Balıkesir Marmara

Balıkesir’in en büyük adası, Türkiye’nin ise ikinci büyük adası olan Marmara Adası; Balıkesir’e bağlı bir ilçedir. Türkiye’nin 4 ada ilçesinden biri olan Marmara Adası; Balıkesir’in tek ada ilçesidir. Marmara ilçesi ada olmasından dolayı ulaşımı deniz üzerinde sağlanmaktadır.

Balıkesir Marmara Gezilecek Yerler

Erdek ile Marmara arası her gün düzenli olarak feribot ve gemi seferleri yapılmaktadır. İstanbul’dan Marmara’ya deniz otobüsleri ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca Tekirdağ’da gemi ve motor ile ulaşım sağlanmaktadır. Mermeri ile ünlü olan bu ilçe; antik çağdan beri yerleşim yeri olarak kullanılmıştır.

Tarih boyunca birçok büyük devletin yerleşim yeri olan Marmara’da bulunan mermer ocaklarında yapılan mermerler ile birçok tarihi yapılar inşa edilmiştir. Turizmin önemli noktalarından biri olan Marmara’da gezilip görülmesi gereken birçok turistlik yerler bulunmaktadır.

Göz at ;

  1. Marmara Balıkesir Gezilecek yerler
  2. Marmara Balıkesir Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  3. Balıkesir Gezilecek Yerler
  4. Balıkesir’de Gezilecek 10 Yer
  5. Balıkesir Gece Hayatı
  6. Balıkesir Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  7. Balıkesir Otelleri ve Balıkesir Otel Fiyatları
  8. Balıkesir Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
Balıkesir Marmara Harita
Balıkesir Marmara Harita

Çınarlı Köyü: Tarihi eser niteliği taşıyan asırlık çınar ağaçları ile ünlü olan Çınarlı Köyü; Marmara ilçesinin turizm açısından en önemli yeridir. Geçim kaynağı balıkçılık ve turizm olan bu köyde çok sayıda otel ve pansiyon bulunmaktadır. Sakin yapısı, temiz havası, temiz deniz suyu ve yeşil çevresi ile dinlenmek için en uygun tatil köyüdür.

Asmalı Köyü: Marmara merkezine 15 km uzaklıkta olan Asmalı Köyü yat turizmin önemli noktalarındandır. Genellikle göçmenlerin yaşadığı bu köyde Rumlardan kalma ahşap evler bulunmaktadır. Bu ahşap evlerin bazıları pansiyon olarak kullanılmaktadır. Balıkçılık ve zeytincilik yapan bu köyde birçok balık restoranları bulunmaktadır.

Saraylar Köyü: Mermer ocaklarının bulunduğu bu köy; antik çağdan beri mermer ocakları olarak kullanılmaktadır. İhraç edilen mermerlerin ulaştırılması için limanlar bulunmaktadır. Bu köyde açık hava müzesi bulunmaktadır. Bu müzede bölgede elde edilen kalıntılar sergilenmektedir.

Topağaç Köyü: Tarım açısından adanın en verimli topraklarına sahip köydür. İlçenin sebze ve meyve ihtiyacını karşılıyor. Her tarafı ağaçlıklarla kaplı bu doğal köyde otel ve pansiyon bulunmaktadır.

Gündoğdu Köyü: Marmara merkezine 5 km uzaklıkta bulunmaktadır. Gündoğdu köyünde birçok pansiyon ve otel bulunmaktadır.

Manastır Plajı: Marmara ilçesinin en güzel plajına sahip bu koy çok sayıda turist almaktadır. Çınarlı Köyünün arkasında bulunan bu bölgeye ulaşım gayet kolaydır.

Marmara Adasının merkezinden kalkan motorlar ile ulaşım sağlanmaktadır. Berrak deniz sularına sahip bu koy yüzmek için en uygun yerlerdendir. Ayrıca şifalı sulara ve temiz bir plaja sahip Şifalı Plajına da gidebilirsiniz.

Marmara’ da sahil yollarında yürüyüş yapmanın ve gün batımını izlemenin keyfine varmalısınız. Marmara Adası dalış için en uygun yerlerden biridir.

Sofra zeytini ve balıkçılığı ile ünlü olan bu ilçede restoranlarda balık yemelisiniz. Ayrıca Marmara sofra zeytinlerinden alabilirsiniz. Buradan motor ile eğlence merkezleri ile ünlü olan Avşa Adasına gidebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here