Kurtuba Camii
Kurtuba Camii

Kurtuba Camii Nerede, Nasıl Gidilir?– Endülüs Emevilerinin başkenti Kurtuba(Córdoba)’da yer alan Kurtuba Camii, 987 tarihinde Emeviler tarafında inşa edilen popüler bir dini yapıdır.

Endülüs Emevilerinin başkenti Kurtuba’da  yaklaşık 600 tane cami bulunuyor. Bu camilerin içinde en anıtsal ve aynı zamanda ihtişamlı olanı hiç şüphesiz Kurtuba Camii’dir.

Şehrin ortasından geçen  Vadil-Kebir nehri kenarında yer alan bu cami, dünyanın en büyük ve en eski camisidir. Bu cami günümüzde maalesef cami olarak hizmet vermiyor. 1236 yıllında Katedralle çevrilmiştir. 1523 yıllında çeşitli eklemeler ve çıkarmalar yapılmıştır. Günümüzde Kurtuba Katedrali olarak hizmet sunmaktadır. 1984 yıllında bu yapı, Unesco Dünya Miras Listesinde yerini almıştır. Bu yapı,  Roma, Arap ve Hıristiyan mimari izlerini taşımaktadır. Gezip görmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Kurtuba Camii Nerede, Nasıl Gidilir?

Kurtuba Camii, İspanya’nın Endülüs eyaletindeki Córdoba ya da Kurtuba şehrinde bulunur. Bu şehre ülkemizden direk uçuş bulunmuyor. Madrid, Sevilla, Malaga kentleri üzerinden aktarmalı olarak buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yapı, şehir merkezinde bulunur. Şehir merkezinden buraya yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da şehrin diğer bölgelerinde tren istasyonunda yürüyerek 30 dakikada veya 3 numaralı otobüs hattına binip San Fernando Durağı’nda inip buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kurtuba Camii Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Kurtuba Camii, Katedral için 10:00 – 19:00, Çan kulesi (minare için) 9:30’dan 14:30’a her yarım saatte bir ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti ise Katedral 10 Euro, Çan kulesi 2 Euro’dur.

Göz at ;

 1. Madrid Gezilecek Yerler
 2. Madrid Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 3. Madrid Gece Hayatı
 4. İspanya Nerede?
 5. İspanya’da Gezilecek 10 Yer
 6. İspanya’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 7. İspanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 8. Barcelona Gezilecek Yerler
 9. Barcelona Gece Hayatı
 10. İbiza Gezilecek Yerler
 11. İbiza Gece Hayatı
 12. Valencia Gezilecek Yerler
 13. Valencia Gece Hayatı
 14. Mercado Central (Central Market)
 15. Kurtuba Camii
 16. El Hamra Sarayı(Elhamra)
 17. Madrid Kraliyet Sarayı
 18. Casa Batllo
 19. Mercat de La Boqueria
 20. Kutsal Aile Bazilikası(Bitmeyen Kilise)
 21. Alcazar Sarayı
 22. Sevilla Katedrali
 23. La Plaza de Espana (İspanya Meydanı)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz