gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Sivrice Nerededir?

Sivrice, Elazığ iline bağlı, Elazığ merkeze 30 Km. uzaklıkta, Doğu Anadolu bölgesinde bulunan, doğal güzellikleri ile en güzel ilçelerden biridir.

Elazığ – Diyarbakır yolu üzerinde bulunan Service, Hazar gölü kıyısındadır. Hazar gölü’nün batısına kurulmuş olan Sivrice ilçesi, 1936 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur. Doğusunda Maden, batısında Basgil, kuzeyinde Elazığ merkez ve güneyinde Pötürge ilçeleri ile çevrilidir.  1071 Malazgirt zaferinden sonra Türk toprağı olan Sivrice, pek çok beylik hâkimiyetinde kalmış ve Çadıran zaferinden sonra Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı’ya bağlanmıştır.

Sivrice Nüfusu

En son yapılan 2018 yılı nüfus sayımına göre, Sivrice ilçe merkez ve köylerdeki toplam nüfus sayısı 10.710 kişi olarak belirlenmiştir. Sivrice’ye bağlı Gözeli adında bir belde ve 49 köy bulunmaktadır.

Sivrice’de Gezilecek Yerler

Sivrice, Hazar Gölü’nün kıyısında olduğundan eğlence ve tatil yeri bir ilçedir. Göl çevresinde pek çok kamu kurumunun dinlenme tesisi bulunmaktadır. Balıkçılık, ilçeye ekonomik katkı sağlamaktadır. Hazar gölü kıyısına yapılan yazlıklar ve sitelerden ilçe de nasibini almıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here