karacabey

Karacabey Bursa iline bağlı bir ilçedir. Karacabey ilçesi Bursa il merkezine 66 km uzaklıkta bulunmaktadır. Karacabey ilçesi Bursa, Balıkesir, Çanakkale, İzmir karayolu kavşağında bulunduğu için ulaşımı gelişmiştir. Karacabey ilçesinde doğal ve tarihi birçok yer bulunmaktadır.

Karacabey Gezilecek Yerler

Uluabat Kuş Cenneti: Karacabey ilçe merkezine 14 km uzaklıkta Bursa- İzmir karayolu üzerinde bulunmaktadır. Uluabat Kuş Cenneti Uluabat Körfezinde yer alan sazlık alanda bulunmaktadır. 1974 yılında kurulan Uluabat Kuş Cennetinde yaklaşık 200 tane bitki türü ve 50’den fazla kuş türü bulunmaktadır.

Sürekli ziyaret açık olan bu Kuş Cennetinde hem farklı türden bitkilere hem de kuşlara şahit olabilirsiniz. Kuşların cıvıltısı eşliğinde bu harika manzaraya sahip kuş cennetinde huzurlu anlar yaşayacaksınız.

Göz at ;

 1. Karacabey Gezilecek Yerler
 2. Karacabey Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Karacabey Longoz Ormanları
 4. Eskikaraağaç Köyü (Leylek Köyü)
 5. Bursa Gezilecek Yerler
 6. Bursa Gece Hayatı
 7. Bursa’da Gezilecek 10 Yer
 8. Bursa Hayvanat Bahçesi
 9. Timsah Arena Stadyumu Nerede
 10. Bursa Otelleri ve Bursa Otel Fiyatları
 11. Bursa Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 12. Bursa’dan İznik’e Nasıl Gidilir, Ulaşım
 13. Bursa Su Oyunları Parkı
 14. Bursa Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 15. Türkiye’nin En İyi 10 Kayak Merkezi
 16. İznik Otelleri ve İznik Otel Fiyatları
 17. İlkbahar’da Gezilecek 10 Yer
 18. Türkiye’nin En Turistik 10 Şehri
 19. Marmara Bölgesinde Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
Karacabey Uluabat Kuş Cenneti

Yeniköy: Karacabey ilçe merkezine 30 km uzaklıkta bulunan Yeniköy Marmara Deniz kıyısında yer alan harika bir sahil köyüdür.

Ormanlar ile kaplı Yeşilköy denizin mavisi ve ormanların yeşili ile büyüleyici bir güzellik oluşturmaktadır. Ormanlar ile çevrili kumsalları ile Yeniköy günübirlik geziler ve doğa gezileri için uygun bir yerdir.

Karacabey Yeniköy

Malkara: Karacabey ilçesinde bulunan Yeniköy yakınlarında yer alan mesire yeridir. Deniz kenarında olan Malkara mesire yeri ormanlar ile kaplı bol oksijenli bir yerdir. Yazlıklar ile dolu olan Malkara’da günübirlik tatil yapabilir ya da yazlıkları kiralayıp uzun süreli tatil yapabilirsiniz.

Muhteşem kumsallara ve yeşil alanlara sahip Malkara’da harika bir tatil yapabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında burada yapılan şenlikler ile Malkara akşamları eğlenceli bir bölgeye dönüşüyor.

Karacabey Malkara

İmaret Camii: Karacabey ilçe merkezinde yer almaktadır. İmaret camii; Karacabey Paşa tarafından 1457 yıllarında inşa ettirilmiştir. İmaret Camii 9 kubbeli, iki kapılı ve bir minareli olarak inşa edilmiştir. Çeşitli zamanlarda onarımdan geçen İmaret camii günümüze kadar sağlam olarak ulaşmıştır. Ayrıca İmaret Caminin avlusunda Karacabey Paşa’nın türbesi bulunmaktadır.

Karacabey İmaret Camii

Issız Han: Karacabey ilçe merkezine 5 km uzaklıkta yer alan Seyran Köyünde bulunmaktadır. Yıldırım Beyazıt Döneminde Bursa- Karacabey karayolu üzerinde yapılan Issız Han kervanları ağırlamak için yapılmıştır.  Dikdörtgen yapıda yontma beyaz taş ile yapılan han kiremit örtü ile üstü kapatılmıştır. Osmanlı döneminin ilk mimari kervansaray modeli olan Issız Han Uluabat Gölüne bakmaktadır. Tarihi derinliklerinden gelen Issız Han göl manzarası ve muazzam mimarisi ile görülmesi gereken tarihi eserlerdendir.

Karacabey Issız Han

Kurşunlu Manastırı: Karacabey ilçe merkezine 40 km uzaklıkta bulunan Kurşunlu Köyünde yer almaktadır. Rum köyü olan Kurşunlu Köyünde kurşun madeni işletildiği için köy bu adı almıştır. Bizans Döneminde yapılan Kurşunlu Manastırı Osmanlı devleti zamanında da Rumlar tarafından kullanılmıştır. Zamanla tahrip olan Kurşunlu Manastırından günümüze sütunları ve bazı tarihi kalıntıları ulaşmıştır. Sahil köyü olan Kurşunlu Köyünde hem manastırın kalıntılarını görebilir hem de yeşillikler ile bezenmiş köyde keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Ayrıca Karaağaç Köyünde yer alan ve günümüze kalıntıları ulaşan Mikhael Archestrategos Kilisesini de ziyaret edebilirsiniz.

Karacabey Kurşunlu Manastırı
Karacabey Haritası
Karacabey Nasıl Gidilir
Karacabey Nerede Hangi Şehirde
Karacabey

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here