Malkara

Malkara Tekirdağ iline bağlı bir ilçedir. Malkara ilçesi Tekirdağ il merkezine 56 km uzaklıkta yer almaktadır. Malkara ilçesi küçük bir yerleşim yeridir.

Malkara Gezilecek Yerler

Malkara ilçesi lezzetli peynirleri ile dikkat çekmektedir. Buraya uğradığınızda mutlaka bu muhteşem peynirinden almanızı tavsiye ediyorum. İlçe tarihi yerleri ile ön plana çıkmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Göz at ;
 1. Malkara Gezilecek Yerler
 2. Malkara Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Malkara Eğitim ve Kültür Vakfı Özel Müzesi
 4. Tekirdağ Gezilecek Yerler
 5. Tekirdağ’da Gezilecek 10 Yer
 6. Tekirdağ Gece Hayatı
 7. Tekirdağ Otelleri ve Tekirdağ otel fiyatları
 8. Tekirdağ Hangi Bölgede, Nereye Bağlı ve Nüfusu
 9. Marmara Bölgesinde Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 10. Çerkezköy Gezilecek Yerler
 11. Çerkezköy Otelleri ve Çerkezköy Otel Fiyatları
 12. Tekirdağ Nerede?
 13. Tekirdağ Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?

Şehitlik Abidesi ve Parkı: Malkara ilçe merkezinde Camiatik Mahallesinde yer almaktadır. Şehitlik Parkı 1912 yılında Burgarlar tarafından şehit edilen 263 şehit için yapılmıştır. 1960 yılında açılan şehitler parkı içinde Şehitlik Abidesi yer almaktadır.

Kuğulu Park: Şehir Parkı olarak da anılan Kuğulu Park Malkara ilçe merkezinde yer almaktadır. Malkara ilçesinin ilk parkı olan Kuğulu Park 1946 yılında hizmete açılmıştır. Parkın ortasında yüzen kuğulardan park adını almıştır. Günümüzde ilçe halkı Kuğular Parkına yoğun ilgi göstermektedir.

Gazi Ömer Bey Camisi: Malkara ilçe merkezine bağlı Gazibey Mahallesinde yer almaktadır. Gazi Ömer Bey tarafından 1493 yılında cami bir külliyenin parçasıdır. Günümüze bu külliyeden sadece cami ve türbe ulaşmıştır. Gazi Ömer Camisi Osmanlı Devletinin Rumeli’de yaptığı en eski cami olma özelliğine sahiptir. Farklı zamanlarda onarımdan geçen cami günümüze sağlam olarak ulaşmıştır.

Hacerzade İbrahim Bey Camisi: Malkara ilçe merkezinde 14 Kasım Caddesi üzerinde yer almaktadır. Hacerzade İbrahim Bey tarafından 1406 yılında yapılmıştır. Hacerzade İbrahim Bey Camisi 1971 yılında son kez onarımdan geçerek ibadete açılmıştır.

Apri Antik Kenti: Malkara ilçe merkezine bağlı Kermeyan Köyünde yer almaktadır. Apri Antik Kenti Roma İmparatoru Cladius tarafından MS. 46 yılında kurulmuştur. Bizans Döneminde de önemli bir yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Bu bölgede yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda çok sayıda farklı dönemlere ait para, topraktan yapılan çanak ve kaplar gibi farklı malzemeler bulunmuştur. Burada bulunan tarihi kalıntılar Malkara Eğitim Ve Kültür Vakfı Özel Müzesinde sergilenmektedir.

Kermeyan Tümülüsü: Malkara ilçe merkezine 25 km uzaklıkta bulunan Kermeyan Köyünde yer almaktadır. Malkara ilçe ve çevresinin en yüksek tümülüsü olan Kermeyan Tümülüsü 10 metre yüksekliğe sahiptir. Apri Antik Kentine ait ve kentin çevresinde yer alan üç tümülüsten biridir. Bu tümülüs içinde yer alan mezarın Apri  Antik Kentinin yöneticilerinden birine ait olduğu tahmin edilmektedir.

Malkara Eğitim ve Kültür Vakfı Özel Müzesi: Markara ilçe merkezinde yer alan müze Malkara Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından yapılmıştır. 1992 yılında hizmete açılan Müze Kültür Sarayının bir bölümünde yer almaktadır. Müze arkeolojik eserler bölümü ve etnoğrafik eserler bölümünden oluşmaktadır. Arkeolojik eserler bölümünde Malkara ilçesinde yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen arkeolojik eserler sergilenmektedir. Ayrıca  Apri Ören yerinde bulunan Roma Dönemine ait kişisel eşyalar da sergilenmektedir. Malkara tarihini ve kültürel mirasını daha yakından görmek için bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Malkara Hangi Şehirde
Malkara Karacabey
Malkara Nasıl Gidilir
Malkara Nerede
Malkara

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz