PAYLAŞ
Çınar

Çınar İlçemiz Diyarbakır ilimize bağlı 17 ilçesinden biridir. Kent merkezine yaklaşık 35 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşmak mümkündür.

Diyarbakır’ın İlçeleri

Çınar ilçemizin isimi Akpınar ve Hanakpınar olarak bilinmektedir.  İlçe daha önce Diyarbakır ilimize bağlı bir köy iken 1937 yıllında çıkan bir kanunla ilçe olma statüsüne kavuşmuştur. İlçemizde 1940-50 arasında dışarıdan gelen göçmenler yaşamaktadır.

Çınar Nerede

İlçemiz tarihi çok eskiye dayanmaktadır. Burada birçok medeniyete ait izler görmek mümkündür. Burada merkez ve köylerde geçmişe ait birçok yapı bulmanız mümkündür.

Çınar Diyarbakır

Çınar da gezilecek yerler

Süleyman Ağa mağarası ve Tahtı: İlçemize bağlı Aşağı Konak köyün sınırlarında bulunur. Burada büyük bir kayalık bulunuyor. Bu kayalık oyularak birçok oda şeklinde yerler inşa edilmiştir. Burada Süleyman ağa adında biri yaşıyordu. İsmi buradan almıştır. Bu mağara 2000 yıl öncesine aittir.

Sülayman ağa Mağarası

Zerzevan Kalesi: İlçemize 13 km uzaklığında bulunan bu kale tarih boyunca önemli bir yer edinmiştir. Kale 70 metre yüksekliğinde bulunuyor. İpekyolunda bulunması tarihi önem kazanmaktadır. Bu kale Roma dönemine ait olunduğu söylenilir. Yapıldığı yıllarda Roma askeri olarak burayı kullanmıştır. Yani günümüzdeki anlamı Karakol görevi yapıyormuş. Günümüzde harabe ve yıkıntı halindedir.

Zerzevan Kalesi

Aktepe Minaresi: İlçe merkezine bağlı Aktaepe köyünde bulunur. bu yapı Osmanlı eseri olup Kesme taştan inşa edilmiştir. Yanındaki camiden ise Günümüze yalnızca duvarları gelmiştir. Bu minarenin Külahı bulunmamaktadır.

Aktepe Minaresi

Şeyh Güzel Yazlık Sarayı: İlçemize 9 km uzaklıkta bulunan Altınakar köyünde bulunur. Sarayı Kasım adında biri yapmıştır. Günümüze sadece kalıntıları kalmıştır.

Şeyh Güzel Yazlık Sarayı

Aktepe Şeyleri Türbesi: İlçe merkezine bağlı aktepe köyünde bulunur. köyün mezarlık olarak kulandığı bu yer zamanında birçok şeyhin ölüp buraya gömüldüğü anlatılır. Yıllın belirli zamanlarında buraya gelip ziyaret edip dua ederler.

Aktepe Şeyh Türbesi

Dilaver Köprüsü: Bu köprü ilçemize 17 km uzaklığında bulunan Şeyh Çoban köyün sınırlarında bulunur. Dilaver Köprüsü Dilaver Çayı üzerinde inşa edilmiştir. Köprüye ait herhangi bir yazıt bulunmamaktadır. Köprüyü Diyarbakır valisi Dilaver Bey tarafında inşa edildiği için Dilaver Köprüsü ismini almıştır.

Dilaver köprüsü

Balıbaba Köyü Çeşmesi: Bu çeşme İlçemize bağlı Balıbaba köyünde bulunur. Yapılan izinsiz kazılar sonucunda ortaya çıkmıştır. Kim tarafında ve ne zaman yapıldığı ile ilgili bilgi yoktur.

Balıbaba Çeşmesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here