Zafer Takı
Zafer Takı

Fransa’nın başkenti Paris merkezinde yer alan Zafer Takı, 15 Ağustos 1806 inşa edilen önemli bir tarihi anıttır. Bu yapının boyu 45, eni 22 ve yüksekliği 49 metredir.

Paris denilince akla ilk olarak Eyfel kulesi gelmektedir. Paris Eyfel kulesi ile özdeşleşmiş durumdadır. İşte Eyfel kulesinden sonra Paris’in en popüler turistik yapısı Zafer Takı’dır. Bu yapı, aynı zamanda dünyanın en popüler döner kavşaklarından birinde yer almaktadır. Tam 12 önemli caddenin kesişim noktasında yer alır. Buraya yıl boyunca çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu yapıyı ziyaret edin.

Zafer Takı’nın hemen yanında bir asker mezarı bulunur. 1. Dünya savaşı sırasında hayatını kaybeden bir Fransız askeri burada yatmaktadır. Burada asıl ilginç olan ise sönmeyen ateştir. Burada bulunan ateş asker defnedildikten sonra sürekli yanmaktadır. Her gün 18.30’da ise ateş sembolik canlanmaktadır.

Takının en önemli bölümü ise Seyir terasıdır. Bu terasa çıkıp şehrin muazzam manzarasını izleyebilirsiniz. Ayrıca burada harika fotoğraf karelerini yakalayabilirsiniz. Paris’e gelen biri mutlaka bu yapıyı ziyaret etmelidir. Bu yapı ziyaret edilmeden kesinlikle Paris terk edilmemelidir.

Zafer Takı Nerede, Nasıl Gidilir?

Zafer Takı ya da orjinal ismiyle Arc de Trimophe, Başkent Paris’in Charles de Gaulle Meydanı’nın ortasında, Şanzelize Caddesi’nin batı kısmında bulunur. Buraya “Charles de Gaulle Etoile” Metro durağında inip buraya ulaşabilirsiniz. 

Göz at ;

 1. Paris Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 2. Fransa Nerede?
 3. Fransa’da mutlaka Görmeniz Gereken 10 Yer
 4. Fransa Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 5. Fransa Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 6. Paris Gece Hayatı
 7. Paris’ten Amsterdam’a Trenle Basit Gezi Planı
 8. Paris Gezilecek Yerler
 9. Paris Otelleri ve Paris Otel Fiyatları
 10. Fransız Polinezyası Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 11. Notre Dame Katedrali
 12. Eyfel Kulesi
 13. Sacré-Cœur Bazilikası
 14. Zafer Takı
 15. Sainte Şapeli
 16. Palais Garnier
 17. Notre-Dame de la Garde
 18. III. Alexandre Köprüsü
 19. Strazburg Notre Dame Katedrali
 20. Notre-Dame de Fourvière Bazilikası

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here