Gemlik

Gemlik; Bursa’ya bağlı bir ilçedir. Gemlik ilçesi Bursa merkezine 30 km uzaklıkta bulunmaktadır. Gemlik; denize kıyısında muazzam sahile sahip bir ilçedir. Yazlıkları ile ön plana çıkan Gemlik modern bir ilçedir. Gemlik’te gezilecek doğal ve tarih çok sayıda yer bulunmaktadır.

Celal Bayar Anıt Mezarı: Gemlik ilçe merkezine 4 km uzaklıkta bulunan Umurbey Kasabasında bulunmaktadır. Bursa- Yalova karayolu üzerinde bulunan Umurbey Kasabasına yarım saat aralıklar ile Gemlik ilçe merkezinden kalkan otobüsler il rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Anıt mezar Umurbey kasabası doğum yeri olan 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar’a aittir. Celal Bayar vefat ettikten sonra devlet tarafından 8 dönümlük arsa içine anıt mezar yapılmış ve naaşı buraya defnedilmiştir. Gemlik Körfezinin manzarasına karşı yapılan anıt mezar ziyarete açıktır. Ayrıca bu anıt mezarın yanında Celal Bayar tarafından 1970 yılında yapılan müze ve kütüphane bulunmaktadır. Çeşitli eserlerin sergilendiği bu kütüphane ve müzeyi de ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Gemlik Celal Bayar Anıt Mezarı

Aytepe: Gemlik ilçesine bağlı Umurbey Kasabasının doğusunda İznik Gölü ve Marmara Denizini gören bir tepedir. Mesire yeri olarak da kullanılan muhteşem manzaraya sahip bu tepenin hikayesi şöyledir: 1356 yılında Gelibolu’nun alınması sırasında şehit düşen denizci Kara Ali Paşa öldüğünde iki tarafı deniz gören bir yere gömülmeyi vasiyet ettiğinden Aytepe’ye gömülür. Halk arasında Ali Dede olarak bilinen Şehit Kara Ali Paşa’nın mezarı sürekli ziyaretçi almaktadır. Bir tarafı Marmara denizi manzarası ile kaplı diğer tarafı İznik Gölü ile kaplı olan Aytepe aynı zamanda mesire yeri olarak kullanılmaktadır. Yemyeşil alanları ile harika bir manzara oluşturan Aytepe çok sayıda ziyaretçi almaktadır. Aytepe’de hem Kara Ali Paşa mezarını ziyaret edebilir hem de bu muhteşem manzaraya karşı oturup sevdikleriniz ile piknik yapabilirsiniz.

Gemlik Aytepe

Küçük Kumla Kasabası: Gemlik ilçe merkezine 6 km uzaklıkta bulunmaktadır. Büyü Kumla Köyünün batısında bulunan Küçük Kumla gelişmiş bir sahil kasabasıdır. Arkasında Samanlı Dağı bulunan Küçük Kumlu kasabası sahili ve yeşil tabiatı ile ön plana çıkmaktadır. Zeytin ağaçlarının bolca olduğu Küçük Kumla bol oksijenli bir havaya sahiptir. Masmavi ve temiz deniz sularına sahip Küçük Kumla Kasabası sürekli yerli ve yabancı turist almaktadır. Güzel ve doğal bir tatil için bu kasabayı tercih edebilirsiniz.

Gemlik Küçük Kumla Kasabası

Karacaali Köyü: Gemlik ilçe merkezine 12 km uzaklıkta bulunmaktadır. Şirin bir sahil köyü olan Karacaali Köyü doğal alanları ile dikkat çekmektedir. Tatil köyü olan Karacaali Köyünde çok sayıda tatil sitesi ve dinlenme tesisleri bulunmaktadır. Tatilcilerin gözde yeri olan Karacaali Köyü tatilcilerin gözde yerlerindendir. Sahil köyü olan Büyük Kumla, Narlı, Kapaklı ve Armutlu gibi yerleri de gezmenizi tavsiye ederim Ayrıca zeytini ile ünlü Gemlik ilçesinde zeytin bahçelerini ziyarete edip zeytin almanızı da tavsiye ederim.

Gemlik Gece Hayatı, Gece Eğlencesi ve Gece Mekanları hakkında daha fazla bilgi ve ayrıntı için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Gemlik Gece Hayatı

Gemlik Otelleri ve Gemlik Otel Fiyatları hakkında daha fazla bilgi ve ayrıntı için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Gemlik Otelleri ve Gemlik Otel Fiyatları

Gemlik Karacaali Köyü
Gemlik Hangi Şehirde
Gemlik Haritası
Gemlik Manzara
Gemlik Nerede Nasıl Gidilir
Gemlik

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here