Zeytinburnu

İstanbul’a bağlı bir ilçedir. Köklü bir geçmişe sahip Zeytinburnu tarihi eserler bakımından zengin bir ilçedir. Zeytinburnu’nda gezilmesi ve görülmesi gereken yerler şunlardır:

Panorama 1453 tarihi Müzesi: Fatih Sultan Mehmet ve Osmanlı ordusunun büyük başarısı İstanbul’un Fethini anlatan Panorama Müzesi görülmesi gereken yerlerdendir. Sekiz farklı sanatçının üç yıl boyunca yaptığı panoramik çalışmaları sergilemektedir. Panorama Müzesinde görüntü ve ses eşliğinde harika bir tarihi gezi yapacaksınız. Her gün ziyarete açık olan müze girişinde tam bilet; 5 TL, öğrenci öğretmen ve askeri personel; 3 TL alınmaktadır.

Panorama 1453 tarihi Müzesi

Balıklı Rum Kilisesi: Zeytinburnu’nda bulunan asıl addı Panagia Pege olan tarihi kilise mimari yapısı ile hayranlık uyandırıyor. Meryem Ana Kilisesi olarak da binilen Balıklı Rum Kilisesi 5. yüzyılda Bizans İmparatoru I. Leo tarafından inşa ettirilmiştir. Çeşitli dönemlerde onarılan tarihi kilise orijinal halini koruyarak günümüze kadar sağlam olarak ulaşmıştır. Tarihe yıllarca şahitlik eden Balıklı Rum Kilisesi görkemli görünümü ile görülmesi gereken yerlerdendir.

Balıklı Rum Kilisesi

Balıklı Ayazması: Zeytin burnunda bulunan Balıklı Ayazması; İstanbul’un en önemli ayazmasıdır. Hristiyan inancında şifa verdiğine inanılan kutsal su anlamına gelen ayazma genelde kilise içerisinde bulunmaktadır. Balıklı Ayazma ise Zeytinburnu’nda bulunan Balıklı Rum Kilisesi içerisinde bunmaktadır. 5. Yüzyıla ait olan Balıklı Ayazması görülmesi gereken tarihi eserlerdendir.

Balıklı Ayazması

Merkez Efendi Külliyesi: Zeytinburnu’nda bulunan Merkez Efendi Külliyesi camii, türbe ve hamamdan oluşmaktadır. Hekim Merkez Efendi mesir macununu bularak Kanuni Sultan Süleyman’ın hasta olan annesini iyileştirmiştir. Halk tarafından çok sevilen Hekim Merkez Efendi için Kanuni Sultan Süleyman’ın kız kardeşi Şah Sultan tarafından Merkez Efendi Camisi yaptırılmıştır. Merkez Efendi Camisinin hemen yanında Merkez Efendi Türbesi bulunmaktadır. II. Mahmut zamanında orijinal haline uygun onarılarak günümüze kadar sağlam olarak ulaşmıştır. Külliyenin bir diğer parçası ise şifalı sulara sahip Merkez Efendi Hamamıdır. Bu hamamın suyunu Hekim Merkez Efendi bulmuş ve kendisi bu su ile yıkanmıştır. Mimar Sinan tarafından yapılan Merkez Efendi Hamamı kadın ve erkek bölümünden oluşmaktadır. Günümüze kadın bölümü ulaşmasa da tarihi mimarisi ile görülmesi gereken yerlerdendir.

Zeytinburnu Merkez Efendi Külliyesi

Abdülbaki Paşa Kütüphanesi: Osmanlı Defterdarı Abdülbaki Paşa tarafından Mimar Sinan’ın öğrencisi Sedefkar Mehmet Ağa’ya inşa ettirilmiştir. Günümüzde hala kullanılan kütüphane araştırma meraklıların gözdesi durumundadır. Tarihi binası ve içinde barındırdığı eserler ile görülmesi gereken yerlerdendir.

Abdülbaki Paşa Kütüphanesi

Yedikule Soğanlı Bitkiler Parkı: Türkiye’nin ilk ve tek temalı parkı olan Yedikule Soğanlı Bitkiler Parkı Zeytinburnu’na bağlı Yedikule semtinde bulunmaktadır. 264 bin çiçeği içinde barındıran park huzur verici ortamı ile özellikle ilkbahar ve yaz aylarında çok sayıda ziyaretçi almaktadır. 79 farklı türden oluşan lale, sümbül, gül, nergis gibi çeşitli çiçekler ile görsel bir şölen oluşturuyor. İlkbahar, yaz, sonbahar ve kışa özgü çiçeklerin bulunduğu park her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünmektedir. Mis kokuları etrafı saran çiçekler görüntüsü ile harika manzaralar oluşturmaktadır.

Yedikule Soğanlı Bitkiler Parkı

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi: Türkiye’nin tek tıbbi bitkiler bahçesi olan Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi Zeytinburnu ilçesinde Merkez Efendi Çiftlik yolu üzerinde bulunmaktadır. Çeşitli bölümlerden oluşan tıbbi bitkiler bahçesinde çok sayıda bitki bulunmaktadır. Burada hem çeşitli bitkilere şahit olabilir hem de kısa süreliğine gönüllü bahçıvan olabilirsiniz. Her gün ziyarete açık olan bu tıbbi bahçeyi ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

Zeytinburnu’nda bulunan tarihi öneme sahip olan Kazlıçeşme Fatih Camii, Erikli Baba Tekkesi, Yenikapı Mevlevihanesi, Aya Paraskevi Kilisesi, Takkeci İbrahim Ağa Camii gibi yapıları gezebilirsiniz. Ayrıca doğal güzelliğe sahip Topkapı Kültür Parkını da ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

1-İstanbul Gezi Rehberi

2-İstanbul’da Gezilecek 30 Yer

3-İstanbul’da gezilecek 10 Yer

4-İstanbul Gece Hayatı

5-İstanbul Otelleri ve İstanbul Otel Fiyatları

Zeytinburnu Hangi Şehirde Yakada
Zeytinburnu Nasıl Gidilir
Zeytinburnu Nerede Haritası
Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi
Zeytinburnu

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here