Uruguay Gezi Rehberi
Uruguay Gezi Rehberi

Yaklaşık 3,5 milyon nüfusuyla Güney Amerika kıtasında yer alan Uruguay, Atlas Okyanusu’na kıyısı olan Boyalı Kuşların Ülkesidir. Ülkenin kuzeyinde Brezilya, batısında Arjantin, doğusunda ise Atlas Okyanusu bulunur.

Göz at ;

  1. Montevideo Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Uruguay’da Gezilecek 10 Yer
  3. Uruguay’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  4. Uruguay Nerede?
  5. Uruguay Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Burada gezilip görülecek birçok doğal güzellik alanı ve tarihi yapılar bulunur. Ayrıca Amerika’nın İsviçre’si olarak da bilinir. Buraya yıl boyunca milyonlarca turist akın etmektedir. Bu ülke aynı zamanda dünyada bazı ilklere ev sahipliği yapmaktadır.

Örneğin dünyada 8 saatlik çalışma süresini ilk yürürlüğe koyan ve marijuanayı dünyada yasal hale getiren ilk ülke olması gibi… Bunun dışında eş cinsel dostu bir ülkedir. Buraya gitmeniz için birçok sebep sayılabilir. Fakat biz bunların içinde size gidip gezip görmeniz için 10 harika yer belirledik. Buraya gidince bu yerleri mutlaka ziyaret edin deriz. İşte o yerler…

  Salto

Ülkenin kuzey batısında yer alan Salto, 212,152 toplam nüfusuyla Uruguay’ın 2. büyük şehridir. Küçük bir şehir olmasına rağmen yıl boyunca çok sayıda turist çekmektedir. Termal tesisleri, Bakir doğası, müzeleri, anıtları ile öne çıkan bu şehri mutlaka ziyaret edin. Sevdiklerinizle birlikte bu şehre gelip huzurlu ve eğlenceli bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Buraya Kasım ve Mart arasında gidin havası tatil için oldukça idealdir.

Carmelo

Uruguay’ın Colonia bölgesinde yer alan Carmelo, 12 Şubat 1816 tarihinde kurulan turistik bir kenttir. Bu kent daha çok şarap imalathaneleriyle popüler olup yıl boyunca çok sayıda turist ağırlamaktadır. Buraya yolunuz düşerse Şarap turlarını yapın Zagarzazú plajına gidip deniz kum-güneşin tadına varın, Carmelo Golf Kulübüne gidip keyifli golf yapın ve şehrin kalbi sayılan iki meydanı, iki önemli kilisesini(Mt. Carmel Parish Kilisesi ve Our Lady of Pompei Kilisesi), Carmelo salıncak köprüsü, Jose Castro ahşap heykel gezegeni gibi turistik yapılarını gezip ziyaret edin.

La Paloma

Ülkenin güneydoğu bölgesinde yer alan La Paloma, Atlas Okyanusu kenarında 1874 yıllında kurulan küçük bir Latin Amerika şehridir. Buraya her yıl çok sayıda turist ziyaret etmektedir. Şehrin uçsuz bucaksız plajlarında yüzme keyfi yaparken aynı zamanda Dünyanın en iyi sörf yapma imkanı da size sunmaktadır. Ayrıca gece eğlencesi oldukça renkli olup yöreye özgü müzikle sabah saatlerine kadar doyasıya eğlenebilirsiniz. Bu turistik kent sayesinde sevdiklerinizle birlikte harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

Eski Şehir

Ülkenin başkenti Montevideo’nun tarihi bölgesini oluşturan Ciudad Vieja (Eski Şehir), gezip görülmesi gereken yerlerden biridir. Bu bölgede birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Özellikle tarihi evler oldukça dikkat çekmektedir. Bunun dışında ilginç kafe ve restoranlarda zaman geçirip bir şeyler yeyip içebilirsiniz. Şehirde mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Punta Del Este

Ülkenin güneyinde yer alan Punta Del Este, önemli bir liman kentidir. Burada yer alan popüler kumarhaneler, uçsuz bucaksız plajlar, Gösterişli yatlara ev sahipliği yapan bu şehre her yıl çok sayıda turist akın etmektedir. Sörf tutkunları için vazgeçilmez bir yerdir. Bunun dışında renkli gece hayatı ve leziz yemekleriyle size harika bir tatil imkanı sunmaktadır. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Bu yerleri gezip bol bol fotoğraf çektirmeden kesinlikle geri dönmeyiniz.

Liman Pazarı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Montevideo’da yer alan Liman Pazarı(Mercado del Puerto), gezilip görülmeye değer yerel bir pazardır. Başkent Montevideo, bilindiği üzere bir liman kenti olup harika turistik yapılar toparlayan bir şehirdir. Bunlardan biri de bu pazardır. Yolunuz düşerse bu pazara da uğrayıp sevdiklerinize birçok hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Hiçbir şey satın almayacak olsanız dahi pazarın tarihi yapısını inceleyip yerel ürünleri görün derim.

Özgürlük Meydanı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Montevideo’da yer alan Özgürlük Meydanı veya diğer ismiyle Bağımsızlık Meydanı, 1830’larda Carlo Zucchi tarafından Paris Rue de Rivoli’den esinlenerek tasarlanmıştır. Ülkenin en popüler meydanıdır. Şehrin nabzı burada atılmaktadır. Meydan üzerinde birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi 1867 yıllında inşa edilen Barış Sütunu’dur. Meydan bu yapı ile bilinmektedir. Ayrıca birçok restoran, cafe, konaklama ve gece mekanları da bulunur. Şehirde ilk olarak ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir.

Parlamento Sarayı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Montevideo’da yer alan 1904 yıllında İtalyan bir mimar tarafından inşa edilmiştir. Ülkenin bağımsızlığının 100. yıl dönümünde yani 25 Ağustos 1925 tarihinde kullanıma açıldı. Neo-klasik mimari ile inşa edilen yapı şehrin en önemli turistik yapılarından biridir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu yapıyı ziyaret edin. Bu yapı, hafta içi her gün 09:00-17:15 saatleri arasında ziyarette açıktır. Buraya  İngilizce, İspanyolca ve Portekizce turlar düzenlenmektedir. Bu turlardan birine katılıp harika yapıyı ziyaret edin.

Montevideo Katedrali

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Montevideo’nun Ciudad Vieja semti sınırlarında yer alan Montevideo Katedrali(Catedral Metropolitana de Montevideo), 1804 yıllında inşa edilen Katolik nüfusun en önemli ibadethanelerinden biridir. Katedralin içerisinde çok sayıda heykel ve heykelcik bulunmaktadır. Mimarisi oldukça dikkat çekmektedir. Günün belirli saatlerinde müzik terapisi yapılmaktadır. Buraya gelip bu yapıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

10  Colonia del Sacramento

Güneybatı Uruguay’da yer alan Colonia del Sacramento, ülkenin en eski ve en tarihi şehirlerinden biridir. 17. yüzyılda Portekiz ve İspanyol sömürge mimarisinin en canlı örneklerinin görüldüğü bir şehirdir. Burada gezip görmeniz gereken çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. 1955 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan bu şehre uğrarsanız; Porton de Campo Plaza Mayor, Municipal Müzesi, Deniz Feneri ve San Francisco Manastırının kalıntıları, Basilica del Santissimo Sacramento Portekiz Müzesi, Casa de Nacarello, Casa del Virrey, Iglesia Matriz ve Plaza de toros Real de San Carlos gibi turistik yapıları gezip görmeden dönmeyiniz.


Bunlar dışında Uruguay hakkındaki genel bilgileri bir liste halinde size sunmak istiyoruz. Şöyle ki;
Uruguay

Nüfus: 3.444.071

Başkent: Montevideo

Resmi Dili: İspanyolca

Para Birimi: Uruguay pesosu

Bulunduğu Kıta: Güney Amerika

Kuruluş Tarihi: 25 Ağustos 1825

Saat Farkı: Uruguay saati Türkiye saatine göre 5 saat daha geridir.

Önemli Şehirleri: Montevideo, Colonia Salto, Mercedes, Punta Del Este, Paysandu, Fray Bentos

Ne Zaman Gidilir: Buraya gitmek için en uygun zaman dilimi Aralık-Mart arasıdır.

Vize Durumu: Buraya yapılan seyahatlerde zamanı 90 günü aşmayan ziyaretlerde vize istenmiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here