Palandöken

Palandöken, Erzurum ilimize bağlı 21 ilçesinden biridir. Erzurum ilimiz 2008 yıllında çıkan bir kanunla Büyük şehir statüsüne kavuşmuştur.

Palandöken Gezilecek Yerler

Büyük şehir statüsüne kavuşunca Aziziye, Palandöken ve Yakutiye İl merkezine bağlı merkez ilçe olmuştur. Palandöken ilçemiz il merkezine yaklaşık 13 km uzaklıktadır.

Erzurum’un İlçeleri

Palandöken ilçemizin tarihi Erzurum il merkezinden ayrı düşünemeyiz. Çünkü 2008 yıllına kadar zaten Erzurum ilimizle bir anılıyordu. Onun için İlçemizin tarihi merak ediyorsak Erzurum ilimizin tarihine göz atmakta fayda var. İlçemiz 2008 yıllında ilçe olma statüsüne kavuşmuştur. İlçemize bağlı 26 mahalle bulunuyor.

Göz at ;

 1. Palandöken Gezilecek Yerler
 2. Palandöken Kayak Merkezi
 3. Palandöken Otelleri ve Palandöken Otel Fiyatları
 4. Palandöken Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 5. Erzurum Gezilecek Yerler
 6. Erzurum’da Gezilecek 10 Yer
 7. Erzurum Gece Hayatı
 8. Erzurum Hakkında, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 9. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Güzelliğini Yaşatan, Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken 10 Yer
 10. Palandöken Gezilecek Yerler
 11. Erzurum Otelleri ve Erzurum Otel Fiyatları
 12. Erzurum Nerede?
 13. Erzurum Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
Palandöken-Erzurum

Palandöken Gezi Rehberi

İlçemiz birçok tarihi yapı bulunmaktadır. fakat ilçemizin asıl ismini duyuran kısım Kayak Merkezidir. Burada bulunan kayak merkezi sadece ülkemiz için değil Dünya açısında önemlidir. Bunları liste halinde size sunacağız.

Palandöken

Yakutiye Medresesi: İlimiz de bulunan Bu medrese 1310 yılında Emir Hoca Cemalettin Yakut tarafından yaptırılmıştır.medrese uzun yıllar hizmet etmiştir. 1991 yıllında Bu medrese İslami eserler için müze yaptırılmıştır. Buraya gittiğiniz bu müzeyi ziyaret etmelisiniz.

Yakutiye Medresesi

Çifte Minareli Medrese: İlçemizde bulunan Bu medrese Anadolu Selçuklu Devleti eseridir. Bu eseri Selçuklu Hükümdarı Alaaddin Keykubad kızı için inşa etmiştir. İnşa tarihi 13. Yüzyıl olarak bilinir.  26 metre yüksekliği ile göz kamaştırmaktadır.  Bu medrese çinileri ile dikkat çekmektedir. Gezi rotanızda mutlaka bulunması gereken bir yerdir.

Erzurum Çifte Minareli Medrese

Atatürk Müzesi: İlçemizde bulunan bu müze aslında daha önce bir Konak görevini yürütüyordu. Mustafa Kemal Samsuna çıkmadan önce Erzurum’a uğramıştı. O sırada gece bu konakta dinlenmişti. Bu konak daha sonra müzeye çevrilmiştir. Atatürk ile ilgili eserler sergilenmektedir.

Atatürk Evi
Atatürk Müzesi

Abdurrrahman Gazi Türbesi: İlçemizde bulunan bu Türbe İlçemiz için önemli bir inanç merkezidir. Her gün yüzlerce insanın ziyaret ettiği türbe Abdurrahman Gazi’ye aittir. Buraya gelenler dua edip adak ederler. Bunun dışında ilçemizde Pir Ali Baba, Kümbetli Ahmet Baba ve Maksut Efendi Türbeleri yer almaktadır.

Abdurrrahman Gazi Türbesi
Abdurrrahman Gazi Türbesi Nerede

Palandöken Kayak Merkezi:  İlçe merkezine bulunan kayak merkezi sadece ülkemiz için değil Dünya için önemli bir yere sahiptir. 2010 yıllında Dünya Üniversiteler arası Kış Oyunları burada yapılmıştır. Bu yönü ile ülkemiz için bir ilk başarmış oldu. İlçemizde 2000 Seyirci Kapasiteli Buz Hokeyi Salonu, 500 Seyirci Kapasiteli Short Track Salonu, Konaklı Kayak Merkezi, Kayakla Atlama Merkezi ve Palandöken Kayak Merkezi ile uluslararası yarışmalar, hatta kış olimpiyatlarının düzenlenebileceği bir turizm merkezi durumundadır. Palandöken Türkiye’nin en yüksek şehridir. 6 ay boyunca burada rahatlıkla kayak merkezin tadına varabilirsiniz. Bu kayak merkezi 1993 yıllından beri hizmet vermeye devam etmektedir. Sizin de yolunuz düşerse sevdiklerinizle birlikte kışın burada çok güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

Palandöken Kayak Merkezi
Kayak Merkezi
Palandöken Kayak Merkezi-Erzurum

Sonuç olarak ilçemize yolunuz düşerse mutlaka tarihi ve inanç merkezlerini gezmelisiniz. Daha sonra burada bulunan kayak merkezine gidip burada doyasıya eğlenebilirsiniz. Oradan Çağ kebabı yemeden dönmeyiniz. Ayrıca gelirken Hediyelik olarak Oltu Taşında yapılmış tespih getirebilirsiniz.

Erzurum-Palandöken

Palandöken Otelleri ve Palandöken Otel Fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi öğrenmek için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Palandöken Otelleri ve Palandöken Otel Fiyatları

2 YORUMLAR

 1. Çok detaylı bir bilgi verilmiş elinize sağlık benimde önerebileceğim derlemelerim mevcut bu konu hakkında bilgi alabilmeniz için profilime tıklamaniz yeterli. Herkeze iyi eğlenceler dilerim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here