Regaip Kandili Nedir, Ne Demek ve Kısaca Tanımı
Regaip Kandili Nedir, Ne Demek ve Kısaca Tanımı

İslam alemin önemli ve kutsal gecelerinden biri olan Regaip Kandili veya Regâib Kandili hakkındaki düşünce ve bilgilerimizi paylaşacağız. Bunun yanında Regaip Kandili Nedir, Ne Demek ve Kısaca Tanımı başlıklardan çıkarak size ayrıntılı bilgi sunacağız. Şöyle ki;

Regaip Kandili veya Regâib Kandili, kısaca Recep ayındaki ilk perşembeyi cumaya bağlayan geceye denir. Regaib gecesi bir lütuf, rahmet ve mağfiret gecesidir.

Regaib, kelime kökü “arzulamak, meyletmek”  anlamını taşımaktadır. Bu geceye isim olarak Meleklerin verildiğine inanılmaktadır. Her Cuma Gecesi Müslüman alemi için özeldir. Birde üstüne bu kutsal gece gelince İslam alemi için oldukça özel bir gün statüsüne kavuşuyor. Peygamber efendimiz bu kutsal geceler için şöyle buyurmuştur; “Beş gece vardır ki onlarda yapılan dualar geriye çevrilmez. Recebin ilk (Cuma) gecesi, Şabanın ortasında bulunan gece, Cuma gecesi, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı geceleridir.”

Bu gecede sabahlara kadar camiler dolar. Çeşitli ibadet ve etkinliklerle bu gece ihya edilir. Maneviyatı çok yüksek bir gecedir. 2019 Regaip Kandili ne zaman sorusuna cevap verecek olursak; 2019 Regaip Kandili; 7 Mart Perşembe akşamını 8 Mart Cuma gününe bağlayan gecedir. Bizde bu vesile ile tüm İslam aleminin kandilini kutlar, İslam topraklarına ve dünyaya barış ve huzur gelmesini Cenabı Allah’tan niyaz ederiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here