gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Karadeniz bölgesinin küçük ama çok güzel şehirlerinden birisi olan Amasya, Yeşilırmak’ın kenarında, kalesi ve Kral Kaya mezarları gibi çok tarihi ve turistik yerlere sahip olan önemli şehirlerimizden birisidir.

Amasya hakkında sitemizde pek makale bulabilirsiniz. Özellikle “Amasya Gezilecek Yerler” ve “Amasya’da Gezilecek 10 Yer” başlıklı yazılarımızı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz. Kente geldiğiniz zaman Amasya Kalesi, Amasya Saat Kulesi, Kral Kaya Mezarları, Yalıboyu Evleri ve Hazeranler Konağı gibi çok sayıda gezilecek görülecek yerler vardır.

Amasya Gezilecek Yerler

Amasya Kalesi : Amasya il merkezinde Yeşilırmak Kıyısında Harşena Dağı üzerinde yer almaktadır. Amasya Kalesi içeri şehir (Hatuniye Mahallesi), Kızlar Sarayı ve Yukarı Kale olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Kalenin iç şehir bölümü Hatuniye Mahallesinde yer almaktadır. Hatuniye Mahallesinde Yeşilırmak’ın kuzeyin yükselen antik sur duvarları üzerinde Osmanlı Dönemine ait Amasya evleri, cami ve hamam bulunmaktadır. Kızlar Sarayı bölümü; iç kalenin üzerinde mağaranın altında yer almaktadır. Kızlar Sarayı Osmanlılar zamanında inşa edilmiş ve 150 yıl boyunca 1852 yılına kadar Osmanlı Şehzadeleri ve aileleri tarafından kullanılmıştır.

Amasya Saat Kulesi : Amasya ilimizin merkezinde bulunur. 865 yılında Amasya Valisi Ziya Paşa tarafından yaptırılmıştır. 1938 yıllında depremde yıkılır. 1940 yıllından yenisi yapılacak düşüncesi ile tamamen yıktırılır. 2002 yıllında tekrar inşa edilir. İlimizin sembolü haline gelen kuleyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Yaya olarak ulaşabilir.

Kral Kaya Mezarları : Amasya Kalesinin eteklerinde kalker kayalara oyulmuş Kral Mezarları Amasya’nın en önemli eserlerindendir. Helenistik Dönemde yanyana yapılmış üç tane kaya mezarıdır. Bu kaya mezarları Pontus Krallarına aittir. Buraya kayaya oyulmuş yollar ve merdivenler ile çıkabilirsiniz. Kalenin eteklerinde toplam 18 tane kral mezarları bulunmaktadır. Yeşilırmak kıyısında yer alan bu Kral Mezarları görülmesi gereken yerlerdendir.

Yalıboyu Evleri ve Hazeranler Konağı : Yeşilırmak kıyısında sıra sıra yer alan konaklarıdır. Ahşap ve kerpiç dolgulu olarak yapılan bu evler Yeşilırmak’a yansıyan görüntüsü ile şehrin en güzel eserleridir. Osmanlı mimarisinin tüm özelliklerini taşıyan bu evler Amasya iline tarihi bir güzellik katmaktadır. Bu konaklar içinde en dikkat çekeni Hazeranler Konağıdır. Hazeranler Konağı; 1872 yılında Defterdar Hasan Talat Efendi tarafından kız kardeşi Hazeran Hatun adına yaptırılmıştır. Konak; 1983 yılında restore edilerek müzeye dönüştürülmüştür. Zarif bir mimariye sahip bu konakların akşam Yeşilırmak’a yansıyan görüntüsü görülmeye değer.

Büyük Ağa Medresesi : Amasya il merkezinde Bahçeleriçi Mahallesinde yer almaktadır. 1488 yılında Sultan II. Beyazıt’ın Kapı Ağası Hüseyin Ağa tarafından inşa edilmiştir. Büyük Ağa Medresesi; Kapı Ağa Medresesi olarak da bilinmektedir. Büyük Ağa Medresesi; Osmanlı klasik medrese mimarisinden farklı yapılmıştır. Selçuklu mezar anıtlarında görülen sekizgen plan şemasına uygun yapılmıştır. Bu plan ilk kez Büyük Ağa Medresesinde uygulanmıştır.

Burmalı Minare Camii : Amasya il merkezinde bulunmaktadır. Selçuklu Sultanı II. Gıyasettin Keyhüsrev vezirleri tarafından yapılmıştır. İlk yapıldığında ahşap olan cami, daha sonraları yanmış ve yerine taştan yeni bir cami yapılmıştır. Günümüze ulaşan bu cami burma şeklinde olan minaresi ile dikkat çekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here