Kişinev Gezi Rehberi

Kişinev Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Ulaşım
 4. Alışveriş
 5. Yeme İçme
 6. Nerede Kalınır
 7. Gece Hayatı
 8. Turlar
 9. Konsolosluklar
 10. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Kişinev, Moldova Cumhuriyetinin başkenti ve en büyük şehridir. Moldova, Avrupa’nın en fakir fakat en pahalı ülkelerinden biridir. Kişinev ülke için önemli bir sanayi ve ticaret kentidir. Şehirde gezilip görülecek çok sayıda yapı bulunur. Bunlara geçmeden önce şehir hakkında bazı bilgileri başlıklar halinde vereceğiz. Şöyle ki;

Tarih: Moldova Cumhuriyeti 1991 yıllında bağımsızlığını kazanmıştır. Başkenti Kişinev’de birçok medeniyet varlığını sürdürmüştür. Uzun yıllar Almalar ve Rusların etkisinde kalmıştır. Çoğu defa savaşlarda harabeye dönülmüştür. Avrupa’da yeşilliği en bol şehridir. Şehirde 23 göl ve çok sayıda park bulunur.

Coğrafi Bilgiler: Dinyester Nehrinin bir kolu olan Bic nehri kıyısında kurulmuştur. 5 tane ilçesi vardır.

Nüfus: Kişinev nüfusu yaklaşık 700.000’dır. Bu haliyle ülkenin en büyük şehridir.

İklim:  Kişinev’de soğuk ve ılıman iklim hakimdir. Yaz ayları sıcak kışarı ise hafif soğuktur.

Ne Zaman Gidilir: Buraya gitmek için en uygun zaman yaz mevsimidir.

Para Birimi: Kişinev Para birimi Moldova Leyi’dir. Uluslararası birimi MDL’dir. 1TL=4.9127635 MDL, 1EUR =20.6984472 MDL, 1USD =17.513039 MDL

Saat Farkı: Türkiye ile Moldova arasında zaman farkı yoktur.

Resmi Dili: Moldova resmi dili Moldovca (Rumence)’dir.

Vize Durumu: Türkiye Vatandaşları, Pasaportları ile vizesiz buraya seyhat edebilirler. Moldova bizden vize istemiyor.

Gezi Süresi: Moldova’da çok sayıda gezilip görülecek yer bulunur. Burada birçok park ve bahçe bulunur. Avrupa’nın en yeşil ülkesi olduğunu söyledik. Bütün bu güzellikleri görmek için en az iki gün ayırmanız gerekir.

Günlük Gezi Planı

1.Gün 

Valea Morilor Meydanı

Şehirde ilk rotanız bu meydan olmalıdır. Meydan üzerinde daha çok 1800’lü yılların binaları bulunur. Elçiliklerde meydan üzerinde bulunur. Yolunuz düşerse buraya mutlaka uğramalısınız.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden buraya yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Nativity Katedrali(Nativity Cathedral, Chișinău)

1830 yıllında Krallık tarafında inşa edilmiştir. 2.Dünya savaşında büyük bir zarar görmüştür. 1962 yıllında komünistler tarafında tamamen tahrip edilmiştir. Daha sonra ibadete yasaklanan yapı sergi yerine dönüştürüldü. 1997 yıllında tekrara restore edilerek eski ihtişamına kavuşturuldu. Buraya gelirseniz mutlaka görmeniz gereken bir yapıdır.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden buraya yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Adres: The Great National Assembly Square 12, Chisinau, Moldova
Telefon: +373 22 222 418
Albisoara Caddesi 

Şehrin nabzı atıldığı caddedir. Cadde üzerinde çok sayıda tarihi yapı, alışveriş merkezi ve konaklma yerleri bulunur. Şehrin en eski caddesi olup her zaman hareketlidir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden buraya yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Moldova Ulusal Tarih Müzesi

Müze 1983 yıllında hizmete girdi. Uzun yıllar birçok farklı isimle hizmet etti. 2013 yıllında Moldova Ulusal Tarih Müzesi olarak hizmet vermeye başladı. Müze de yaklaşık 200 bin eser sergilenmektedir. Moldova tarihini öğrenmek istiyorsanız buraya mutlaka uğramalısınız.

Adres: 31 August 1989 St 121 A, Chisinau MD-2012, Moldova

Telefon: +373 22 244 325

Stefan Cel Mare Parkı  

Kişinev şehir merkezinde bulunan bu park 1818 yıllında 7 hektarlık bir alanda kurulmuştur. Daha önce ismi Puşkin Parkı olan bu yer daha sonra Bu ismi almıştır. Aşıklar parkı olarak da bilen bu parkta yaklaşık 50 tane yaşlı ağaç bulunur. Park dinleneme ve huzur bulabileceğiniz bir yerdir. Şehirde çok sayıda park ve bahçe bulunur. Fakat en popüler ve eskisi bu parktır.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden yaklaşık 15 dakika yürüme mesafesindedir.

Adres: Stefan cel Mare si Sfant Boulevard, Chisinau 2012, Moldova

Water Tower(Su Kulesi)

Banulescu-Bodoni Caddesi üzerinde bulunan yapı 1982 yıllında su kulesi olarak inşa edilmiştir. Burası şehrin su dağıtım merkezi olarak kullanmaktaydı. Fakat günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Alt kattan üst katta kadar şehrin tarihini simgelemektedir. Buraya gelirseniz mutlaka uğrayın.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden buraya yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Puşkin Müzesi

Alexandr Puşkin Rusya’dan sürgün edilince 1820-1823 yılları arasında bu evde yaşamıştır. Kafkasya Tutsağı adlı romanını bu evde kaleme almıştır. Günümüzde müze olarak kullanılan bu ev yazara ait birçok kişisel eşya ve eseri sergilenmektedir. Edebiyat sevenlerin mutlaka uğraması gereken bir yerdir.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden buraya yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Adres: Strada Anton Pann 19, Chișinău, Moldova

Telefon: +373 22 292 685

Ziyaret Saatleri: Pazartesi günü dışında her gün 10:-16:00 saatleri arasında açıktır.

Ücret: Yetişkin: 15 Lei, Öğrenci: 10 lei

Holly Gates

Bu anıt 19. yüzyılda 1.Zaushkevich tarafında inşa edilmiştir. Bu anıt beyaz renkli taşlardan inşa edilmiş olup harika bir mimariye sahiptir. Türk Toplarını tespit için inşa edildiği söylenmektedir. Zamanınız varsa mutlaka bu anıtı ziyaret edin.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden buraya yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Ulaşım

ŞEHİR İÇİ
Taksi Kişinev şehrinde birçok taksi bulunur. Buraya taksi ile şehrin birçok noktasına ulaşabilirsiniz. Fakat Taksi ücretleri çok pahalı bir de turist olduğunuz anlaşılırsa bu ücret de daha da tuzlu olmaktadır. Bu nedenle dikkat etmeniz gerekir. Pazarlık yapmadan binmeyin.
Metro Kişinev şehrinde Metro hattı bulunmamaktadır.
Tramway Kişinev şehrinde Tramvay hattı bulunmamaktadır.
Bisiklet Kişinev şehrinde bisiklet kullanımı oldukça yoğundur. Burada bisiklet kiralama yerleri bulunur. Bisikletle şehrin birçok noktasını gezebilirsiniz.
Minibüs, Otobüs Kişinev’de şehir içi ulaşımı daha çok otobüs, minibüs ve Troleybüs ile sağlanmaktadır. Şehirde toplam 22 tane troleybüs hattı bulunur. Bunlarla şehrin birçok noktasına ulaşım sağlayabilirsiniz.
ŞEHİR DIŞI
Uçak Kişinev şehir merkezine yaklaşık 13 km uzaklıkta Kişinev Uluslararası Havalimanı bulunur. Buraya ülkemizden direk uçabilirsiniz. Yaklaşık 1,5 saat yolculuk sürmektedir. Havlimanından şehir merkezine taksilerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Yaklaşık 20 tl gibi bir ücret ödemeniz gerekir.
Otobüs Başta komşu şehirlerden olmak üzere birçok yerden buraya otobüsle ulaşım sağlayabilirsiniz.
Tren Başta komşu şehirlerden olmak üzere birçok yerden buraya tren ile ulaşım sağlayabilirsiniz.
Gemi Kişinev şehri denizle bağlantısı bulunmamaktadır. Fakat şehirde 23 tane göl vardır. Bu göl üzerinde bazen tekne ve bot turları yapılmaktadır.
Araba Buraya özel aracınızla birçok şehirde geze geze ulaşabilirsiniz.

Alışveriş

Kişinev’de alışveriş yapmak gayet eğlencelidir. Şehirde çok sayıda mağaza, alışveriş merkezi, hediyelik eşya satan dükkanlar ve pazarlar bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka Moldova şarabı alın. Dünyanın en güzel şaraplarından biri yine burada Sovyet dönemine ait birçok hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Alışveriş yaparken pazarlık yapmayı unutmayın.

Yeme İçme

Moldava tarih boyunca birçok farklı kültürün etkisinde kalmıştır. bu normal olarak mutfağa da yansımıştır. Moldova Mutfağı birçok farklı kültürün karşımı ile ortaya çıkmıştır. Burada özellikle Üzüm meşhurdur. Şehrin her tarafında üzüm bağlarına şahit olabilirsiniz. Konu üzüm olunca İnsanların aklına hemen Şarap gelmektedir. Evet Moldova şarabı baya popülerdir. Burada üretilen şarap birçok yere ihracat etmekteler. Yine mutfağın temelinde sebze ve et yemekleri görülür. Şehre özgü yemekleri liste haline getirdik. Önce onu size sunalım. Şöyle ki;

 •  Mamaliga
 • Acika sos
 • Plaçenta böreği
 • Polenta
 • Sarmale
 • Mantı
 • Borç çorbası
 • raçiturayı

Nerede Kalınır

Kişinev şehri küçük olduğundan dolayı konaklama yerleri de sınırlıdır. Fakat burada otel, hostel ve kiralık daireler bulunur. Fakat siz konaklama için şehir merkezini seçin. Burada birçok yeri yürüyerek gezebilirsiniz. Şehirde çok ucuz fiyatta hostel bulabilirsiniz. Yine 20-30 dolardan başlayan otel de bulabilirsiniz. Daha lüks oteller ise 150-200 dolar arasındadır.

 Gece Hayatı

Kişinev Gece Hayatı ve Gece Eğlencesi genelde şehir merkezinde ve Stefan Cel Mare Bölgesinde yoğunlaşmıştır. Buralarda çok sayıda gece mekanı bulunur. Bu mekanlarda eğlence son hızı ile sabaha kadar devam eder. Kişinev Gece hayatı, geceeğlencesi ve gece mekanları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz linki tıklayıp yazımızı okuyabilirsiniz. <<Kişinev Gece Hayatı

Turlar

Kişinev şehrinde birçok tur firması bulunur. Şehirde gezilip görülecek yerlere Tur firmaları ile anlaşıp daha rahat gezebilirsiniz. Özellikle yalnız başınıza buraya gitmişseniz mutlaka bir turla anlaşıp turla gezmeniz tavsiye ediyorum. Tur ücretleri genelde 15-20 dolar arasında değişmektedir.

Konsolosluklar

Kişinev Büyükelçiliği

Posta Adresi
Str. Alexei Mateevici, 55
Chisinau-Moldova
T:+373-22 509 100F:+373-22 225528 – +373-22 509119
E: embassy.kishinev@mfa.gov.tr: Kişinev Büyükelçiliği
: Kişinev Büyükelçiliği
Görev Bölgesi :

Büyükelçiliğimiz resmi tatil günleri haricinde hafta içi her gün hizmet vermektedir.

Konsolosluk Şubesine bireysel başvurular haftaiçi hergün 09.00-12.00 saatleri arasında
telefonla başvurular ise 14.00-17.30 saatleri arasında kabul edilmektedir.

Adres 
Str. Alexei Mateevici 55 CHİSİNAU/MOLDOVAT: +373 (22) 222 228
F: +373 (22) 211 640
E: kisinev@ekonomi.gov.tr
W: http://www.ekonomi.gov.tr

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Buraya gitmeden önce uçak ve otel rezervasyonunuzu yaptırın.
 2. Buraya gitmek için Vize almanız gerekmiyor.
 3. Şehir genelde güvenilir bir yer. Fakat yine de siz dikkatli olun.
 4. Şehirde özellikle gece hayatı dışarı çıkarken kıyafetlerinizin şık olmasına dikkat edin
 5. Gece mekanları elbise dışında bazı yerlerde yaş sınırlaması da var.
 6. Bütün Avrupa şehirlerinde olduğu gibi buradan da yemeklerin içine domuz eti ya da domuz yağı konulmaktadır. Sipariş etmeden önce bunu belirtin(Tabi kullanmıyorsanız)
 7. Buraya kış mevsiminde gelmeyin. Şehir kışın resmen kış uykusuna yatıyor.
 8. Alışveriş ve ulaşımda pazarlık yapın.
 9. Buraya sadece iki gün ya da bir gün ayırın. Fazlası size sıkar şehir küçük bir yer.
 10. Bu şehirde çok sayıda para karşılığında çalışan kadınlar vardır. Aman hastalığa dikkat
 11. Şehre gittiğinizde sizi turist olarak bilseler sizi kaz gibi yolarlar. Onun için dikkat edip ne satın alacaksınız önce fiyatını sorun.
 12. Güzel bir planla şehrin keyfini çıkarabilirsiniz.

Göz at ;

 1. Kişinev Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 2. Moldova’da Gezilecek 10 Yer
 3. Moldova Nerede?
 4. Moldova’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 5. Moldova Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 6. Kişinev Gece Hayatı
 7. Kişinev Gezilecek Yerler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here