Celal Bayar Vakfı Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir

Bursa’nın Gemlik ilçesinde yer alan Celal Bayar Vakfı ve Müzesi Türkiye’nin 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar`ın Umurbey’de kurduğu vakıf ile doğmuş olduğu evin yanına bir kütüphane ve müze inşa etmek nadide bir koleksiyon olan kitaplarını araştırmacılara ve okuyuculara sunmak ve kendisine verilen hediyeleri sergilemek amacıyla açılmıştır.

Celal Bayar Vakfı kütüphane, müze, sergi salonu, Celal Bayar’ın doğduğu ev ve anıt mezardan oluşmaktadır. Celal Bayar Müzesi’nde Celal Bayar’a siyasi yaşamı boyunca sunulan hediyeler, aile yadigarları, madalyalar, resimler, Kurtuluş Savaşı Hatıraları, silahlar ve mobilyalar sergilenmektedir.

Kütüphanede ise Celal Bayar’a ait kitaplar, gazeteler ve yazma eserler sergilenmektedir. Celal Bayar’ın doğduğu ev 19. Yüzyılda inşa edilmiş ahşap bir yapıdır. Günümüzde orijinal halini korumaktadır. Vakfın bir diğer parçası olan anıt mezar ise devlet tarafından Gemlik körfezine karşı yapılmıştır.

Celal Bayar Vakfı ve müzesi nerede

Celal Bayar Vakfı Bursa ilinin Gemlik ilçesine bağlı Umurbey Mahallesi’nde yer almaktadır.

Nasıl Gidilir

Bursa İl merkezinden Gemlik ilçesine ulaştıktan sonra Umurbey mahallesine giden toplu taşıma araçları ile Celal Bayar Vakfı ve Müzesi’ne ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here