Batman Seyyid Bilal Türbesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Batman ili, Gercüş ilçe sınırında bulunan Seyyid Bilal Türbesi, ziyaret edilip görülmesi gereken önemli yapılardan biridir.

Seyyid Bilal Kimdir?

Seyyid Bilal, Hz. Muhammed’in torunu olan Hz. Hüseyin’in soyunda gelmektedir. Yöre halkı için değerli bir şahsiyet olduğu biliniyor.  1132-1212 yılları arasında yaşandığı bilinmektedir. 1154 yılında Bağdat’tan Hasankeyf’e göç edip ömrünün sonuna kadar burada yaşamıştır.

Ölünce burada onun için bir türbe inşa edilmiştir. Türbe yatan zat, yöre halkı tarafında yüzyıllar boyunca hep hafızlarında canlı tutmuşlardır. Her yıl Eylül ayının ikinci haftasında bu köyde Seyyid Bilal’i anma günleri düzenlenmektedir.

Ülkenin çeşitli yerlerinde çok sayıda insan akın etmektedir. Buraya gelen kişiler türbeyi ziyaret edip dua ederler. Ayrıca burada adak adayan birçok insana da şahit olabilirsiniz. Sizin de yolunuz düşerse bu türbeyi ziyaret edin derim. Türbe mimari olarak da oldukça dikkat çekicidir.

Seyyid Bilal Türbesi Nerede?

Seyyid Bilal Türbesi, Batman’ın Gercüş ilçesine bağlı Vergili(Becirman) köyünde bulunur. Türbe, Batman İl merkezine 80 km, Gercüş ilçe merkezine 20 km, Mardin iline ise 107 Km uzaklıkta bulunur.

Seyyid Bilal Türbesi Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşım oldukça kolaydır. Gerçüş ilçesine gelip burada köy dolmuşlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da şahsi aracınızla tabelalar yardımıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Göz at ;

  1. Batman Gezilecek Yerler
  2. Batman’da Gezilecek 10 Yer
  3. Batman Gece Hayatı
  4. Güneydoğu Anadolu’da Mutlaka Gezilmesi gereken 10 Yer
  5. Batman’ın İlçeleri
  6. Batman Otelleri ve Batman Otel Fiyatları
  7. Batman Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  8. Hasankeyf Gezilecek Yerler
  9. Malabadi Köprüsü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here