Gemlik

Gemlik; Bursa’ya bağlı bir ilçedir. Gemlik ilçesi Bursa merkezine 30 km uzaklıkta bulunmaktadır. Gemlik; denize kıyısında muazzam sahile sahip bir ilçedir. Yazlıkları ile ön plana çıkan Gemlik modern bir ilçedir. Gemlik’te gezilecek doğal ve tarih çok sayıda yer bulunmaktadır.

Gemlik Gezilecek Yerler

Celal Bayar Anıt Mezarı: Gemlik ilçe merkezine 4 km uzaklıkta bulunan Umurbey Kasabasında bulunmaktadır. Bursa- Yalova karayolu üzerinde bulunan Umurbey Kasabasına yarım saat aralıklar ile Gemlik ilçe merkezinden kalkan otobüsler il rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Anıt mezar Umurbey kasabası doğum yeri olan 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar’a aittir.

Celal Bayar vefat ettikten sonra devlet tarafından 8 dönümlük arsa içine anıt mezar yapılmış ve naaşı buraya defnedilmiştir. Gemlik Körfezinin manzarasına karşı yapılan anıt mezar ziyarete açıktır. Ayrıca bu anıt mezarın yanında Celal Bayar tarafından 1970 yılında yapılan müze ve kütüphane bulunmaktadır. Çeşitli eserlerin sergilendiği bu kütüphane ve müzeyi de ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Gemlik Celal Bayar Anıt Mezarı

Aytepe: Gemlik ilçesine bağlı Umurbey Kasabasının doğusunda İznik Gölü ve Marmara Denizini gören bir tepedir. Mesire yeri olarak da kullanılan muhteşem manzaraya sahip bu tepenin hikayesi şöyledir: 1356 yılında Gelibolu’nun alınması sırasında şehit düşen denizci Kara Ali Paşa öldüğünde iki tarafı deniz gören bir yere gömülmeyi vasiyet ettiğinden Aytepe’ye gömülür. Halk arasında Ali Dede olarak bilinen Şehit Kara Ali Paşa’nın mezarı sürekli ziyaretçi almaktadır.

Bir tarafı Marmara denizi manzarası ile kaplı diğer tarafı İznik Gölü ile kaplı olan Aytepe aynı zamanda mesire yeri olarak kullanılmaktadır. Yemyeşil alanları ile harika bir manzara oluşturan Aytepe çok sayıda ziyaretçi almaktadır.

Aytepe’de hem Kara Ali Paşa mezarını ziyaret edebilir hem de bu muhteşem manzaraya karşı oturup sevdikleriniz ile piknik yapabilirsiniz.

Göz at ;

 1. Gemlik Gezilecek Yerler
 2. Gemlik Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Celal Bayar Vakfı Müzesi
 4. Kumsaz köyü Nerede, Nasıl Gidilir?
 5. Gemlik Gece Hayatı
 6. Gemlik Otelleri
 7. Bursa Gezilecek Yerler
 8. Bursa Gece Hayatı
 9. Bursa’da Gezilecek 10 Yer
 10. Bursa Hayvanat Bahçesi
 11. Timsah Arena Stadyumu Nerede
 12. Bursa Otelleri ve Bursa Otel Fiyatları
 13. Bursa Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 14. Bursa’dan İznik’e Nasıl Gidilir, Ulaşım
 15. Bursa Su Oyunları Parkı
 16. Bursa Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 17. Türkiye’nin En İyi 10 Kayak Merkezi
 18. İznik Otelleri ve İznik Otel Fiyatları
 19. İlkbahar’da Gezilecek 10 Yer
 20. Türkiye’nin En Turistik 10 Şehri
 21. Marmara Bölgesinde Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
Gemlik Aytepe

Küçük Kumla Kasabası: Gemlik ilçe merkezine 6 km uzaklıkta bulunmaktadır. Büyü Kumla Köyünün batısında bulunan Küçük Kumla gelişmiş bir sahil kasabasıdır. Arkasında Samanlı Dağı bulunan Küçük Kumlu kasabası sahili ve yeşil tabiatı ile ön plana çıkmaktadır.

Zeytin ağaçlarının bolca olduğu Küçük Kumla bol oksijenli bir havaya sahiptir. Masmavi ve temiz deniz sularına sahip Küçük Kumla Kasabası sürekli yerli ve yabancı turist almaktadır. Güzel ve doğal bir tatil için bu kasabayı tercih edebilirsiniz.

Gemlik Küçük Kumla Kasabası

Karacaali Köyü: Gemlik ilçe merkezine 12 km uzaklıkta bulunmaktadır. Şirin bir sahil köyü olan Karacaali Köyü doğal alanları ile dikkat çekmektedir. Tatil köyü olan Karacaali Köyünde çok sayıda tatil sitesi ve dinlenme tesisleri bulunmaktadır.

Tatilcilerin gözde yeri olan Karacaali Köyü tatilcilerin gözde yerlerindendir. Sahil köyü olan Büyük Kumla, Narlı, Kapaklı ve Armutlu gibi yerleri de gezmenizi tavsiye ederim Ayrıca zeytini ile ünlü Gemlik ilçesinde zeytin bahçelerini ziyarete edip zeytin almanızı da tavsiye ederim.

Gemlik Karacaali Köyü
Gemlik Hangi Şehirde
Gemlik Haritası
Gemlik Manzara
Gemlik Nerede Nasıl Gidilir
Gemlik

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here