Çermik

Çermik ilçesi denince hepimizin aklına şüphesiz hemen kaplıcalar gelir. İçinizden bazıları zaten Çermik sözcüğün anlamı da kaplıca anlamına gelmiyor mu dediğinizi duyar gibiyim.

Çermik Gezilecek Yerler

Evet, çok haklısınız Çermik zaten kaplıca anlamında kullanılmıştır. Peki, bu ilçe nerededir, neyi meşhurdur, nasıl gideceğiz gibi birçok soru sorduğunuzu duyar gibiyim. Evet, haklısınız bu soruların bütün cevapları yazımda bulabilirsiniz. Sizi tatmin etmeyen bir şey olursa yorum kısmında sorabilirsiniz.

Çermik Hangi Şehirde

Çermik ilçesi Diyarbakır ilimizin 17 ilçesinden biridir. İlçemiz il merkezine yaklaşık 86 km’dir. buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla Ergani üzerinden buraya ulaşılır.

Göz at ;

 1. Çermik Gezilecek Yerler
 2. Çermik Melike Belkıs Kaplıcası
 3. Çermik Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 4. Diyarbakır Çermik’te En İyi Kaplıca Otelleri
 5. Diyarbakır’da Gezilecek En İyi 10 Yer
 6. Diyarbakır Gezilecek Yerler
 7. Diyarbakır Gece Hayatı
 8. Diyarbakır Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 9. Diyarbakır’ın İlçeleri
 10. Güneydoğu Anadolu’da Mutlaka Gezilmesi gereken 10 Yer
 11. Diyarbakır Otelleri ve Diyarbakır Otel Fiyatları
Diyarbakır’ın İlçeleri

Çermik ilçemizin eski adı Aberna’dır. Fakat daha sonra kaplıca anlamına gelen Çermik ismi kullanılmıştır. İlçe tarihi süreç içerisinde Harputluların egemenliği altında kalmıştır.

Diyarbakır’da hüküm süren bütün medeniyetler burada varlıklarını hissetmişlerdir. Ayrıca İlçemize bağlı 4 mahalle, 70 köy, 37 mezra ve 1 kasaba bulunmaktadır.

Çermik Nerede

İlçenin Nüfusu tarım, hayvancılık ve kaplıca işi ile uğraşmaktadır. Bazıları da yurt dışında çalışmaktadır. Medrap Çayı, Sinag Çayı, Medya çayı ve Sinan suyu bulundurması ile ilçeye yeşillik katmıştır.

Çermik Sulları

İlçede memur sayısı çok olması ilçeye ayrı bir renk katmıştır. Ayrıca bu ilçe Önemli yazar,şair ve düşünür olan Ziya Gökalp’ın ilçesidir. Bu yüzden buranın ayrı bir yeri vardır.

Fırat Nehri

Çermik Gezi Rehberi

Haburman Köprüsü: İlçe merkezine bağlı Haburman köyünde bulunur. bu köprü üç gözlüdür. Ortada bulunan göz diğerlerine göre daha büyük ve sivridir. Köprünün uzunluğu: 109 metre, genişliği 5.5 metredir. Yükseklik ise, 11.20 metredir. Köprü 1179 yıllında Artuklu hükümdarı Necmüddin Alp’in kızı Zübeyde hatundur. Köprüyü, kendi parasıyla yaptırmıştır. Köprü günümüzde koruma altına almıştır. Onun 150 metre araç geçişi için yeni bir köprü inşa edilmiştir.

haburman köprüsü-Çermik
Haburman Köprüsü

Sinek Çayı Kaya Kabartmaları:  İlçe merkezine 7 km uzaklıkta bulunan bir kanyon içinde bulunur. bu yüzden buraya ulaşmak biraz yorucu olabilir. Burada bir kabartma üzerinde avcılıkla ilgili bir resim çizilmiştir. Bu resim Anadolu’da çizilen ilk resim olduğu düşünülüyor.

Çermik Sinegogu: İlçe merkezinde bulunan bu yapı kim tarafında ve ne zaman yapıldığı ile ilgili bilgi yoktur. Ancak Süryanilere ait bir kitabe bulunmaktadır. günümüzde ev olarak kullanılmaktadır.

Sinegog

Saray Hamamı: İlçe merkezinde bulunan bu yapı kitabesi bulunmadığında kim ve ne zaman tarfında yapıldığı belli değil. Mimari olarak 16-17. Yüzyıllarda yapıldığı sanılıyor. Yapı Osmanlı eseri olduğu düşünülüyor. Yapının büyüklüğü göz kamaştırıyor. Hamam soğukluk, Ilıklık ve halvetlik bölümlerinden oluşuyor.

Saray Hamamı

Çeteci Abdullah Paşa Medresesi: İlçe merkezinde bulunan bu yapı Anadolu’yu istila etmek isteyen İran hükümdarı Afşarlı Nadir Şah’ı yenen çeteci Abdullah Paşa tarafından, 1756 yılında yaptırılmıştır.  birbirine bağlı 9 küçük hücreden oluşur. 2. Abdülhamit zamanında burası okul olarak kullanılmıştır. Günümüzde cami olarak kullanılmaktadır.

Çeteci Abdullah Paşa Medresesi

Gelincik Dağı Ve Efsanesi: İlçe merkezine 4 km uzaklığında bulunur. Çüngüş’e giderken yol üzerinde bulunur. Burada bulunan kayaçlar yumuşaktır. Rüzgârın etkisi ile Peribacaları görünümünde şekiller oluşmuştur. Uzaktan bakıldığında insan dizi görünümündedir. Bu şekiller ile ilgili çeşitli efsaneler anlatılır. Bunlardan biri şöyledir. Burada çok berdel olayı oluyordu. İki gelin berdel olmuş farklı yerler götürülen gelinler tam burada karşılaşmışlar. Gelinler birbirlerine beddua etmişler. İki gelin ve düğün ahalisi burada taş kesilmiştir.

Gelincik Dağı

Çermik Kalesi: İlçemizde bulunan bu kale ilçenin batısında yüksek bir kayalık üzerinde inşa edilmiştir. kim ve ne zaman tarafında inşa edildiği bilinmiyor. Kale yapılışı çok geçmişe dayandığını söylemek mümkündür. kale günümüzde harabe durumundadır.

Çermik Kalesi

Çermik Melike Belkıs Kaplıcası: İlçemizde bulunan bu kaplıca ilçenin doğusunda bulunup ilçeye uzaklığı yaklaşık 3 km’dir. Burada konaklamak için birçok otel ve pansiyon bulunur. Ülkemizde tanınan ve ün yapan bir kaplıcadır. Yıllık yaklaşık 200-250 bin insan ziyaret etmektedir. Şifa bulmak amacı ile gelen kişiler Haziran–Eylül ayı arasında gelmeleri gerekir. Bu ay tavsiye ediliyor. Bu kaplıcanın iyi geldiği söylenen hastalıklar: iltihaplı romatizmalı hastalıklar, çocuk felçleri, deri hastalıkları, üst solunum yolu enfeksiyonu rahatsızlıkları ve bazı kadın hastalıklarıdır. Ayrıca bu kaplıca suyu Kükürtlü olup çok nahoş bir kokusu vardır.

Çermik Kaplıcası

Sonuç olarak bu ilçemize yolunuz düşerse mutlaka bu tarihi yapıları gezmelisiniz. Özellikle Kaplıcaya gitmelisiniz.  Ayrıca burada yapılan ve buraya özgü yemeği Meftunedir. Bu yemeği tatmanızı öneriyorum.

Not: Fotoğraflar için Murat Bozdoğan beyefendiye teşekkür ederiz.

Çermik
Meftune Yemeği

 

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here