Uganda'da Gezilecek 10 Yerler
Uganda'da Gezilecek 10 Yerler

40.322.768 toplam nüfusuyla Afrika’nın doğusunda kalan ve denizle bağlantısı olmayan Uganda, büyüleyici göllere ve yağmur ormanlarına sahip büyüleyici bir ülkedir.

Göz at ;

  1. Kampala Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Uganda’da Gezilecek 10 Yerler
  3. Uganda’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  4. Uganda Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  5. Uganda Nerede?

Özellikle macera sevenlerin ziyaret edildiği bir yerdir. Burada gezip görmeniz gereken birçok yer bulunur. Bu yerlerden 10 gözde yerini sizinle paylaşacağız. Şöyle ki;

Bwindi Geçilmez Milli Parkı

Güneybatı batı Uganda’da yer alan Bwindi Geçilmez Milli Parkı, 331 km²’lik bir alan kaplamaktadır. Bu park, 1991 yıllında ziyarette açılmıştır. Parkta başta Goriller olmak üzere birçok egzotik hayvan bulunur. Buraya ilk gittiğinizde korkup heyecanlanabilirsiniz. Bir rehber eşliğinde giderseniz çok harika bir gezinti yapmış olursunuz. Burada yer alan dev goriller size zarar vermez. Uganda’nın balta girmemiş bu ormanı ve parkını görmelisiniz.

Murchison Şelalesi Ulusal Parkı

Uganda’nın kuzeybatısında yer alan Murchison Şelalesi Ulusal Parkı, 1952 yılında kurulmuştur. Nil Nehri boyunca uzanan bu park, Uganda’nın en büyük parkıdır. Bu parkta başta aslan, fil, bufalo ve su aygırı olmak üzere birçok hayvan bulunur. Bunun dışında parkta çok sayıda kuş türü de bulunmaktadır. Buraya gelip birçok yeni hayvanı burada görebilirsiniz.

Kraliçe Elizabeth Ulusal Parkı

Uganda’nın Batı Bölgesi’nde yer alan Kraliçe Elizabeth Ulusal Parkı, 1952 yıllında kurulmuş olup Uganda’nın en çok ziyaret edilen parkıdır. Parkta Filler, bufolalar, leoparlar, antiloplar ve aslanlar gibi çok sayıda hayvan türü bulunur. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip safari turu yapabilirsiniz. Uganda’da safari denilince bu park akla gelmektedir.

Kaddafi Ulusal Camii

Uganda’nın başkenti Kampala’da yer alan Kaddafi Ulusal Camii, 2001 yıllında Eski  Libya Lideri Muammer Kaddafi tarafından inşa edilmiştir. 2008 yıllında ziyarette açılan cami, Afrika’nın en büyük ve aynı zamanda en modern camisidir. Kaddafi öldükten sonra caminin ismi de isimsiz kaldı. Buraya yolunuz düşerse bu camiyi mutlaka ziyaret edin.

 Tororo 

Uganda’nın Doğu Bölgesi’nde yer alan Tororo, gezip görmeniz gereken bir şehirdir. Bu şehir ülkenin önemli bir noktasında bulunmaktadır. Şehirde çok sayıda doğal güzellik alanı ve tarihi yapılar bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir şehirdir. Bu şehirde konaklamak için otellerde bulunmaktadır.

Entebbe

Uganda’nın güneyinde yer alan Entebbe,  1962 yıllına kadar başkentlik yapmış bir şehirdir. Uganda’ya gittiğinizde uğramanız gereken ilk şehridir. Günümüzde başkent olan  Kampala’ya 35 kilometre uzaklıktadır. Özellikle tropik ormanlarıyla keşfedilmeyi beklemektedir. Burada yer alan Victoria Gölü , Entebe Hayvanat bahçesi, Entebe Botanik Bahçesi ve ve Tarzan filminin çekimlerinin yapıldığı Kitubulu ormanı ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Masaka

Victoria Gölü’nün batısında, Uganda’nın Merkez Bölgesi’nde yer alan Masaka şehri, gezip görmeniz gerekir. Bu şehir daha çok 1979 yıllında Uganda-Tanzanya Savaşı sırasında büyük yıkım yaşamıştır. Yakın tarihte toparlanan şehirde çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya yolunuz düşerse ziyaret edin.

Mbarara

Mbarara, Uganda’nın başkenti ve en büyük şehri olan Kampala’nın güneybatı yolu ile yaklaşık 290 kilometre uzaklıkta bulunur. Uganda’da yer alan önemli şehirlerden biridir. Bu şehre yıl boyunca çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Burada birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Özellikle şehirde yer alan park, bahçe ve ormanlarını mutlaka ziyaret edin.

Kasese

Kasese, Uganda’nın Batı Bölgesi’ndeki George Gölü’nün kuzeyinde yer alan bir şehirdir. Bu şehir daha çok maden şehri olarak bilinmektedir. Bu nedenle ülke için önemli bir kent olmaktadır. Burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

10  Kampala

Uganda‘nın başkenti ve en büyük şehri olan Kampala, yaklaşık 2,5 milyon nüfusa sahiptir. Burada gezilip görülecek birçok turistik yapı bulunmaktadır. Ülkenin en gelişmiş ve aynı zamanda en turistik kentidir. Buraya yolunuz düşerse Bwindi Milli Parkı, Mburo Ulusal Parkı, Ngamba Adası Şempanze Kutsal Alanı, Hayvanat Bahçesi ve Botanik Bahçesini mutlaka ziyaret edin. Ayrıca Nil Nehri’nde rafting yapmadan geri dönmeyiniz.


Bunlar dışında Uganda hakkındaki diğer genel bilgileri bir liste haline getirdik şöyle ki;

Uganda

Nüfus: 40.322.768

Başkent: Kampala

Resmi Dilleri: İngilizce, Svahili

Para Birimi: Uganda şilini

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 9 Ekim 1962

Önemli Şehirleri: Kampala, Tororo, Gulu, Jinja, Lira, Mukono, Kasese, Mbarara ve Masaka’dır.

Dini: İslam

Vize Durumu: Türk vatandaşları Uganda’ya yapacakları seyahatlerde vizeye tabidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here