Tiflis'de Gezilecek 10 Yer | Tiflis Gezilecek Noktalar
Tiflis'de Gezilecek 10 Yer | Tiflis Gezilecek Noktalar

Tiflis Gezilecek Noktalar

Tiflis komşumuz Gürcistan‘ın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehridir. Ülkenin en güzel şehri diyebiliriz aslında. Aslında her ne kadar Türk vatandaşları sadece Batum‘u gezip geri dönseler de, Tiflis’e mutlaka yolunuz düşsün. Görülmeye değer bir şehirdir.

Tiflis özellikle son yıllarda turistlerin daha fazla ilgisini üzerine çekebilmek için şehirde büyük yatırımlar yapılmış bir şehirdir. Yaklaşık olarak 1.5 milyon civarında nüfusa sahiptir ve Mtkvari nehrinin her iki tarafına yayılmıştır. 5. yüzyılda kurulan şehir o zamandan bu yanan 29 defa yeniden yapılanmıştır. Özellikle eski şehir bölgesinde küçük dar sokakları, küçük evleri ve çarpık sokakları sizlerin ilgisini çekeceğini düşünmekteyiz.

Tiflis Gezilecek Yerler

1. Eski Şehir Bölgesi

Tüm Avrupa şehirlerinde olduğu gibi Tiflis şehrinde de eski şehir diye anılan bir bölge vardır. Sanat mağazaları, aileler tarafından işletilen küçük misafirhaneler, şarap evleri, dar sokaklar ve kaybolmadan saatlerce dolaşabileceğiniz bir bölgedir.

2. Kükürt Banyosu Yapın

Eski şehir bölgesinde yer alan Abanotubani bölgesinde ülkenin ünlü Kükürt banyoları yer almaktadır. Özellikle yılın soğuk aylarında gerçekten iyi gelmektedir. Hamamları çoğu haftanın 7 günü 24 saat açık ve temiz olarak hizmet vermektedir. Odalar 30 lariden başlamaktadır.

3. Holy Trinity Cathedral (Kutsal Üçlü Katedrali)

Halk dilinde Sameba diye adlandırılan ve turist rehber kitaplarında kutsal üçlü katedrali olarak geçen bu dini yapının inşaatı 2004 yılında tamamlandır. 97.5 metre yüksekliğinde ve Saint Petersburg’daki Aziz Isaacs Katedrali ve Moskova’daki Kurtarıcı İsa Katedrali’nden sonra Dünyanın en büyük üçüncü Katedralidir.

4. Mtatsminda Park

Tiflis manzarasını kuş bakışı izlemek ve etkilenmek istiyorsanız kesinlikle Mtatsminda Parka gitmelisiniz. Tiflis’i çevreleyen en yüksek parktır. Akşam vakitlerinde özellikle çiftlerin uğrak alanıdır. Şehir manzarasının tadının bu parktan çıkaracaksınız.

5. Yerel Mutfağı Deneyin

Gürcü mutfağı hem et sevenleri hemde Vejeteryanları memnun edecek derecede güzeldir. Şehir merkezinde Vegan kafeler bile bulunmaktadır. Ama biz size özellikle Gürci mantısını öneriyoruz. Çok seveceğinize eminiz. Khachapuri ülkenin en önemli yemeğidir.

6. Teleferiğe Binin

Tiflis’in en yüksek noktalarından birisine kurulmuş olan Teleferiğe binmenizi tavsiye ediyoruz. Şehir merkezinin dışında olan Teleferiğe gitmek için merkezden kalkan minibüslere sadece 1 lari vererek gidebilirsiniz.

7. Yerel Şekerleri Deneyin

Tiflis ve Gürcistan’ın diğer tüm şehirlerinde yaygın olan ve ev yapımı olan şekerleri denemelisiniz. Rengarenk olan bu şekerleri neredeyse her sokak başında satın olmanız mümkündür. Tadı size oldukça ilginç geleceğinden emin olabilirsiniz.

8. Puppet Show İzlemelisiniz

Avrupa’ya daha önce gördüyseniz Prag’da var olan saat gösterisinin bir benzerini Tiflis’te bulabilirsiniz. Puppet show adı verilen bu gösteride Gürcü kuklacı Rezo Gabriadze tarafından yapılan kukla her saatte bir açılır ve gösteri yapar.

9. Gece Hayatı Canlı

Tiflis şehrinde bir çok Avrupa ülkesine nazaran gece hayatı oldukça hareketli geçmektedir. Akşamları şehir merkezinde bir çok cafe ve restoranda oturabilir ve gece yarısına kadar dostlarınızla sohbet edebilirsiniz.

10. Şehir Dışına Günlük Geziler Yapın

Gürcistan ülkesi toprak büyüklüğü açısından küçük bir ülke olduğu için Tiflis’e geldiğiniz zaman şehir dışına günü birlik geziler düzenleyebilirsiniz. Tiflis çevresindeki şehirlere gün içinde gidip gelmek mümkündür. Böylece daha fazla yeri görme imkanına sahip olacaksınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz