Muş- Malazgirt

Malazgirt, Muş ilimize bağlı 6 ilçesinden biridir. Bu ilçe Muş kent merkezine yaklaşık 135 km uzaklıkta bulunur. Buraya Muş merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir. Ayrıca çevre il ve ilçelerden de buraya direk dolmuşlar gitmektedir.

Malazgirt Gezilecek Yerler

Malazgirt Haritası
Malazgirt Haritası
Muş'un İlçeleri
Muş’un İlçeleri
Malazgirt ilçemizin tarihine göz atacak olursak;

Malazgirt ilçesi geçmişe çok eskiye dayanmaktadır. Burada birçok medeniyet hükmünü sürmüştür. Bu medeniyetler şunlardır.

 1. Asurlular
 2. Hasaniler
 3. Urartular
 4. İskitler
 5. Ermeniler
 6. Gürcüler
 7. Medler
 8. Pers
 9. Roma
 10. Partlar
 11. Sasani
 12. Bizans
 13. Emeviler
 14. Abbasiler
 15. Selçuklu
 16. Ahlatşahlar
 17. Anadolu Selçukluları
 18. Moğollar
 19. İlhanlılar
 20. Karakoyunlular
 21. Akkoyunlular
 22. Timur
 23. Eyyubi
 24. Osmanlı
 25. Safeviler

Burada hakimiyetini sürdüren medeniyetlerin içinde bir iki tanesine ayrıca ele almak lazım diye düşünüyorum. Bunlardan ilki Urartulardır. Bu medeniyet Van merkezli kurulup uzun süre hakimiyetini bu bölgede sürdürmüştür. Burada Urartulara ait birçok tarihi yapı mevcuttur.

Diğer bir medeniyet ise Selçuklular dır. Malazgirt denince herkesin aklına birkaç şey gelebilir. Bunların en başında şüphesiz 1071 yıllında yapılan Malazgirt Meydan Savaşıdır. Bu Türkiye tarihi açısında çok önemli bir savaştır. Türklere Anadolu kapılarını açmasına vesile olmuştur.

Göz at ;

 1. Malazgirt Gezilecek Yerler
 2. Malazgirt Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Malazgirt Kalesi
 4. 26 Ağustos 1071 Malazgirt Zafer Anıtı
 5. Muş Gezilecek Yerler
 6. Muş Gece Hayatı
 7. Muş Otelleri ve Muş Otel Fiyatları
 8. Muş Hangi Bölgede, Nereye Bağlı ve Nüfusu
 9. Muş Kalesi
 10. Muş Nerede?
Malazgirt Hangi Şehirde
Malazgirt Hangi Şehirde

Malazgirt Gezi Rehberi

Malazgirt ilçemiz hem doğa yönünde hem de tarihi yapılar bakımında zengin bir ilçemizdir. Doğa güzellikleri, yeşilliği ve tarihi yapıları insanları büyülemektedir. Bunun içindir ki Malazgirt ilçesi muş’un en önemli ilçesidir diyebiliriz.

Malazgirt Ovası: Bu ova bölgede önemli bir yere sahiptir.  Yaklaşık yarım dönüm büyüklüğüne sahip ovanın yanında Murat Nehri geçmektedir. Ova bozkır kaplıdır. Malazgirt savaşı da burada yapılmıştır.

Malazgirt Ovasi
Malazgirt Ovasi

Zafer Anıtı: Bu anıt Malazgirt Ovasında yapılmıştır.  1985-1989 yılları arasında Kültür Turizm bakanlığı tarafında inşa edilmiştir.  bu anıttın yüksekliği yaklaşık 42 metredir. Bu anıt sütunlarda oluşur. Burada bulunan sütunlar  Anadolu kapısını temsil eder, boşluklar ise Türklerin Anadolu’ya geçişini simgeler .  1997 yıllında restore edilen anıt her 26 ağustos tarihinde burada zafer yıl dönemi kutlanır. Sizinde o tarihte buraya gelme şansınız varsa mutlaka gelmelisiniz. Gerçekten o duyguyu tatmalısınız.

Zafer Anıtı
Zafer Anıtı

Kız Köprüsü: Bu köprü ilçe merkezine 2 km uzaklıktadır.  Uzunluğu 3 genişliği 1 metre olan bu köprü Roma dönemin bir eseridir.  Yapımında Yekpare taş kullanılmıştır. Burada yaşayan bir kralın kızı tarafında inşa edildiği rivayet edilir.

Kız Köprüsü
Kız Köprüsü

Katerin Zincirli kalesi: Bu kale katerin dağın üzerindedir. Rivayete göre bu kale ile Malazgirt kalesini zincirle bağlanmıştır.

Katerin Kalesi
Katerin Kalesi

Tıkızlı Kalesi: Bu kale ilçe merkezine bağlı tıkızlı köyündedir. Bu kale Urartular döneminde kalma bir eserdir. Bu kalenin en büyük özeliği hiç harç kullanmadan büyük taşların üst üste yığılması ile meydana gelmiştir. Bu taşların hepsi yontulup küp şeklindedir. İnsan görünce baya şaşırmaktadır. Çünkü bu insan gücü ile olabilecek bir şey değildir. Ayrıca bu kale Mısır Piramitlerini andırmaktadır.

Tıkızlı Kalesi
Tıkızlı Kalesi

Bostankale Kalesi: Bu kale ilçe merkezine 10 km uzaklıkta bulunan Bostankale köyün sınırlarındadır. Urartular’a ait olunduğu bu kale büyük bir kayanın oyularak yapıldığına şahit oluyoruz.

Bostankale Kalesi
Bostankale Kalesi

Hatun Köprüsü: Bu köprü Selçuklu eseri olup ilçenin hemen girişindedir.  10 metre uzunluğunda 5 metre genişliğinde bulunan bu köprü günümüze ulaşmayı başarmıştır.

Hatun Köprüsü
Hatun Köprüsü

Yılanlı Kuyu:  Bu kuyu bir efsaneye göre Hz. Ali’nin buraya savaşa gelip buradaki orduyu büyük bir yenilgiye uğratmıştır. Daha sonra su içmek için çeşmeye yönelen askerler halk izin vermemiştir. Bu suyun zehirli olduğunu söylerler. Hz. Ali suyun Kaynağına bakınca bir çok yılanın var olduğunu görürler.  Bugünkü kuyu dediğimiz yerde Hz. Ali kılıcını vurur ve dua eder bütün yılanlar kaybolur. Askerler doya doya su içerler. Günümüzde Temmuz-Ağustos aylarında bu yılanrının ortaya çıktığına şahit olabilirsiniz. Bu yılanların Zaralı olduğu söylenilir. Bazıları ellerine alıp oynadığına şahit olabilirsiniz.

Dolabaş Höyüğü: Dolabaş Köyün sınırlarındadır. Urartu yapımı bu höyüğün kazı çalışmaları henüz başlanmamıştır.

Dolabaş Höyüğü
Dolabaş Höyüğü

Bostankale Höyüğü: Bu höyük Bostankale Köyün sınırlarındadır. Urartulara ait olunduğu söylenen bu höyük sit alanı ilan edilmiştir.

Bostankale Höyüğü
Bostankale Höyüğü

Malazgirt Kalesi: Bu kale Urartular döneminde kalmadır. Bu kale birçok medeniyeti misafir etmiştir. Yapımında Horasan harcı ve siyah taşlar kullanılmıştır. Bu kale eski ismi Berber kalesi olarak bilinir. Malazgirt meydan savaşından sonra bu ismi almıştır. 1750 metre surları ile Diyarbakır surlarına benzerlik göstermektedir. Bu kale birçok savaş ve afetten etkilenmiştir. Fakat günümüzde belediyenin çalışmaları ile mesire alanı ve park yeri açılmıştır. Muhteşem bir yapıya dönüşmüştür. Bu kale yöre halkı ve dışarıdan gelen insanların uğrak yeri olmuştur.  Burada yapılan park Avrupa da yapılan en güzel parktır.

Malazgirt Kalesi
Malazgirt Kalesi

Sonuç olarak  tarihi ve doğal güzellikleri bilinen bu şirin ilçemize yolunuz düşerse mutlaka uğramalısınız. Gelirken özelikle ilçeye muhteşem bir görüntü veren Malazgirt kalesini ziyaret etmelisiniz.

Malazgirt
Malazgirt

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz