Sumbas

Sumbas ilçesi Osmaniye ilimize bağlı 7 ilçesinden biridir. Şehir merkezine yaklaşık 60 km uzaklığındadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla kadirli üzerinde buraya ulaşılır.

Sumbas Gezilecek Yerler

Osmaniye’nin İlçeleri

Sumbas ilçesi Osmaniye’nin 1996 yıllında il olması ile Karaömerli ve Araplı köylerinin birleştirilerek belediye teşkilatı kurulması sonucu ortaya çıkmıştır.

Göz at ;

 1. Sumbas Gezilecek Yerler
 2. Sumbas Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Osmaniye Gezilecek Yerler
 4. Osmaniye’de Gezilecek 10 Yer
 5. Osmaniye’nin İlçeleri
 6. Osmaniye Gece Hayatı
 7. Osmaniye Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 8. Karatepe Aslantaş Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 9. Karaçay Şelalesi ve Mesire Yeri
 10. Akdeniz Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 11. Osmaniye Otelleri ve Osmaniye Otel Fiyatları

İsmini de buradan geçen Çay’dan almıştır.  1996 yıllında ilçe olma statüsüne kavuşmuştur. İlçe merkezine bağlı 2 belde, 2 mahalle ve 13 köy bulunur. ilçemiz 2015 yıllı itibari ile nüfusu 14. 518 dır.

İlçe yolunda ilerlerken Portakal ağaçları, pamuk tarlaları, incir ağaçları ve kaktüslerle karşılıyorsunuz ayrıca kanallardan akan soğuk su ise ilçeye hayat vermektedir.

Sumbas

Sumbas’da gezilip görülmesi gereken yerler:

Kalkan Kalesi: Kale ilçemize 15 km uzaklıkta bulunur. Kale etrafında Roma ve Bizans dönemine ait birçok yapı bulunur. Kale Ortaçağ döneminde kalmadır. Kale yüksek bir tepe üzerinde inşa edilmiştir. Çıkılması zor bir yerdedir. Bu kale ve yanında bulunan yapıları ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

Kalkan kalesi bir kısmı
Kalkan kalesi yanında bulunan yapı

Merkez Cami: Cami ilçemize bağlı Karaömerli Köyünde bulunur. Cami 1900’lü yılların başında inşa edilmiştir. 1930 yıllında ise çatısı tamir edilmiştir. en son 2007 yıllında restore edilip ibadete açılmıştır.

Merkez Cami

Çem Kalesi:  İlçe merkezine 5 km uzaklıkta bulunan Armağanlı Köyünde bulunur. Yüksek kayalıklar üzerinde bulunuyor. Günümüzde tahrip olmuştur.

Kim ve ne zaman tarafında yapıldığı belli değildir. Üzerinde bulunan Haç motifinde anlaşılacağı üzere Roma veya Bizans dönemine ait olduğu söyleniliyor.

Çem Kalesi

Karderesi Köprüsü: İlçemizin kuzeyinde bulunan Kar Deresi üzerinde inşa edilen bu köprü kim ve ne zaman yapıldığı ile ilgili bilgi yoktur. Fakat mimari özellikleri incelendiğinde Osmanlı dönemi zamanında yapılmış bir köprüdür. Köprü iri taşlardan inşa edilmiştir.

Günümüze kadar birçok kez onarımdan geçen köprü orjinaliğini kaybetmiştir. Köprü Taş köprüsü olarak da bilinmektedir. Köprünün yanında Alabalık tesisleri bulunmaktadır. Yolunuz düşerse mutlaka alabalık tesislerine uğrayınız.

Taş Köprü

Badaş Yaylası: İlçe merkezine yaklaşık 57 km uzaklıkta bulunur. buraya gitmek biraz zahmetli olabilir. Çünkü yolu toprak yol olup ulaşımı biraz sıkıntılıdır. Fakat yaylaya ulaşır ulaşmaz o sıkıntıyı hemen unutuyorsunuz.

Yaylanın etrafı: çam, ardıç, köknar ve sedir ağaçlarından oluşan ormanlarla kaplıdır. Burada aldığınız temiz hava ile resmen kendinize geliyorsunuz.

Buranın alt yapısı yeterli olup yaylada elektrik, kır kahvesi, bakkal ve bir kısım evler bulunur. Burada çadırla kamp kurmak da mümkündür. Yaz mevsiminde şehrin stresinde kurtulmak istiyorsanız size fırsat…

Bağdaş Yaylası

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here