PAYLAŞ
Diyarbakır

Diyarbakır Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Gezilecek Yerler
 4. Ulaşım
 5. İlçeler
 6. Alışveriş
 7. Yeme İçme
 8. Nerede Kalınır
 9. Gece Hayatı
 10. Turlar
 11. Konsolosluklar
 12. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Diyarbakır 1.673.119 toplam nüfusu ile Güneydoğu Anadolu bölgemizin en kalabalık 3. şehri, Ülkemizin ise en kalabalık 12. büyük şehridir. Diyarbakır ilimize bağlı 17 ilçe bulunur. Çoğu Kürt nüfusun yaşadığı Diyarbakır ilimiz tam bir tarihi kenttir. Burada birçok medeniyetin varlığını sürdürdüğünü söylemek mümkündür. Güneydoğu turu hazırladığınızda en başta gidilecek şehirlerden biridir. Burada birçok tarihi yapı ve doğal güzellik bulmanız mümkündür. Sahabe şehri olarak bilinen ilimize yolunuz düşerse burada bulunan güzellikleri görmelisiniz.

Günlük Gezi Planı

1.Gün

Diyarbakır Surları

10:00-12:30

Sur İlçemizin sınırlarında bulunan bu yapı Dünya Kültür miras listesine aday bir yapıdır. Buraya toplu taşıma araçları kullanarak ulaşılabilir.

Diyarbakır Ulu Cami

13:00-14:30

4 Merkezi ilçeden biri ola Sur’da bulunur. Buraya toplu taşıma araçları kullanarak ulaşılabilir.

Dört Ayaklı Minare

15:00-16:30

Sur İlçemizde bulunan bu yapı Anadolu da örneği tek olup bu yönü ile ilçemiz ve ilimiz için önemli bir yere sahiptir. Buraya toplu taşıma araçları kullanılarak ulaşılabilir.

Hasan Paşa Hanı

17:00-18:00

Sur ilçemizin Dabanoğlu Mahallesinde bulunur. Buraya giden servislerle ulaşım sağlanabilir.

2.Gün

Cahit Sıtkı Tarancı Evi Kültür Müzesi

10:00-11:30

Sur İlçemize bağlı Cami Kebir Mahallesinde bulunur. Buraya yaya veya toplu taşıma araçları ile rahatlıkla ulaşım sağlanabilir.

Ahmet Arif Müze Evleri

12:00-13:30

Bu müze Sur ilçemizde bulunan Cahit Sıtkı Tarancı Müzesine komşu bir binadadır. Buraya giden servislerle ulaşım sağlanabilir.

Ziya Gökalp Müze Evi

14:00-15:30

İlimizin merkez ilçesi olan Sur ilçesindedir. Buraya dolmuşlarla ulaşım yapılabilir.

Diyarbakır Arkeoloji Müzesi

16:00-18:00

Sur ilçesinde bulunan Elazığ Caddesine bulunur. Buraya toplu taşıma araçları kullanılarak ulaşılabilir.

3.Gün

Dicle Nehri

10:00-13:00

Ülkemizde doğup Irak topraklarını geçip Basra Körfezine dökülür. Bu nehir Diyarbakır ilimizde geçmektedir.

Hevsel Bahçeleri

13:30-15:30

Diyarbakır Kalesi ile Dicle nehir vadisi arasında bulunur. Buraya giden araçlarla ulaşım sağlanır.

On Gözlü Köprü

16:00-18:00

Sur İlçemizde bulunan bu köprü 4 farklı isimle anılıyor. Bunlar Dicle,Mervani,Silvan ve On Gözlü Köprü olarak biliniyor. Buraya giden minibüslerle ulaşım sağlanır.

4. Gün 

Çayönü Ören yeri

10:00-12:00

Ergani İlçe merkezine 7 km uzaklıkta bulunan Sesverpınar köyünde bulunur. Buraya özel aracınızla gidebileceğiniz gibi Ergani ilçesine giden araçlarla da ulaşım sağlanabilir.

Çermik Melike Belkıs Kaplıcası

13:00-15:30

Çermik İlçemizde bulunan bu kaplıca ilçenin doğusunda bulunup ilçeye uzaklığı yaklaşık 3 km’dir. Burada konaklamak için birçok otel ve pansiyon bulunur. Buraya giden araçlarla Ulaşım sağlanır.

Haburman Köprüsü

16:00-18:00

Çermik İlçe merkezine bağlı Haburman köyünde bulunur. Buraya giden araçlarla ulaşım sağlanır.

5. Gün

Eğil Baraj Gölü

10:00-13:30

Eğil İlçemizde bulunan bu baraj gölü ilçeye ayrı bir renk katmaktadır. Göl kenarında birçok tesis bulunmaktadır. Ayrıca göl üzerinde feribot seferleri yapılmaktadır. İlçeye giden araçlarla buraya ulaşılabilir.

Bungalov Evler

14:00-15:00

Eğil İlçemizde bulunan  Bu evler Baraj Gölün hemen kıyısında bulunur. İlçeye giden araçlarla buraya ulaşılabilir.

Ağil Asur Kalesi

15:30-18:00

Eğil İlçemizde bulunan bu kale Asur döneminde kalma bir kaledir. Buraya özel aracınızla veya ilçeye giden araçlarla ulaşım yapılabilir.

6. Gün ve 7. Gün

Diğer günlerde aşağıda bulunan yerleri gezebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
Diyarbakır Ulu Cami4 Merkezi ilçeden biri ola Sur’da bulunur. Buraya toplu taşıma araçları kullanarak ulaşılabilir.
Hasan Paşa HanıSur ilçemizin Dabanoğlu Mahallesinde bulunur. Buraya giden servislerle ulaşım sağlanabilir.
Diyarbakır SurlarıSur İlçemizin sınırlarında bulunan bu yapı Dünya Kültür miras listesine aday bir yapıdır. Buraya toplu taşıma araçları kullanarak ulaşılabilir.
Sülüklü HanSur ilçemizde bulunur. Buraya giden servislerle ulaşım sağlanabilir.
Surp Giragos KilisesiDiyarbakır ilimizin Sur ilçesinde bulunur. Buraya toplu taşıma araçları ile ulaşılabilir.
Ahmet Arif Müze EvleriBu müze Sur ilçemizde bulunan Cahit Sıtkı Tarancı Müzesine komşu bir binadadır. Buraya giden servislerle ulaşım sağlanabilir.
Cahit Sıtkı Tarancı Evi Kültür MüzesiSur İlçemize bağlı Cami Kebir Mahallesinde bulunur. Buraya yaya veya toplu taşıma araçları ile rahatlıkla ulaşım sağlanabilir.
Dört Ayaklı MinareSur İlçemizde bulunan bu yapı Anadolu da örneği tek olup bu yönü ile ilçemiz ve ilimiz için önemli bir yere sahiptir. Buraya toplu taşıma araçları kullanılarak ulaşılabilir.
Dicle NehriÜlkemizde doğup Irak topraklarını geçip Basra Körfezine dökülür. Bu nehir Diyarbakır ilimizde geçmektedir.
Meryem Ana KilisesiSur İlçemizin sınırında bulunan bu kilise Hristiyanlar için önemli bir inanç ve tarihi yapıdır. Buraya toplu taşıma araçları kullanarak ulaşılabilir.
Mar Petyun Keldani Katolik KilisesiSur ilçemizde bulunur. Buraya toplu taşıma araçları ile ulaşılabilir.
Dengbej EviBu ev 100 yıllık bir Diyarbakır evidir. Melik Ahmet Caddesi Ziya Gökalp Mahallesi, Kılıççı Sokak’ta Behram Paşa Camisi’nin
hemen yanında yer alır. Buraya yaya olarak ulaşılabilir.
Behrampaşa CamiiDiyarbakır ilimizin Sur ilçesinde bulunur. Buraya toplu taşıma araçları ile ulaşmak mümkündür.
Nebii CamiiDiyarbakır ilimizin Sur ilçesinde bulunur. Buraya toplu taşıma araçları ile ulaşmak mümkündür.
Deliller HanıDiyarbakır ili, Sur ilçesine bağlı  Cemal Yılmaz Mahallesi’nde bulunur. Buraya toplu taşıma araçları ile ulaşılabilir. 
Diyarbakır Arkeoloji MüzesiSur ilçesinde bulunan Elazığ Caddesine bulunur. Buraya toplu taşıma araçları kullanılarak ulaşılabilir.
Safa Camii Diyarbakır ili Sur ilçesine bağlı Melik Ahmet Mahallesinde bulunur. Buraya giden araçlarla ulaşım sağlanır.
İskender Paşa KonağıDiyarbakır ili, Merkez ilçesi olan Sur’un İskenderpaşa Mahallesinde bulunur. Buraya giden araçlarla ulaşım sağlanır.
Ziya Gökalp Müze Eviİlimizin merkez ilçesi olan Sur ilçesindedir. Buraya dolmuşlarla ulaşım yapılabilir. Ziya Gökalp Müze Evi Gezilecek Yerler
Gazi KöşküDiyarbakır Kent merkezinde bulunur. Buraya yaya gidilebileceği gibi toplu taşıma araçları ile de ulaşılabilir.
Hevsel BahçeleriDiyarbakır Kalesi ile Dicle nehir vadisi arasında bulunur. Buraya giden araçlarla ulaşım sağlanır.
On Gözlü KöprüSur İlçemizde bulunan bu köprü 4 farklı isimle anılıyor. Bunlar Dicle,Mervani,Silvan ve On Gözlü Köprü olarak biliniyor. Buraya giden minibüslerle ulaşım sağlanır.
Çayönü Ören yeriErgani İlçe merkezine 7 km uzaklıkta bulunan Sesverpınar köyünde bulunur. Buraya özel aracınızla gidebileceğiniz gibi Ergani ilçesine giden araçlarla da ulaşım sağlanabilir.
Ağil Asur KalesiEğil İlçemizde bulunan bu kale Asur döneminde kalma bir kaledir. Buraya özel aracınızla veya ilçeye giden araçlarla ulaşım yapılabilir.
Eğil Baraj GölüEğil İlçemizde bulunan bu baraj gölü ilçeye ayrı bir renk katmaktadır. Göl kenarında birçok tesis bulunmaktadır. Ayrıca göl üzerinde feribot seferleri yapılmaktadır. İlçeye giden araçlarla buraya ulaşılabilir.
Bungalov EvlerEğil İlçemizde bulunan  Bu evler Baraj Gölün hemen kıyısında bulunur. İlçeye giden araçlarla buraya ulaşılabilir.
Çermik Melike Belkıs KaplıcasıÇermik İlçemizde bulunan bu kaplıca ilçenin doğusunda bulunup ilçeye uzaklığı yaklaşık 3 km’dir. Burada konaklamak için birçok otel ve pansiyon bulunur. Buraya giden araçlarla Ulaşım sağlanır.
Haburman KöprüsüÇermik İlçe merkezine bağlı Haburman köyünde bulunur. Buraya giden araçlarla ulaşım sağlanır.
Birkleyn MağaralarıLice İlçemizde bulunan bu mağara Dicle nehrinin, toprak üzerinden gelerek ilerleyen iki ana kaynağından biridir. Buraya özel aracınızla veya ilçeye giden araçlarla ulaşım yapılabilir.

Diyarbakır İlçeleri

 NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
BağlarBağlar ilçesi Diyarbakır şehrimizin 17 ilçesinden biridir. Aynı zamanda Diyarbakır ilimizin merkezi 4 ilçeden biridir. Buraya gitmek için ulaşım kolay olup rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bağlar Gezilecek Yerler
BismilBismil ilçesi Diyarbakır şehrimizin 17 ilçesinden biridir. Şehir merkezine yaklaşık 54 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşmanız mümkündür. Ayrıca buraya demir yolu ile de ulaşmak mümkündür. Bismil Gezilecek Yerler
ÇermikÇermik ilçesi Diyarbakır ilimizin 17 ilçesinden biridir. İlçemiz il merkezine yaklaşık 86 km’dir. buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla Ergani üzerinden buraya ulaşılır. Çermik Gezilecek Yerler
ÇınarÇınar İlçemiz Diyarbakır ilimize bağlı 17 ilçesinden biridir. Kent merkezine yaklaşık 35 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşmak mümkündür. Çınar Gezilecek Yerler
ÇüngüşÇüngüş ilçesi Diyarbakır ilimizin 17 ilçesinden biridir. İlçemiz İl merkezine yaklaşık 117 km uzaklığındadır. İlçemize ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir. Çüngüş Gezilecek Yerler
DicleDicle ilçesi Diyarbakır Şehrin 17 ilçesinden biridir. Bu ilçe İl merkezine 93 km uzaklıktaydı. Evet geçmiş zaman kullandım. Çünkü 2013 yıllına kadar Ergani üzerinden gidiyordu. Fakat 2013 yıllında Eğil karayolu üzerinde yeni bir yol inşa edildi. Bu uzaklık 68 km’ye düştü. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir. Dicle Gezilecek Yerler
EğilEğil ilçesi Diyarbakır kentimizin 17 ilçesinden biridir. Bu ilçemiz Diyarbakır il merkezine yaklaşık 50 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan arabaları ile ulaşılabilir. Eğil Gezilecek Yerler
Ergani

 

 Ergani ilçesi Diyarbakır ilimize bağlı 17 ilçesinden biridir. İl merkezine yaklaşık 53 km uzaklığındadır. İlçemize gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşmanız mümkündür. Ergani Gezilecek Yerler
Hani

 

 Hani ilçemiz Diyarbakır kentimize bağlı 17 ilçesinden biridir. İl merkezine yaklaşık 69 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir. Hani Gezilecek Yerler
Hazro

 

 Hazro ilçesi Diyarbakır kentimize bağlı 17 ilçesinden biridir. Hazro şehir merkezine yaklaşık 72 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir. Hazro Gezilecek Yerler
Kayapınar

 

 Kayapınar ilçesi Diyarbakır ilimize bağlı 17 ilçesinden biridir. Aynı zamanda Diyarbakır ilimize bağlı merkezi 4 ilçeden biridir. İlçemiz Diyarbakır şehrin tam merkezinde olduğu için ulaşımı çok rahattır. Kayapınar Gezilecek Yerler
Kocaköy

 

 Kocaköy ilçesi Diyarbakır ilimize bağlı 17 ilçesinden biridir. İlçemiz şehir merkezine yaklaşık 70 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için kent merkezinde kalkan dolmuşlarla buraya ulaşmamız mümkündür. Kocaköy Gezilecek Yerler
Kulp

 

Kulp ilçesi Diyarbakır şehrimize bağlı 17 ilçesinden biridir. Şehrimize uzaklığı 134 km uzaklıktadır. İlimize en uzak ilçesidir. Buraya kent merkezinden kalkan servislerle ulaşmak mümkündür. Kulp Gezilecek Yerler
Lice

 

 Lice ilçemiz Diyarbakır şehrimize bağlı 17 ilçesinden biridir. İlçemiz şehir merkezine yaklaşık 84 km’dir. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılır. Lice Gezilecek Yerler
Silvan

 

Silvan İlçesi Diyarbakır ilimize bağlı 17 ilçesinden biridir. Şehir merkezine yaklaşık 78 km’dır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşmak mümkündür. Silvan Gezilecek Yerler
SurSur ilçesi Diyarbakır ilimizin 17 ilçesinden biridir. Aynı zamanda Sur ilçemiz Diyarbakır ilimin 4 merkezi ilçeden biridir. Diyarbakır il merkezine yaklaşık 68 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla rahatlıkla ulaşılabilir. Sur Gezilecek Yerler
YenişehirYenişehir ilçesi Diyarbakır ilimizin 17 ilçesinden biridir. Diyarbakır ilimizin 4 merkezi ilçeden biridir. İlimizin her noktasında buraya rahatlıkla ulaşılabilir. Yenişehir Gezilecek Yerler

Ulaşım

ŞEHİR DIŞI
UçaklaDiyarbakır kent merkezine 6 km uzaklıkta havalimanı bulunur. Buraya her gün İstanbul, Ankara ve İzmir haftanın belirli günlerinde ise Antalya ve Adana’ya uçuşlar yapılmaktadır.
OtobüsleBaşta büyük şehirler olmak üzere neredeyse ülkemizin her noktasında buraya otobüs hatları ile ulaşmak mümkündür. Otogar kent merkezine 4 km uzaklıkta bulunur.
TrenleDiyarbakır tren istasyonunda Adana- Elazığ arasında giden Fırat Ekspresi durmaktadır. Diyarbakır-Batman, Diyarbakır-Kurtalan ve Diyarbakır-Adana tren seferleri bulunur. Bunun dışında birçok şehre tren seferleri yapılmaktadır. Trenle ulaşım yapılarak buralara ulaşılabilir.
GemiyleDiyarbakır’da deniz yolu ile ulaşım yoktur.
ArabaylaKendinize ait özel aracınızla Türkiye’nin her yerinden Diyarbakır’a gelebilirsiniz. Diyarbakır’a gelen kara yolları gayet düzgündür. Bazı illerle arasındaki mesafe şöyledir.

Diyarbakır-Ankara arasındaki uzaklık: 940 km.

Diyarbakır-İstanbul arasındaki uzaklık: 1381 km.

 • Diyarbakır-Adana arasındaki uzaklık: 536 km.
 • Diyarbakır-Gaziantep arasındaki uzaklık: 329 km.
 • Diyarbakır-Elazığ arasındaki uzaklık: 162 km.
 • Diyarbakır-Siirt arasındaki uzaklık: 216 km.
 • Diyarbakır-Ş.Urfa arasındaki uzaklık: 184 km. dir.
ŞEHİR İÇİ (Otobüs Saatleri)
TaksiyleTürkiye’nin diğer tüm kentlerinde geçerli olan Taksi tarifeleri Diyarbakır içinde geçerlidir. Taksilerde açılış ücreti 2,50 tl her kilometre başına 1,60 tl artıyor.
MetroDiyarbakır’da Metro hattı bulunmamaktadır.
TramwayDiyarbakır’da Tramvay Hattı bulunmamaktadır.
Halk Otobüsüilimizde sıkça kullanılan ulaşım aracı halk otobüslerdir. Bu otobüslerle ilimizin birçok noktasına ulaşmak mümkündür.
MinibüsDiyarbakır kent merkezin birçok noktasına minibüslerle ulaşım yapılabilmektedir. Hatta bazı ilçelere minibüslerle ulaşım sağlanır.

Alışveriş

Diyarbakır bölgenin en önemli şehirlerden biridir. Buraya yolunuz düşerse özellikle el yapımı ürünler satın alabilirsiniz. Burada Kuyumculuk, İpekçilik ve Bakırcılık açısında gelişmiştir. Sevdiklerinize hediye almak istiyorsanız Kent merkezinde bulunan dükkanlarda Hasır bilezik, Kişmiş Gerdanlık ve gümüş işlemeli nalın satın alabilirsiniz. Yine ilimize has ve halla devam eden ek emeği göz nuru halı ve kilimlerden satın alabilirsiniz. Bunlar dışında ilimize has tadı ile bilinen Örgü Peyniri satın alabilirsiniz. Bu peyniri kent merkezinde bulunan Gazi caddesindeki peynirciler çarşısında alabilirsiniz.

Yeme İçme

900 Yıllık geçmişi ile birçok millete ev sahipliği yapmıştır. Diyarbakır birçok kültürün ortak noktasıdır. Bu kültürlerin kaynaştığı bir diğer yer hiç şüphesiz mutfağıdır. Diyarbakır mutfağı bu nedenle çok zengindir. Genelde et ürünlerine dayanan yemekleri herkes tarafında bilinmektedir. İlimize has yiyecek ve içecek çeşitleri şunlardır.

 • Çiğ Köfte
 • Lahmacun
 • Lebeni
 • Sac Tava
 • İçli Köfte
 • Ciğer Kebabı
 • Meftune
 • Pıçık
 • Nardanaşı
 • Duvaklı pilav
 • Mahlepli Diyarbakır çöreği
 • Kaburga dolması
 • Serbizer
 • Elma düzmesi
 • Sumak suyu
 • Paluze tatlısı
 • Kibe mumbar
 • Habenisk
 • Karpuz

Nerede Kalınır

Diyarbakır kent merkezinde 3,4 ve 5 yıldızlı oteller bulunur. Bunun dışında pansiyon ve konukevleri de mevcuttur. Şehir merkezin dışına çıktığında yine birçok konaklama bulmanız mümkündür. Özellikle Çermik ilçesinde bulunan termal kaynaklardan dolayı burada Termal oteller bulunmaktadır. Şimdi ilimizde bulunan bazı konaklama yerlerini sizinle paylaşmak istiyorum. Bunlar:

 • B.Kervansaray Oteli
 • Class Otel
 • Dedeman Otel
 • Demir Otel
 • Malabadi Otel
 • Zembil Otel
 • Prestij Otel
 • Turistik Otel
 • Balkar Otel
 • Büyük Otel
 • Grand Güler Otel
 • Diyarbakır Öğretmenevi
 • Helinamin Çermik Termal
 • Gıran Park Termal Hotel

Gece Hayatı

Pek çok kişi Diyarbakır ilimizde gece hayatın sönük geçtiğini düşünür ve öyle sanır. Halbuki öyle değil hatta tam aksine Diyarbakır gece hayatı çok renklidir. Kent merkezinde birçok bar, gece kulübü ve cafeler bulunur. Bunun dışında sıra gecelerin yaşandığı restoran ve oteller bulunur. İlimizde bulunan bazı gece mekanları şunlardır.

 • Diyar Cafe
 • Yekbun Cafe
 • Best Cafe
 • Yankı Cafe
 • Brother’s Cafe
 • Curcuna Bar
 • Frekans Bar
 • Prestige Rof Bar

Konsolosluklar

Diyarbakır’da  herhangi bir ülkeye ait konsolosluk ya da elçilik bulunmamaktadır.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Diyarbakır ilimiz tarihi dokusu ve zengin kültürü ile her yıl birçok ziyaretçi ağırlamaktadır. Zaman burada nahoş olaylar gerçekleşse de kesinlikle gezilip görülmesi gereken bir kenttir. Buraya yaz mevsiminde gelmeyin aşırı sıcak oluyor. En güzeli ilk bahar mevsimindedir. Geceleri Sur ve civarından uzak durmalısınız. Özellikle gece yarısından sonra Sur civarında tehlikeli tipler olabilmektedir.

2 YORUMLAR

 1. En son 5 yıl önce gelmiştim. O zaman tarihi dokusu ile hayran kalmıştım. Çok sevdim bu kenti fakat son olaylar beni çok korkuttu. Şuan güvenilir bir yer mi? Bir iş icabı bir hafta sonra gidecem de korkuyorum biraz

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz