Pattaya

Pattaya Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Ulaşım
 4. Alışveriş
 5. Yeme İçme
 6. Nerede Kalınır
 7. Gece Hayatı
 8. Turlar
 9. Konsolosluklar
 10. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Pattaya, Güneydoğu Asya ülkesi olan Tayland’a bağlı önemli şehirlerden biridir. Özellikle renkli ve hareketli gece hayatı ile yılda çok sayıda turist çekmeyi başarmaktadır. Pattaya şehrini daha yakında tanımak için şehir ile ilgili bazı bilgileri başlıklar halinde vermeye çalışacağız. Şöyle ki;

Tarih: Önceleri adı ‘ Thap Phraya’ olarak bilinen bu şehir birçok önemli olaylara sahne olmuştur. 1950’li yıllarına kadar bir balıkçı köyü iken Vietnam Savaşına katılan ABD askerleri burada konaklanmışlardır. Daha sonra parlayan Pattaya 1978 yıllında şehir statüsüne kavuşmuştur. O günden sonra Asya Kıta’sının parlayan şehirlerinden biri olmuştur.

Coğrafi Bilgiler: Başkent Bangkok’un yaklaşık 165 km güneydoğusunda bulunan bu şehir Tayland Körfezi kıyısında bulunur.

Nüfus: Yaklaşık 150 bin nüfusa sahip bu şehre her yıl 2-3 milyon turist akın eder.

Para Birimi: Tayland sınırları içinde bulunan Pattaya şehrinin para birimi Tayland Bahtı’dır. 1 Tayland Bahtı yaklaşık 0,104375173 Türk Lirası eder.

Resmi Dili: Phuket’in resmi dili Tayca’dır. Bunun dışında şehirde çok sayıda yerli dil konuşulmaktadır.

İklimi: Burada sıcak, nemli ve muson yağmurlarının etkili olduğu 3 iklim tipi görülür. Burada Kasım-Şubat arasında sıcak ve kuru bir iklime sahiptir. Mart-Mayıs arası sıcak ve nemli bir iklime sahipken, Haziran-Ekim arası  zamanda ise yağmurludur.

Ne zaman Gidilir: Burada yıl boyu sıcaklık 30 derecenin altına inmez. Bu nedenle hava sıcak ve nemli olmaktadır. Buraya gitmek için en uygun zaman Kasım-Şubat arasıdır. Bu ara sezona serin sezon denilir.

Vize Durumu: Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Phuket’e vizesiz giriş yapabilirler. Burada vizesiz 30 gün boyunca burayı gezebilirsiniz.

Gezi Süresi: Pattaya şehri genelde gece hayatı olarak bilinse de burada birçok tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur. Burada aynı zamanda deniz turizmi içinde gidebilirsiniz. Buraya en az 2 günlük bir süre ayırıp  şehrin güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

Günlük Gezi Planı

1.Gün 

Walking Street Pattaya 

Pattaya şehrinin kalbi bu caddede atmaktadır.  Bu cadde üzerinde çok sayıda bar, cafe, otel ve mağaza bulunur. Şehirde uğramanız gereken ilk yerdir. Cadde 18.00-02.00 saatleri arasında trafiğe kapalıdır. Burası günün 24 saati hareketli olmaktadır.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinde bulunur. Buraya yaya olarak ulaşılabilir. Ya da başka bir yerde taksi veya dolmuşlarla ulaşılabilir.

Milyon Yıl Taş Parkı ve Timsah Çiftliği

Bu parkta çok sayıda Egzotik hayvanları görebileceğiniz gibi burada  yaşı 100 milyondan fazla olan  taşlaşmış ve 200 yıllık Tay tarzı şekil verilmiş ağaçları, ağırlığı 75 tonu bulan ilginç şekilli kayaları görme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden arabayla 15 dakika uzaklıktadır.

Giriş Ücreti: Yetişkin 300 baht – Çocuk 150 baht

Çalışma saatleri: Her gün 08.30-17.30 saatleri arasında açıktır.

Büyük Buda Tepesi ve Wat Phra Yai Tapınağı

Kent merkezi ile Jomtien Plajı arasında kalan bu tapınak kesinlikle görülmeye değerdir. 1940 yıllında inşa edilmiş bu tapınak Konfüçyüs’e adanmış.

Nasıl Gidilir: 200 baht vererek otobüsle buraya ulaşabilirsiniz. Şehir merkezinden 2 km uzaklıktadır.

Gerçeklik Tapınağı (Prasat Satchatham)

Bu yapı tek kelime ile harika ötesi birşey. Kesinlikle şehrin simgesi diyebiliriz. Yapı 1981 yıllında Tay işadamı Lek Viriyaphant’ın girişimi ile inşa edilip 2050 yıllında tamamlanması bekleniyor. Tamamlanmadan bu kadar popüler olduğuna göre bitince artık nasıl bir hal alacağını siz düşünün. Ne demek istediğimi gidip görünce anlarsınız.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinde bulunan bu yapıya her zaman ulaşmak mümkündür.

Giriş Ücreti: 500 baht

Çalışma saatleri:  Her gün 09.00-18.00 saatleri arasında açıktır.

Anek Kuson Sala Tapınağı (Viharn Sien)

Bu görkemli Çin tapınağında yaklaşık olarak 300 heykel bulunur. Burada çok önemli kişilerin heykelleri bulunduğu gibi Budist, Konfüçyanist ve Taoist tanrıların heykelleri de bulunur.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinde yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunur. Özel aracınız yoksa buraya bir taksi kiralayıp rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Giriş Ücreti: 50 baht

Çalışma saatleri: Her gün 09.00-17.00 saatleri arasında ziyaretçilerine açıktır.

Mini Siam

1886 yıllında inşa edilen bu yapı kesinlikle görülmesi gerekir. Burada dünyanın dört bir tarafında popüler olan yapıları 1:25 ölçekte küçültüp burada sergilenmektedir. Buraya gelirseniz dünyanın birçok yerinde bulunan eserleri ziyaret edebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Buraya taksi ve kiralık araçla ulaşabilirsiniz.

Adres: 387 Moo 6, Sukhumvit Rd, Pattaya City Naklua, Banglamung, Chonburi, 20150, Tayland

Telefon: +66 38 727 333

Giriş Ücreti: Yetişkin 250 baht – Çocuk 120 baht

Çalışma saatleri: Her gün 07.00-22.00 saatleri arasında açıktır.

Cartoon Network Amazone Tema Park 

Güney Pattaya’nın 20 kilometre uzaklığında bulunur. Bu park 2014 yıllında Amazon Yağmur Ormanları örnek alınarak inşa edilmiştir. Buraya yolunuz düşerse kesinlikle uğramalısınız. Ayrıca İlk su parkı unvanını taşımaktadır.

Nasıl Gidilir: Şehrin yaklaşık 20 km güneyinde bulunur. Buraya ulaşmak için taksi kiralayabilirsiniz. Yaklaşık 600 Baht tutar.

Ziyaret Saatleri: Her gün 10:00-18 saatleri arasında açıktır.

Art in Paradise Pattaya (Sanat Müzesi)

2012 yıllında Art in Paradise, Shin Jae Yol ve 11 ortağının ortak çalışması ile inşa edilmiştir. Burası Dünya’nın en büyük 3 boyutlu müzesi olarak açılmıştır. Burada 12 sanatçının harika eserleri sergilenmektedir.

Nasıl Gidilir: Buraya taksi kiralayarak veya taktuklarla ulaşabilirsiniz.

Adres: 78/34 Moo 9, Pattaya 2nd Road, North Pattaya

Tel: +66 (0)3 842 4500

Ziyaret Saatleri: Her gün 09.00-19.00 arası açıktır.

Wat Chai Mongkhon 

Kent merkezinde bulunan bu yapı 1937 yıllında inşa edilmiştir. 1954 yıllında ise din adamları kullanmaya başlamıştır. Burada en fazla dikkat çeken yapı ise 350 yıllık buda heykelidir.

Nasıl Gidilir: Buraya yürüyerek ulaşabilirsiniz. Yapı İkinci Yolun Köşesi ve Güney Pattaya Yolu. İkinci yolun hemen doğusunda bulunur.

Adres: Pattaya, Bang Lamung District, Çonburi 20150, Tayland

Pattaya Fil Çiftliği

1973 yıllında inşa edilen bu Hayvanat Bahçesi, Ağır işlerde çalıştırılırken, yaralanma ve ağır hastalık geçirmeyen filleri buraya getiriyorlar. Burada zaman zaman fil gösteri şovları yapıyorlar. Her gün 90 dakikalık 3 gösteri düzenlendiği çiftlikte 30 fil yaşıyor. 2 kişiyi 150 kilo geçmeyecek şekilde fillerede bindiriliyor. Ayrıca çiftlikte ipek dokumacılığı yapan bir atölye bulunuyor.

Nasıl Gidilir: Buraya taksi kiralayarak veya taktuklarla ulaşabilirsiniz.

Ziyaret Saatleri: Her gün 08.30-19.00 arası açıktır.

2.Gün

Ko Lan Adası

Pattaya sahilinin 7,5 kilometre açığında bulunan bu ada, şehrin can damarıdır. Burada harika plajlar bulunur. Bu plajlarda harika bir gün yaşayabileceğiniz gibi yine adada bulunan harika doğa manzaraların fotoğrafını çekebilirsiniz. Ayrıca burada ayrılmadan sevdiklerinize hediye alabilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Walking Street Caddesinde her yarım saate bir tekne kalkmaktadır.. Bu teknelerle ulaşım yapabilirsiniz.

Sualtı Dünyası (Underwater World) 

Pattaya şehrinde bulunan bu akvaryum, Asya Kıta’sının en modrn ve en büyük akvaryumudur. Burada yaklaşık 2500 deniz canlısı yaşamaktadır. Bu akvaryum Akvaryum Mercan Resifi, Köpekbalığı-Vatoz Bölümü ve Dev Siyam olmak üç bölümde oluşuyor. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayın. Özellikle beslenme saatlerine denk gelirseniz çok eğlenirsiniz. Girişte yine deniz canlıların içinde bulduğu bir havuz bulunuyor. Havuzdaki canlılara dokunabiliyorsunuz.

Nasıl Gidilir: Pattaya kent merkezine yaklaşık 7 km uzaklıkta bulunur. Buraya taksi veya kiralık araçla ulaşabilirsiniz.

Giriş Ücreti: Yetişkinler: 500 baht , Çocuklar:  300 baht

Çalışma saatleri: 09.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Nohg Nooch Tropik ParkıSukhumvit Yolu’nun 163. kilometresinde bulunan bu park yetişkinlere olduğu kadar çocuklara da hitap etmektedir. 1980 yıllında açılan bu parka çok sayıda kişi ziyaret etmektedir. Buraya gelip güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Buraya özel aracınızla veya taksi kiralayıp ulaşabilirsiniz.

Ziyaret Saatleri: Her gün 08:00-18:00 saatlerinde ziyaretçilere açıktır.

Ulaşım

ŞEHİR İÇİ
Taksi Şehirde bulunan taksiler gayet ucuzdur. Özellikle iki kişiyseniz mutlaka taksi kullanın. Normal toplu taşıma ücretleriyle bir olmaktadır. Fakat mutlaka takismetreyi açtırın. Binmeden mutlaka pazarlık yapın.
Metro Pattaya’da metro hattı bulunmamaktadır.
Tramway Pattaya’da tramvay hattı bulunmamaktadır.
Bisiklet Pattaya’da bisiklet ve motor kullanımı oldukça yoğundur. Bisiklet ile şehirde bulunan yakın yerleri gezebilirsiniz. Ayrıca burada motor taksiler bulunur ki bu pek güvenilir değil.
Minibüs, Otobüs Pattaya şehrinde Baht Otobüsü (Baht Bus) denilen mavi renkli pikap dolmuşlar gün boyu şehrin caddesinde tur atmaktadır. Bu dolmuşlarla şehrin birçok noktasına ulaşabilirsiniz.
ŞEHİR DIŞI
Uçak Ülkemizden buraya direk uçuş bulunmamaktadır. Ülkemizden Bangakok Havalimanına gelip oradan da karayolu ile buraya ulaşabilirsiniz. Bangakok ile Pattaya arası yaklaşık 2 saat sürer. Bunun dışında Katar ve Singapur üzerinde de buraya ulaşabilirsiniz.
Otobüs Başta Bangakok’da olmak üzere birçok asya şehrinde buraya otobüsle ulaşabilirsiniz.
Tren Başta Asya şehirlerinden olmak üzere birçok yerden buraya trenle ulaşabilirsiniz.  Bangkok Hua Lamphong tren istasyonundan buraya günde en az bir sefer yapılmaktadır.
Gemi Pattaya şehrinden birçok adaya tekne turu yapılmaktadır. Ayrıca denize kıyısı bulunan şehirlere feribotla sefer yapabilirsiniz.
Araba Pattaya şehrinde araba veya bir jep kiralamak mümkündür. Yaklaşık 800-1200 baht civarında bir araba kiralayıp şehri gezebilirsiniz.

Alışveriş

Pattaya şehrinde alışveriş yapmak gayet eğlencelidir. Pattaya şehri başkentte göre daha ucuzdur. Burada çok sayıda mağaza, alışveriş merkezi, pazar, ve dükkan bulunur. Buraya yolunuz düşerse buralara uğrayıp alışveriş yapabilirsiniz. Peki burada ne satın alırım diyorsanız işte hazırladığımız liste:

 • İpek, deri, gümüş, seramik ve tahta ürünler
 • Yerel El Sanat Ürünleri
 • Mücehver
 • Deri
 • Antika ve Geenksel Tay ipliği
 • Fille alakalı biblolar, magnetler veya anahtarlıklardan satın alabilirsiniz.

Yeme İçme

Pattaya mutafığında çok uluslu bir yemek kültürü vardır. Buraya gittiğinizde her ulusun yemek kültürünü rahatlıkla bulabilirsiniz. Fakat şehirde Tayland mutfak kültürü ağır basmaktadır. Tayland yemeği pek beğenilmez sebebi ise tatlı, tuzlu ve baharatları aynı yemek içinde kullanmalarıdır. Yemek malzemeleri taze olup ve hijyenik açısında da takdire şayandır. Ayrıca kullanılan ürünlerin hiçbiri hormonlu değildir.  Fakat burada yaşayan halk daha çok tezgahlarda satılan ucuz yemekleri tercih etmektedir. Burada günün her saati yemek bulabilirsiniz. Şimdi Tayland’a özgü yemekleri vermek istiyoruz. İşte o yemekler:

 • Noodle Çorbası
 • Moo Ping
 • Khao Niao
 • Som Tam
 • Khao Khai Chiao
 • Khao Tom
 • Deniz Ürünleri
 • Kızarmış Muz
 • Tropik Meyveler

Nerede Kalınır

Pattaya şehri tam bir turistik kenttir. Buraya her yıl çok sayıda turist akın eder. Buraya gelen turistlerin ilk sorduğu soru konaklama oluyor. Şehirde çok sayıda konaklama imkanı bulunuyor. Özellikle şehrin kalbi atıldığı yer olan Walking Street caddesi üzerinde çok sayıda otel, hostel ve günübirlik evler bulunur. Burada gönül rahatlığı ile konaklayabilirsiniz. Ya da daha uygun fiyata şehir dışındaki otel ve hostellerde konaklayabilirsiniz. Pattaya Otelleri ve Pattaya Otel Fiyatları hakkında daha ayrıntılı bilgi öğrenmek için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Pattaya Otelleri ve Pattaya Otel Fiyatları

Gece Hayatı

Pattaya şehri denilince akla ilk gelen şeylerden biri hiç şüphesiz gece hayatıdır. Burada gece hayatı oldukça renkli ve hareketli geçmektedir. Özellikle gece hayatı denilince akla ilk olarak Walking Street Caddesi gelir. Bu cadde üzerinde çok sayıda Go-go bar, Pub, Club,  ladyboy barlar ve disco bulunur. Bu mekanlarda gece eğlencesi sabah saatlerine kadar devam eder. Pattaya gece hayatı, gece eğlencesi ve gece mekanları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz linki tıklayıp yazıyı okuyabilirsiniz. <<Pattaya Gece Hayatı

Turlar

Pattaya’da çok sayıda tur firması bulunur. Özellikle adalar arasında tekne turu çok meşhurdur. Burada 1000-1500 Tayland bahtı ödemeniz gerekir. Yine otobüs turları yapılır. Bunun dışında şehirde Fil safari turları yapılır. 20 dakika, 30 dakika ve 50 dakikalık turlar var. Bunlar fiyat aralığı 600-1500 baht arasında değişen fiyatları bulunur.

Konsolosluklar

Pattaya’da şehrinde Türkiye Konsolosluğu bulunmamaktadır.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Şehir merkezinde çok sayıda hayvan görebilirsiniz şaşırmayın. Belli bir süre sonra alışırsınız.
 2. Tuk tuklarla ulaşımda dikkatli olun. Onlar her şekilde sizden para koparmaya çalışacaklar.
 3. Burada nereye giderseniz gidin ilk başta pazarlık yapın ve indirebileceğiniz kadar indirin.
 4. Adada çok sayıda masaj yeri ve değişik tarzlarda barlar bulunur. Bunların çoğu cinsel içerikli yerlerdir. Dikkatli olun. Emin olmadan girmeyin.
 5. Buraya ilk indiğinizde saatinizi 4 saat ileri alın.
 6. Otel ve uçak rezervasyonlarınızı önceden yapın.
 7. Şehirde hırsızlık ve gaspçılığa karşı dikkatli olun.
 8. Yemeklerinde dikkatli olun. Size uygun olan yerlerde yiyin.
 9. Güzel bir planla adanın keyfini yaşayın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here