Sonbaharda Görülmesi Gereken 10 Yer

Yaz Mevsimin bitişi ile birlikte yağmurun, aşkın, kızıla dönen yaprakların, romantizmin mevsimi olan Sonbahara merhaba dedik. Bu mevsimde her şey bir başka güzel olmaktadır. Bunlardan biri de tabi gezmektir. Sonbahar Mevsiminde gezilip görülecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Özellikle dört mevsim yaşayan cennet ülkemizde bu mevsimde gezilip görülecek harika yerler bulunur. Siz değerli okurlarımız için bugün Sonbahar’da gezilip görülecek 10 yer seçtik. Umarım beğenirsiniz. Sorularınız veya eklemek istediğiniz bir şey varsa sayfanın altında yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

1-Fethiye

Fethiye Gezi Rehberi

Doğal güzellikleri, tarihi ve turistlik yerleri ile dikkat çeken Fethiye; Muğla’ya bağlı bir ilçedir. Deniz kıyısında bulunan Fethiye sıradan bir ilçe gibi değil modern bir şehir havasındadır. Turizmin önemli merkezlerinden olan Fethiye’de gezilecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Buraya özellikle yaz mevsiminde çok sayıda turist akın eder. Fakat yaz mevsiminde hem çok sıcak ve bunaltıcı hem de çok kalabalık olmaktadır. Buraya ziyaret etmek için en uygun zaman dilimi bana göre Sonbahar’dır. Siz de deneyin bana hak vereceksiniz.

2-Kapadokya

Kapadokya

Nevşehir’in tarihi ve doğal güzelliği bilinen harika bir bölgedir. Bu bölge de bulunan peri bacaları 60 milyon yıl önce volkanik dağlardan püsküren lavlardan oluşmuş, Zamanla dış kuvvetler(Rüzgar) etkisi ile oluşmuş harika yapılardır. Ülkemizin en güzel 10 harika yeri içinde sayabileceğimiz Kapadokya, herkesin ölmeden önce mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yerdir. Burada balon turuna katılıp bölgenin harika manzarasını yukarıdan da izleyebilirsiniz. Bu bölge için sadece bu mevsimde gidebilir diye bir tabir kullanmak çok zor. Fakat en güzeli sonbahar da gezilir.

3-Yedigöller

Yedigöller

Ülkemizde en çok tercih edilen bir sonbahar rotası da Yedigöller’dir. Yedigöller Kuzeyden Güneye doğru sıralanmış; Sazlıgöl, İncegöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl, Kurugöl ve Seringöl’den oluşan Yedigöller Bolu ilinde yer almaktadır.  Birçok dizi ve filmin çekildiği bu yere mutlaka uğrayın. Sonbahar’da bir başka güzelliğe bürünmektedir.

4-Ağva

Ağva Gezi Rehberi

Ağva, İstanbul’un Şile ilçesine bağlı bir tatil kasabasıdır. Burada Bir yandan akan Yeşilçay ve Göksü dereleri diğer yandan harika doğası ile sizi kendine hayran bırakmaktadır.  Ağva, Tarihi ve doğal güzelliği ile sürekli isminde bahsetmeyi başarmıştır. Özellikle Sonbahar mevsiminde Bisiklet tutkunların uğrak noktasıdır.

5-Bozcaada

Bozcaada Gezi Rehberi

Türkiye’nin 3. büyük adası olan ve Ege Denizinin kuzeyinde yer alan Bozcaada Çanakkale’ye bağlı bir adadır. 12 koy ve 12 buruna sahip olan Bozcaada’nın etrafında 17 küçük adacık yer almaktadır. Bölgenin en önemli turizm bölgesi yeri olan Bozcaada doğal güzelliği yanı sıra tarihi kalıntıları ile de ön plana çıkmaktadır.  Sonbahar Mevsiminde yaprakların en güzel döküldüğü yerlerden biridir. Burada harika gün batımı izlenmektedir. Sevdiğinizle birilikte buraya çok güzel bir Sonbahar gezisi düzenleyebilirsiniz.

6-Kaz Dağları

Kaz Dağları

Tanrı Dağı olarak bilinen Kaz Dağı, Çanakkale ve Balıkesir sınırları içresinde bulunur. Tertemiz havası ve doğanın sonuna kadar yaşandığı bu harika dağda, Yürüyüş tutkunları için Sonbaharda gidilecek nadir yerlerden biridir.

7-Polonezköy

Polonezköy Gezi Rehberi

Polonezköy, İstanbul’un Beykoz ilçesine bağlı Polonyalı köyüdür. temiz, ferah ve rahatlatıcı havası, harika doğası ve özellikle de kirazı ile bilinir. Burada Sonbaharda orman içerisinde her tonda yeşilliğe rastlayabileceğiniz bir doğası ve sessiz bir ortamı bulunuyor. Burada harika bir gün hatta birkaç gün geçirebilirsiniz.

8-Assos

Assos

Assos, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Behramkale Köyü’nde bulunan bir antik kenttir. Burada 3 bin yıllık tarihi bulunan kentin Mavi Bayraklı denizi ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Özellikle sonbahar aylarında sessiz ve harika doğası bir başka güzel olmaktadır. Ayrıca burada konaklamak için birçok otel ve pansiyon bulunmaktadır.

9-Safranbolu

Safranbolu

Safranbolu, Karabük’ün tarihi bir ilçesidir. Bu ilçede gezilip görülecek çok sayıda yapı bulunur. Özellikle sonbahar aylarında dar sokaklarında dolaşırken tarihi evlerin güzelliğine şahit olacaksınız, Buradan Eski Çarşıya uğrayıp alışveriş keyfini yaşayabilirsiniz. Ayrıca burada bulunan tarihi evler 1994 yıllında UNESCO Dünya Miras Listesine alınmıştır.

10-Mardin

Mardin

Güneydoğu Anadolu Bölgemizin tarihi şehri Mardin’i keşfetmek için en uygun zaman Sonbahar aylarıdır. Burada dar ve yokuşlu sokakları gezerken Deyrulzafaran Manastırı’nı görmeden, Büyüleyici çarşısında alışveriş yapmadan, Kasımiye Medresesi’nde  gün batımını izlemeden kesinlikle dönmeyiniz. Tabi bir de harika yemeklerini tatmadan da dönmeyin derim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here