Bismil Diyarbakır

Bismil ilçesi denince hepimizin aklına hemen malum şeyler geliyor. Sürekli Haberlerde duyduğumuz Bismil değil mi dediğinizi duyar gibiyim. Eminim bazılarınız da Bismil benim memleketimdir. Neyi kötüdür.

Bismil Gezilecek Yerler

Bizim ilçe çok güzeldir. Dediklerinizi duyar gibiyim. Merak etmeyin iki farklı sesi de duydum. İki farklı sese de hak veriyorum. Şimdi bir gezi yazısı ele aldım. Okuyunca umarım birinci ses ön yargısını kırar. İkinci ses de bana kızmaz. Sorularınız olursa yorum kısmında sorabilirsiniz.

Bismil Doğası(Cafer’in Nehri)

Bismil ilçesi Diyarbakır şehrimizin 17 ilçesinden biridir. Şehir merkezine yaklaşık 54 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşmanız mümkündür. Ayrıca buraya demir yolu ile de ulaşmak mümkündür.

Göz at ;

  1. Bismil Gezilecek Yerler
  2. Bismil Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  3. Diyarbakır’da Gezilecek En İyi 10 Yer
  4. Diyarbakır Gezilecek Yerler
  5. Diyarbakır Gece Hayatı
  6. Diyarbakır Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  7. Diyarbakır’ın İlçeleri
  8. Güneydoğu Anadolu’da Mutlaka Gezilmesi gereken 10 Yer
  9. Diyarbakır Otelleri ve Diyarbakır Otel Fiyatları
Diyarbakır’ın İlçeleri

Bismil ilçesi ismini Urfa yöresinden buraya gelip yerleşen Basmil aşiretinden alır. Bismil 1936 yıllında ilçe statüsüne kavuşuyor. İlçeye bağlı 9 mahalle 112 köy ve 90 mezra bulunur. İlçemizin nüfusu 100 bin üzerindedir. İlçemiz Ergani’den sonra nüfus bakımında en büyük ikinci ilçedir.

Bismil

Bismil Gezi Rehberi

İlçemiz yeni kurulduğu için merkezinde pek gezilecek tarihi bir yer yoktur. Fakat Türkmen Hacı mahallesinde Kabasakal, Sarısakal ve Yedikızlar Türbeleri, Koği, Tepe, Saladum, Matar, Köprü ve diğer onlarca mahallede bulunan höyükler (yapay tepeler) görülmeye değer yerlerdir.

Bismil Diyarbakır

Üçtepe Höyük: Bu höyük ilçe merkezine 12 km uzaklıkta bulunan Üçtepe köyünde bulunur. burada birçok medeniyetin izine rastlanmıştır. Burada yapılan kazılarda birçok kalıntıya rastlanmıştır. Bu kalıntılar günümüzde Londra-Brisith Museum’da sergilenmektedirler.

Üçtepe Höyüğü

Kenantepe Höyük: İlçe merkezine 15 km uzaklığında bulunan Dicle nehrin kıyısındadır. Buradaki höyük büyük kısmı tahrip olmuştur. Kazı çalışmalarında birçok tarihi yapı ele geçirmiştir. Yakın gelecekte yapılan Ilısu Barajın altında kalmaması için kazı çalışmaları hız kazanmıştır.

Kenantepe Höyüğü

Şahintepesi Höyüğü:  İlçe merkezine 11 km uzaklıkta bulunan Şahintepe köyünde bulunur. burası Müsülmantepe olarak da bilinir. Tunç çağına ait yerleşkesine rastlanmıştır. Burada yabani hayatın olduğu da tahmin edilmektedir.

Şahintepe Höyüğü

Karatepe Höyüğü:  İlçe merkezine bağlı, Ağıl köyü yakınlarında, Pınarbaşı mevkiinde, Batman çayı ve Dicle nehrinin kesiştiği bölgededir. İsminin anlamı aşınmış tepedir. Burada yapılan kazılar sonucunda elde edilen tarihi kalıntıları Diyarbakır Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir. Yakın zamanda bu höyük de Ilısu Barajı altında kalıp yok olacaktır.

Karatepe Höyüğü

Sonuç olarak bu şirin ilçemize yolunuz düşerse bu tarihi yapıları ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum buradan ayrılmadan ilçeye özgü Bismil  Tavasını tadına bakmanızı öneririm.

Bismil Nerede

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here