Zonguldak Bozhane Hamamı Nerede, Nasıl Gidilir?

Zonguldak ilimizin Ereğli ilçesinde bulunan Bozhane Hamamı ile ilgili gözlemlerimizi siz değerli okurlarımıza  aktaracağız.

Zonguldak Bozhane Hamamı

Bu yapı Bozhane mevkiinde bulunur. Bu yapının kitabesi bulunmadığı için yapılış tarihi tam olarak bilinmiyor. Ama mimari özeliklerini incelediğimizde bu yapının 19.yüzyılda Osmanlı mimarisine ait olduğunu söyleyebiliriz. Sizinde tarihe ve Osmanlı mimarisine göz aşinalığınız varsa siz de bu yapıyı incelediğinizde eminim  aynı fikirde olacaksınız. Bu yapının zamanla tahrip olması nedeni ile birçok kez onarımdan geçilmiştir. Ayrıca yol yapım çalışmaları nedeni ön kısmı tıraşlanmıştır. Moloz taştan yapılan bu hamamın dıştan yapılan süslemeler dikkat çekicidir ve ayrıca ülkemizde bulunan diğer hamamlardan farkı olarak çifte hamam düzenine sahip bir hamam olmasıdır. Bu  Hamam 3 bölümden oluşur. Bunlar:

1. ılıklık: iki kubbeli yapıdadır. Burada  Sıcaklık bölümün girişi sağlanmaktadır.

2.sıcaklık: kare planlı olan bu bölümün ortasında mermerden yapılmış göbektaşı bulunmaktadır.

3.soyunmalık: tamamen ahşaptan yapılan bu bölüm ortasında sekizgen yapılı kurutmak için havlu kuleleri bulunmaktadır. çatısı da alaturka yapılıdır

Bozhane Hamamı Nerede
Bozhane Hamamı Nerede

Sonuç olarak birçok ziyaretçi akınına uğrayan bu yapıya sizin de yolunuz düşerse gidip gezmeniz  gereken yerlerden biri olduğunu düşünüyoruz.

Bozhane Hamamı
Bozhane Hamamı

Zonguldak Bozhane Hamamı Nerede?

Zonguldak Bozhane Hamamı, Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Orhanlar Mahallesinde bulunur. Zonguldak kent merkezine yaklaşık 60 km uzaklıktadır.

Zonguldak Bozhane Hamamı Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için Zonguldak otogarına gidip buradan Ereğli ilçesine giden servislerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da özel aracınızla gidebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here