Batman Zeynel Bey Türbesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Batman ili, Hasankeyf ilçe sınırında bulunan Zeynel Bey Türbesi, Akkoyunluların hükümdarı olan Uzun Hasan’ın oğlunun türbesidir.

Zeynel Bey, 1243 yıllında yapılan Otlukbeli savaşında hayatını kaybetmiştir. Savaştan sonra uzun Hasan oğlu için bir türbe yaptırır. Bu türbenin diğer türbelerden farkı taş üstünde tuğla şekilde örülmesidir. İnanç turizmi yönünde önemli bir yere sahiptir. Buraya her yıl çok sayıda kişi ziyaret eder.

Ilısu Baraj Gölü alanında bulunan 550 yıllık bu türbe 12 Mayıs 2017 yıllında yaklaşık 2 km öteye taşınmıştır. Bu taşıma işlemi ülkemizde ilk defa gerçekleşti. Sağlam bir şekilde Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı’na konulan türbe artık burada ziyaretçilerini ağırlayacaktır. Yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Zeynel Bey Türbesi Nerede?

Batman’ın Hasankeyf ilçesine bağlı Kesmeköprü Köyün sınırında bulunan Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı’nın da bulunur.

Zeynel Bey Türbesi Nasıl Gidilir?

Buraya şahsi aracınızla Batman-Mardin Karayolu üzerinde tabelalar yardımıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da Batman merkezde Hasankeyf ilçesine gelen servislerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Göz at ;

  1. Batman Gezilecek Yerler
  2. Batman’da Gezilecek 10 Yer
  3. Batman Gece Hayatı
  4. Güneydoğu Anadolu’da Mutlaka Gezilmesi gereken 10 Yer
  5. Batman’ın İlçeleri
  6. Batman Otelleri ve Batman Otel Fiyatları
  7. Batman Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  8. Hasankeyf Gezilecek Yerler
  9. Malabadi Köprüsü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here