Singapur Gezi Rehberi
Singapur Gezi Rehberi

Malay Yarımadası’nın güney ucunda yer alan Singapur, ekvatorun 137 kilometre kuzeyinde yer alan bir ada ülkesidir. Kendisine bağlı yaklaşık 60 adacıktan oluşur. Harita üzerinde çok küçük bir alan kaplayan bu ülke, Güney Doğu Asya’nın en çok ziyaret edilen şehir devletlerinden biridir.

Singapur Nerededir?

Singapur’un Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Ülkenin oldukça modern bir görüntüsü bulunmaktadır. Ülkenin doğal güzellikleri, gece safarileri, etkinlikleri ve alışveriş merkezleriyle burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Bu yerlerden en gözde olan 10 yer belirledik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

Marina Bay

Singapur’un meşhur ve popüler bölgesi olan Marina Bay, ülkenin en gösterişli ve şaşaalı yüzünü görmek için bu bölgeyi ziyaret etmelisiniz. Burada yer alan Marina Bay Sands Oteli 2010 yıllında hizmette açılmıştır. Bu otelin diğer otellerden bir farkı var. Çünkü Dünya’nın en gösterişli ve pahalı otelidir. Bunun dışında bölgede birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya gelince akşam saatlerinde uğrayın o ışıklandırma sistemine şahit olun.

Clarke Quay

Singapur Nehri’nin çevresinde oluşan harika bir bölgedir. Bu bölge daha çok alışveriş bölgesi olarak bilinir. Çünkü burada birçok mağaza ve AVM bulunur. Bunun dışında restoran, gece ve eğlence mekanları bulunur. Nehir kenarında oturup şehrin harika manzarasını izleyebilirsiniz. Şehrin en popüler bölgesi diyebiliriz. Gece ve gündüz hep renkli ve hareketli bir bölgedir.

Chinatown

Ülkenin en renkli bölgesi olan Chinatown ya da Türkçe İsmiyle Çin mahallesi, kesinlikle gezilip görülmelidir. Ülke nüfusun %70 Çinlilerden oluşmaktadır. Bu oranı düşündüğümüzde bu mahallenin önemini idrak edebilirsiniz. Burada gezilip görülecek birçok yapı bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse Çin kültürünün anlatıldığı Chinese Heritage Center adındaki müzeyi, Singapur’un en eski tapınağı olan Thian Hock Keng Tapınağını mutlaka ziyaret edin. Bunun dışında Buddha Tooth Relic Tapınağı ve Maxwell Caddesine uğrayın. Özellikle yeme-içme ve alışveriş bölgesi olarak da bilinir. Çin kültürüne ait bütün izleri burada bulmak mümkündür. Çin’e gitmeden Çin’i yaşamış gibi olacaksınız.

The Merlion

Singapur denildiğinde akla birçok şey gelir. Bunlardan biri de şehrin sembolü haline gelen “The Merlion”dur. Bu yapı sadece bir heykelden ibaret değildir. Şehrin simgesi haline gelmiştir. Nehir kenarında kurulan bu heykel, 2.500 m² alan kaplamaktadır. 70 ton ağırlığındaki bu aslan heykeli, mutlaka görmeniz gerekir. Ülkede en çok ziyaret edilip fotoğraf çektirilen yerdir. Yılda milyonlarca insan bu yapıyı ziyaret eder. Siz buraya gittiğinizde ilk uğramanız gereken yerlerden biridir.

Little India

Singapur Nehri’nin doğusunda yer alan Little India yani Küçük Hindistan, mutlaka gezilip görülmesi gereken ülkenin en renkli ve  en heyecan verici bölgelerinden biridir. Burada Hint kültürünü yansıtan birçok yapı bulunmaktadır. Rengarenk binaları, Hint mutfağına özgü kokularıyla hemen kendini belli ettirmektedir. Buraya yolunuz düşerse Mustafa Centre Alışveriş Merkezi’ne mutlaka uğrayın. Burada gönlünüzce alışveriş yapıp sevdiklerinize hediye alın. Hindistan’a gitmeden Hindistan’ı görmüş olursunuz.

Sentosa Adası

Şehrin güneyinde yer alan Sentosa Adası, birçok park ve eğlence merkezin bulunduğu yapay bir adadır. Buraya gelip en az 5-10 günlük bir sürede gezip eğlenebilirsiniz. Burada eğlence adına aradığınız her şey mevcuttur.  Burada en dikkat çeken yer ise 2010 yıllında ziyarette açılan Resorts World Sentosa ve Güneydoğu Asya’nın tek Universal Studios tema parkı burada bulunmaktadır. Sevdiklerinizle birlikte buraya gelip doyasıya eğlenebilirsiniz. Bu ada anlatılamaz yaşanılır kesinlikle.

Orchard Caddesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Singapur’da yer alan Orchard Caddesi veya yolu, 2 km uzunluğunda olup ülkenin en uzun ve en popüler caddesidir. Hatta Asya kıtasındaki en modern caddesi diyebiliriz. Bu cadde daha çok alışveriş caddesi olarak bilinmektedir. Burada birçok alışveriş merkezi bulunmaktadır. Ayrıca cadde üzerinde birçok cafe, restoran, otel, dinleme alanı, gece mekanları ve eğlence mekanları bulunur. Yolunuz buraya düşerse ve siz de alışveriş meraklısıysanız bu caddeyi turlayın.

Bugis ve Kampong Glam

Singapur’da yer alan Bugis ve Kampong Glam, pazar ve çarşıların en rahat keşfedilen bölgesidir. Burada her türeden pazar ve alışveriş yeri bulmak mümkündür. Yine yöreye özgü yemekler burada yenilebilir. Burada her kültürden yeme-içme yeri bulunur. Bir tane de Türk restoranı bulunur. Sevdiklerinize hediye almak için bu bölgeyi tercih edebilirsiniz. Sevdiklerinize uygun fiyatta yöreye özgü çok güzel hediyeler alabilirsiniz.

Changi Müzesi ve Tapınağı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Singapur’da yer alan Changi Müzesi ve Tapınağı mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir. Müze de birçok eser sergilenmektedir. Burada birçok eser ve belgeyle Japon işgali gözler önüne sermektedir. Tapınak ise 2. Dünya Savaşında esirlerin inşa ettiği tapınağın bir replikasıdır. Buraya yolunuz düşerse bu yapıyı mutlaka ziyaret edin derim. Haftanın her günü 09:00-17:00 saatlerinde ziyarete açık olan bir müzedir.

10  Singapur Botanik ve Orkide Bahçesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Singapur’da yer alan  Singapur Botanik ve Orkide Bahçesi, 1859 yıllında ziyarette açılan Asya’nın en güzel yeşil alanlarından biridir. Şehrin gürültüsünden uzaklaşıp rahat nefes almak için gidilebilecek yerlerden biridir. Parkın içerisinde en dikkat çekici bölümü ise Orkide Bahçesidir. Yaklaşık 1,3 km uzunluğunda yer alan bu bahçe,1200 türde orkide bulunan harika bir bahçedir. Singapur’un simgesi olan orkideleri yerinde inceleyip görmek isterseniz buraya mutlaka gelmelisiniz.


Bunlar dışında Singapur hakkındaki genel bilgileri bir liste haline haline getirdik. Şöyle ki;
Singapur

Nüfus: 5.696.506

Başkent: Singapur

Resmi Dilleri: İngilizce, Tamilce, Malayca, Standart Çince

Para Birimi: Singapur Doları

Bulunduğu Kıta: Asya

Kuruluş Tarihi: 3 Haziran 1959

Saat Farkı: Singapur saati Türkiye saatine göre 6 saat daha ileridir.

Ne Zaman Gidilir: Buraya gitmek için en uygun zaman dilimi Mayıs-Temmuz aylarıdır. Fakat her mevsimde ziyaret edilebilecek bir ülkedir.

Vize Durumu: Buraya yapılan seyahatlerde 90 günü aşmayan sürede vizeden muafsınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here