Varna Gezi Rehberi

Varna Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Ulaşım
 4. Alışveriş
 5. Yeme İçme
 6. Nerede Kalınır
 7. Gece Hayatı
 8. Turlar
 9. Konsolosluklar
 10. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Bulgaristan‘ın Karadeniz kıyısındaki tatil şehri olan Varna, her yıl çok sayıda turist çekmektedir. Sofya’dan sonra ülkenin en büyük kenti olma özelliğini de taşımaktadır. Şehri daha yakında tanımak için şehir hakkındaki bilgileri başlıklar halinde vermeye çalışalım. Şöyle ki;

Tarih: 1144 yıllında yapılan Varna savaşından sonra Osmanlı topraklarına katılmıştır. 1391-1878 yılları arasında Osmanlı hakimiyetinde kalan bir şehirdir. Bu şehirrde Osmanlı Dönemine ait çok sayıda tarihi yapı bulunur. Daha sonra Bağımsız olan Bulgaristan’a katılmıştır. 2019 yıllında Avrupa Kültür Başkent adaylarından biridir.

Coğrafi Bilgiler: Varna, Türkiye’nin Kuzeydoğu komşusu olup Bulgaristan’ın da doğusunda bulunmaktadır. Aynı zamanda Bulgaristan’ın en büyük limanı bu şehirde bulunur.

Nüfus:  Varna 2016 yıllı itibariyle toplam nüfusu 344.164’dır. Bu haliyle ülkenin en büyük 2. şehridir. Bu nüfusun yaklaşık 80.000’i Türklerden oluşmaktadır.

İklimi: Varna şehrinde sıcak ve ılıman iklim görülmektedir. Şehirde en kurak aylarda bile yağış görülmektedir.

Ne zaman Gidilir: Buraya gezmek için en uygun sezon yaz mevsimidir. Şehir yaz mevsiminde sıcak ve boğucu bir havası yoktur. Bu nedenle deniz turizmi için harika bir yerdir.

Para Birimi: Varna’nın para birimi Bulgar Levası’dır. 1 Bulgar Levası yaklaşık 2,12 Türk Lirasıdır.

Resmi Dili: Varna’nın resmi dili Bulgarca’dır. Bunun dışında Ülkenin neredeyse yarısı İngilizce biliyor. Yine Türkçe ve Romanca da konuşulan diller arasındadır.

Saat Farkı: Türkiye ile Bulgaristan aynı saat birimi kullanmaktadır. Bu nedenle aralarında zaman farkı bulunmamaktadır.

Ekonomi: Varna şehrin ekonomisi Turizm ve limancılğa dayanmaktadır.

Eğitim: Varna şehrinde 6 tane üniversite bulunur. Bu nedenle öğrenci şehri olarak da anılır.

Vize Durumu: Buraya gitmek için Gri, yeşil ve siyah pasaport sahiplerinde vize şartı aranmazken bu pasaport dışında kalanlar vize almak zorundadır.

Gezi Süresi: Varna şehri, yaz turizmi ve bünyesinde barındırdığı doğal güzellikler sayesinde her yıl buraya çok sayıda turist akın eder. Özellikle ülkemize yakın bu şehre her yıl çok sayıda Türk vatandaşı da gitmektedir. Buraya en az 2 gününüzü ayırıp harika bir gezi yapabilirsiniz.

Günlük Gezi Planı

1.Gün 

Deniz Parkı(Sea Garden)

Varna sahilinde bulunan bu park şehrin en büyük parkıdır. Denizle şehri birbirinden ayıran bu park tam 4 km uzunluğundadır. Parkın bünyesinde kaplıca, Doğa Tarihi Müzesi, Ulusal Denizcilik Müzesi ve Yunus Akvaryumu bulunuyor. Buraya geldiğinizde ilk rotanız bu park olmalıdır.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinde olduğu için yaya olarak ulaşılabilir. Havalanından 409 numaralı otobüsle otogardan ise 148 ve 409 nolu otobüsler ile buraya ulaşılabilir.

Adres: Varna, Bulgaristan Çalışma saatleri: Bugün açık · 24 saat açık

Telefon: +359 52 330 730

Denizcilik Müzesi (Naval Museum)

1923 yıllında Deniz Harp Okulu kampüsünün içine kurulan müze günümüzde Sea Garden Müzesi içresinde bulunuyor. Müze de çok sayıda deniz silahları koleksiyonu, minyatür gemiler ve tarihi mayın tarama gemileri bulunur. Buraya yolunuz düşerse bu müzeyi mutlaka ziyaret edin.

Nasıl Gidilir: Deniz parkı içerisinde bulunur. Buraya yaya olarak ulaşabilirsiniz.

Adres: bul. “Primorski” 2, 9000 Primorski, Varna, Bulgaristan

Telefon: +359 52 632 018

Ziyaret Saatleri: Nisan-Ekim: 10: 00- 18:00, Pazartesi günleri kapalı, Kasım-Mart: 09: 30- 17:30, Pazar ve Pazartesi günleri kapalıdır

Varna Yunus Akvaryumu (Dolphinarium)

Sea Garden parkın içresinde bulunan harika yapı Bulgaristan’ın tek akvaryumu olarak biliniyor. 1932 yıllından beri deniz canlıların olduğu bu akvaryumu yerli ve yabancı çok sayıda kişi ziyaret etmektedir.

Nasıl Gidilir: Deniz parkı içerisinde bulunur. Buraya yaya olarak ulaşabilirsiniz. Şehir merkezinde yaklaşık 5 dakika uzaklıktadır.

Adres: Saltanat 43, 9010 Saltanat, Varna, Bulgaristan

Telefon: +359 52 302 199

Copernicus Gözlem ve İzleme Evi (Nicolaus Copernicus Observatory and Planetarium) 

Sea garden bünyesinde bulunan bu ev 1968 yıllından beri astronomik çalışmalara ev sahipliği yapmaktadır. Buraya mutlaka gidilmeli ve ev içresinde bulunan kocaman teleskoplarla gökyüzünü izlemelisiniz.

Nasıl Gidilir:Deniz parkı içerisinde bulunur. Buraya yaya olarak ulaşabilirsiniz.

Adres: Primorskiy Park 4, p. k. 120Varna 9000, Bulgaristan
Telefon: +359 684 444
Varna Plajı (Varna Beach)

Varna şehri denilince akla ilk gelenlerden biri hiç şüphesiz deniz turizmidir. Hatta deniz turizmi için dünyanın birçok yerinden buraya tatile gelirler. Şehirde çok sayıda plaj bulunur. Fakat en temizi Varna plajıdır. Buraya gelip harika zaman geçirebilirsiniz. Plaj etrafında birçok restoran, bar ve kafe bulunur. Burası sabaha kadar hareketli olup güzel vakit geçirmenizi sağlar.

Nasıl Gidilir: Buraya toplu taşıma araçları kullanarak ulaşabilirsiniz.

Varna Zoo

Nasıl Gidilir: Varna  hayvanat bahçesi, merkez plaja ve şehir merkezine sadece 10 dakika yürüme mesafesindedir.

Adres: м-т Салтанат 5, Mestnost Saltanat 5, 9000 Varna, Bulgaristan

Telefon: +359 88 409 5506

Ziyaret Saatleri: Yaz aylarında saat 8.00 – 20.00 arasında ve kışın saat 9.00 – 17.00 arasında ziyarete açıktır.

Ücret:  Yetişkinler için 1 lv, öğrenci ve emekliler için fiyatın 0,70 lv

Varna Arkeoloji Müzesi(Varna Archaelogical Museum)

1901 yıllında Bulgar mimar Petko Momchilov tarafında inşa edilen müze 1906 yıllında ziyaretçilere açılmıştır. Varna şehri ve çevresinde yapılan kazılarda elde edilen 100.000’den fazla eseri burada sergilenmektedir. 1983 yıllında Kız Meslek Lisesi olarak hizmet eden binaya taşınmıştır. Yani bugünkü yerine taşınmıştır. 3 Katlı olan binada çok sayıda eser sergilenmektedir. Buraya gelip Bulgar tarihini görmelisiniz.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezine 10 dakika yürüme mesafesindedir. İsterseniz buraya ulaşmak için taksi de tutabilirsiniz.

Adres: бул. Мария Луиза 41, 9000 Varna Center, Varna, Bulgaristan

Telefon: +359 52 681 030

Ziyaret Saatleri: Her gün 10:00 – 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Dorminition of the Mother of God Katedrali (Dormition Katedrali)

Cyril And Methodius Meydanında bulunan bu katedrali mutlaka ziyaret etmelisiniz. Şehrin adeta sembolü haline gelmiştir. 19. yüzyılda Ortodoks Hristiyanlar için ibadethane olarak inşa edilen yapı günümüze kadar sağlam bir şekilde ulaşılmıştır. Özellikle 1,5 ton ağırlığındaki çan kulesi ve mimarisi oldukça dikkat çekicidir.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinde bulunduğu için yaya olarak ulaşabilirsiniz.

Adres: pl. “Sveti Sveti Kiril I Metodiy” 2, 9000 Hristo Botev, Varna, Bulgaristan
Telefon: +359 89 624 7726
Giriş ücreti: Ücretsiz
Açılış saatleri: 08: 00-18: 00
Opera Binası (Opera Hall)

Opera Binası 1947 yıllından berri şehirdeki müzikseverlerin buluştuğu yerdir. Günümüzde de birçok müzikseverin akın ettiği binada şehrin orkestrası, festivallerde ve önemli günlerde bu binada ünlü sanatçılar konser vermektedir.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezine yakın olduğundan dolayı buraya yaya veya toplu taşıma araçları kullanarak ulaşabilirsiniz.

Adres: pl. “Nezavisimost” 1, 9000 Varna Center, Varna, Bulgaristan
Telefon: +359 52 665 022
Evksinograd Sarayı 

Varna şehrinde bulunan bu saray 19. yüzyılda  Viyanalı bir mimar tarafında inşa edilmiştir. Günümüzde resmi görüşmelerin yapıldığı  bir kamu binasıdır. Özellikle binanın iç mimarisi oldukça dikkat çekicidir.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezine sadece 1 km uzaklıkta bulunan saraya yürüyerek ulaşılabileceği gibi toplu taşıma araçları da kullanabilirsiniz.

Adres: Mestnost Euxinograd, местност Евксиноград, ul. “Sandrovo”, 9006 Varna, Bulgaristan
Telefon: +359 52 393 140
Varna Tarih Müzesi(Varna History Museum)

Varna şehir merkezinde bulunan bu müze 1969 yıllında kurulmuştur. Müze de çok sayıda eser sergilenmektedir. 3 katlı olan müze binası, her katında farklı eserler sergilenmektedir. Varna’nın kuruluşundan bugüne kadar bütün tarihini eserlerle anlatılmaktadır. Buraya gidip şehrin tarihini ve bugüne gelme aşmalarını öğrenebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinden buraya yürüyerek 20 dakikada ulaşabilirsiniz. Ya da toplu taşıma araçları kullanarak ulaşabilirsiniz.

Adres: ul. “8-mi noemvri” 3, 9000 Greek Neighborhood, Varna, Bulgaristan

Telefon: +359 52 632 677

Ziyaret Saatleri: Pazartesi günü dışında her gün 09:00-18:00 saatlerinde açıktır.

Ücret: 4 Leva

Retro Müzesi (Retro Museum) 

19. yüzyılda kurulan bu müzede çok sayıda eski araba ve antika eşyalar bulunur. Özellikle çocukların ilgisini çeken bu müzede adeta zaman yolculuğuna çıkıyorsunuz.

Nasıl Gidilir: Buraya yürüyerek, taksi veya otobüsle ulaşabilirsiniz.

Adres: ГРАНД МОЛ,паркинг ниво 1, ul. “Akademik Andrei Saharov” 2, 9000 Varna, Bulgaristan

Telefon: +359 88 600 1070

Ziyaret Saatleri: 10:00-22:00 saatleri arasında açıktır.

Ücret: Yetişkinler  10 lv. Çocuklar için 5 lv.

Roma Hamamları

Bilindiği üzere bu şehir Roma hakimiyetinde geçmiş bir yerdir. Hatta Roma döneminde önemli bir yerdi. Roma döneminde ismi Odessos olan Varna’da çok sayıda Roma izleri görülür. Fakat bunların çoğu günümüze ulaşamamıştır. Fakat antik kentte Romalılara ait hamam kalıntıları ulaşmıştır. Buraya yolunuz düşerse bu yapıları ziyaret edin.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezine yakın bir konumda bulunur. Buraya yaya olarak ulaşılabilir.

Tarihi Tren İstasyonu (Historical Train Station)

Şehir merkezinde bulunan bu istasyon mimarisi ile oldukça dikkat çekmektedir. Şehir içi ulaşımında kullanılan mini trenler burada kalkmaktadır. Şehre geldiğinizde ulaşım için buraya mecbur uğrayacaksınız. İstasyonun mimari yapısını inceleyip bir iki fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinde bulunur. Buraya yaya olarak ulaşabilirsiniz.

Adres: пл. Петко Славейков 1, 9000 Tsentralna Zhp Gara, Varna, Bulgaristan

2.Gün

Altın Kumlar (Zlatni Pyasatsi)

Varna şehrine yaklaşık 17 km uzaklıkta bulunan bu bölge tatil yapmak için adeta bulunmaz bir yerdir. İsminden de anlaşılacağı üzere kumlar altın renginden olup harika plajları, gece mekanları, Termal su kaynakları ve konaklama imkanları ile sizi hayrete bırakmaktadır. Tatil için Varna’ya gelen bir kişi mutlaka bu bölgeye gitmelidir. Ayrıca sahilin hemen arka tarafında bulunan Ormanların da manzarası görülmeye değerdir. Uzun lafın kısası Varna şehrine gelirseniz bu bölgeye uğramadan gitmeyin. Deniz, kum ve güneş üçlüsünü burada zevkini yaşayabilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinde 9, 86 ve 109 numaralı otobüslere binerek buraya ulaşabilirsiniz. Ya da havaalanında buraya 409 numaralı otobüsle direk ulaşabilirsiniz.

Aquapolis

Bulgaristan’da bulunan ilk su parkıdır. Harika bir deniz manzarası bulunan parka yolunuz düşerse kesinlikle uğramalısınız.

Nasıl Gidilir: Altın Kumlar bölgesinde bulunur. Bölgeye gelen otobüslerle buraya ulaşılabilir.

Adres: 9007 Altın Kumlar, Golden Sands, Bulgaristan

Telefon: +359 52 389 966

Aladzha Manastırı (Aladzha Monastery)

Şehir merkezine yaklaşık 14 km uzaklıkta bulunan bu manastır Karadeniz sahilinde bulunuyor. Burada din adamların inzivaya çekildiği küçük odalar, şapeller, mezarlar ve kilise bulunur. Yolunuz buraya düşerse bu manastırı mutlaka ziyaret edin.

Nasıl Gidilir: 31 numaralı otobüs hattı ile buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Golden Sands Reserve, Varna, Bulgaristan

Telefon: +359 52 355 460
Ziyaret Saatleri: 1 Mayıs – 31 Ekim:  her gün 09:00-22:00 saatlerinde  açık, 1 Kasım – 30 Nisan: 09:00 – 16:00 cumartesi ve pazar günleri kapalıdır
Ücret: Yetişkinler (bireysel) 5 lv., Gruptaki Yetişkinler (10 kişiden fazla) 3 lv.,  Çocuklar (7-16 yaş) 2 lv.
Taş Ormanı(Pobiti Kamani)

Şehrin yakınlarında bulunan bu doğal güzelliği mutlaka görmelisiniz. Taşların dış kuvvetlerin aşındırması sonucu harika şekiller ortaya çıkmıştır. Bu şekilleri görüp bol bol fotoğraf çekmelisiniz. Burası bizim peri bacalarını andırmaktadır.

Nasıl Gidilir: Buraya 43 numaralı otobüsle ulaşabilirsiniz. Fakat otobüsten indikten sonra biraz yürümeniz gerekecek.

Açılış saatleri: 

 • Kışın: 10:00 – 17:00, Günleri kapalı – Cumartesi ve Pazar.
 • Yaz aylarında: 10:00 – 17:00, kapalı gün – Pazartesi

Giriş Ücreti: Yetişkinler: 3.00 leva, Çocuklar / Öğrenciler: 2.00 leva

Ulaşım

ŞEHİR İÇİ
Taksi  Varna şehrinde çok sayıda taksi bulunmaktadır. Burada taksi ücretleri de gayet uygundur. Fakat taksimetrenin açık olduğuna dikkat edin.
Metro Varna şehrinde Metro hattı yoktur.
Tramway  Varna şehrinde tramvay hattı yoktur.
Bisiklet Varna şehri bisiklet ve yayalar için dost bir şehir olduğunu söyleyelim. Şehirde bisiklet kiralama yerleri bulunur. Bir bisiklet kiralayıp şehri turlayabilirsiniz.
Minibüs, Otobüs Varna şehir içi ulaşımı otobüs ve minibüslerle sağlamaktadır. Burada 40’dan fazla otobüs hattı bulunur. Burada bilet ücretleri 1 Leva’dır.
ŞEHİR DIŞI
Uçak Şehir merkezine yaklaşık 8 km uzaklıkta Varna Havaalanı bulunur. Ülkemizden buraya her gün sefer bulunmaktadır. Yaklaşık 45 dakika gibi bir süre zarfında İstanbul’dan buraya uçabilirsiniz. Havaalanından şehir merkezine 409 numaralı otobüs hattı veya taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz.
Otobüs Başta İstanbul’dan olmak üzere İzmir, Çanakkale, Tekirdağ, Edirne ve Bursa’dan buraya giden otobüs hatları bulunur. Bu otobüslerle ulaşım sağlanabilir. İstanbul’dan buraya yaklaşık 7-8 saatlik bir yolculuktan sonra buraya ulaşabilirsiniz. Varna otogarı şehir merkezine yaklaşık 2 km uzaklıktadır. 148 ve 409 nolu otobüsler otogara gitmektedir.(Ücret 1 Leva)
Tren İstanbul-Varna arasında bildiğim kadarıyla tren seferi bulunmamaktadır. Tren kullanmak istiyorsanız İstanbul’dan Sofya şehrine gidip buradan karayolu veya demir yolu ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca Varna şehir içi ulaşımında mini trenler de kullanılmaktadır. Daha çok tur amaçlıdır.
Gemi Varna şehri bir liman kenti olduğundan dolayı deniz yolu ulaşımı da bulunmaktadır. Varna şehrine ulaşmak için denizyolu araçlarını kullanabilirsiniz.
Araba Şahsi aracınızla İstanbul’dan yola çıkıp 6 saatlik gibi bir sürede buraya ulaşabilirsiniz.

Alışveriş

Varna şehrinde alışveriş yapmak gayet eğlencelidir. Şehir merkezinde çok sayıda alışveriş merkezi, mağaza ve hediyelik eşya satan dükkan bulunur. Bu mekanlarda birçok ürün ülkemize göre daha uygun fiyatta alabilirsiniz.  Buraya kadar gelmişken ne satın alırım diyorsanız işte sizin hazırladığımız liste:

Kaşkaval Peyniri : Bulgaristan’a özgü bu peyniri mutlaka almalısınız. Tadı çok lezzetli olup mutlaka almalısınız.

Alkol : Varna şehri diğer Balkan şehirlerinde olduğu gibi alkol oldukça ucuzdur. Bulgar rakısı dediğimiz Mastika bedava fiyatına verilmektedir. Abartmıyorum millet burada su niyetine rakı içiyor.

Hediyelik eşyalar: Şehirde hediyelik eşya olarak satın alınabilecek birçok ürün bulunuyor. Bunlar:  biblolar, kupalar, süs eşyaları ve antika eşyalardır.

Yeme İçme

Bulgaristan mutfağı Türk mutfağına oldukça yakındır. Yemeklerin çoğu aynı fakat farklı isimle anılmaktadır. Buda Bulgar-Türk kültürün ortak özelliğinden kaynaklanmaktadır. Şehirde Bulgar mutfağı dışında diğer birçok ülkenin mutfağı da bulunur. Burada bulunan restoranlarda her kültüre özgü yemek bulabilirsiniz. Şimdi Varna şehrine yemekleri sırlamak istiyorum. Şöyle ki:

 • Tarator çorbası
 • Plevne tavuğu
 •  Bulgar kebabı
 • Tikvenik
 • Pritnisa
 • Mişmaş
 • Funuyki
 • Pirinç salatası
 • Fırında biber dolması
 • Bulgar Birası

Nerede Kalınır

Turistik bir şehir olan Varna’da gezginler için birçok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Burada birçok otel, hostel ve günübirlik evler bulunur. Deniz kenarında bulunan lüks otel fiyatları biraz cep yaksa da hizmet ve şıklığı buna değer. Fakat daha ekonomik bir yer isterseniz denizden biraz uzak hostel ve otelleri seçebilirsiniz. Buraya gitmeden önce otel rezervasyonuzu yaptırın. Sonradan boş yer bulamayabilirsiniz.

Gece Hayatı

Varna şehrinde gece hayatı oldukça hareketli ve renkli  geçmektedir. Özellikle gece hayatı denilince akla ilk olarak Altınkum Bölgesi gelir. Bu bölgede çok sayıda gece mekanı bulunur. Bu gece mekanlarında eğlence sabah saatlerine kadar devam eder. Varna gece hayatı, gece eğlencesi ve gece mekanları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz linki tıklayıp yazımızı okuyabilirsiniz. <<Varna Gece Hayatı

Turlar

Bulgaristan’ın tatil şehri Varna’da birçok tur firması bulunmaktadır. Şehirde çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur. Bu yapıları turla birlikte gezmek elbette hem eğlenceli hem daha uygun fiyatta olacaktır. Fakat şehir küçük olduğundan dolayı gezilip görülecek yerleri bireysel olarak gezmenizi tavsiye ederim. Yine turlara katılıp gezmek isterseniz şehirde bulunan tur firmaları ile anlaşıp onlara katılabilirsiniz. Yaklaşık kişi başı 15-20 Leva arasında bir fiyat ödemesi olur. Bunun dışında Balkan Turu yapabilirsiniz. Ülkemizden bir turla anlaşıp içindeVarna’nın da olduğu harika bir tura katılıp Balkanların güzelliklerini böylece keşfedebilirsiniz.

Konsolosluklar

Varna şehrinde Türk Konsolosluğu bulunmamaktadır. Türkiye Konsolosluğu başkent Sofya’da bulunur. Ulaşmak için Tıklayınız.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Buraya gitmeden uçak ve otel rezervasyonunuzu yaptırın.
 2. Kış mevsiminde buraya gidecekseniz valizinize kazak doldurun.
 3. Toplu taşıma araçlarında mutlaka bilet alın ve yanınızda bulundurun.
 4. Her şehirde olduğu gibi taksiye binince taksimetrenin açık olduğunu dikkat edin. Kazıklanmayın.
 5. Bazı gece mekanları kıyafet kontrolü yapılmaktadır. Araştırma yapmadan gitmeyin ve yanınızda mutlaka şık elbise götürün.
 6. Pazar günlerin şehrin birçok yeri kapalı oluyor. Bilginize…
 7. Şehrin gezilecek yerlerin çoğunu yaya olarak gezebilirsiniz.
 8. Şehir ucuz bir şehir olduğundan dolayı rahat bir tatil yapabilirsiniz.
 9. Varna’da yaşayan insanlar pazarlığı pek sevmezler. Alışverişte pek pazarlık yapmayın.
 10. Varna’da çok sayıda Türk yaşamaktadır. Adres konusunda çekinmeyin herkesle Türkçe konuşun. Mutlaka biri Türktür.
 11. Özellikle  Altınkum Bölgesine mutlaka gidin. Buraya gitmeden dönerseniz büyük bir kayıp olur.
 12. Şehirde bulunan mekanların çoğu nakit para alır. Bu yüzden yanınızda nakit para bulundurun.
 13. Şehirde çok sayıda döviz bürosu bulunur.
 14. Güzel bir planla şehri çok güzel gezebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here