Arabayla İran Gezi Planı Kırın Ön Yargılarınızı
Arabayla İran Gezi Planı Kırın Ön Yargılarınızı

Seyyah Özkan Çörek hocamızın aracıyla yaptığı İran gezisi yazısı. Bizimle paylaştığı için Teşekkürler.

Ön yargılardan kurtulup gitmeniz gereken ülke #İran??
Van’da kaldığım her yıl seneye gidersin diye erteledim sonunda nevruza denk getirip 9 günlük gezimi yaptım. Tek şoför olarak tam 4500 km araç sürüp 7 şehir gezdik.Gitmek isteyenler ve merak edenler için kısaca bilgiler paylaşıcam.

İran Gezisi

Eğer kendi aracınızla gitmek istiyorsanız
200 dolar bankaya yatırıp (gezi bitince geri alabiliyorsunuz) dekontla beraber sınır kapısına 16.00 dan önce gitmelisiniz.
Kapıda 280 lira defter parası ve 100 lira araç sigortası ödüyorsunuz bunlar geri alınmıyor Türk tarafı alıyor bu parayı.
Bundan sonrası bedava yakıtın litresi 50 kuruş aracın deposunu doldurmak 27 lira Turkiye’de 270 liraya dolduruyorum tam 10 katı. 4.500 km gezdik toplam yakıt parası 150 lira tuttu şaka gibi ?? aynı geziyi bizim ülkenin yakıt fiyatından yapsaydım 1500 TL tutuyor. Hayatımda ilk defa beş on dakikalık işler için araçtan inince kontağı kapatma gereği duymadım??

Önemli yazı 1: Van’dan İran’a Nasıl Gidilir?
Önemli Yazı 2 : Tebriz’de Gezilecek 10 Yer
Önemli Yazı 3 : Arabayla İran Gezi Planı / Kırın Ön Yargılarınızı

Bunun dışında otostopla gezmek isterseniz yine zorluk çekmezsiniz hemen alırlar ve istediğiniz yere götürürler.
Gezilecek yerleri tek tek yazıp uzatmiyicam bunları netten bulursunuz gezdiğim yerler hakkında bir cümle ile
#urmiye #tebriz Azeri Türklerinin yoğun olduğu bölgeler iyi kötü dilini anlayabilirsiniz.

Bu Yazılarda Okumalısınız ;

 1. Van’dan İran’a Nasıl Gidilir
 2. Van Tebriz Arası En Ucuza Nasıl Giderim?
 3. Arabayla İran Gezi Planı / Kırın Ön Yargılarınızı
 4. İran Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 5. Tebriz’de Gezilecek 10 Yer
 6. İran’da Gezilecek 10 Yer
 7. Türk Gezgin İran’da 20 Gün Sudan Ucuza Kaldı
 8. Genç Gezginler İran’dan Van’a Otostopla Geldiler
 9. Ağrı’dan İran’a (Gürbulak Sınır Kapısı) Nasıl Gidilir?
 10. İran Nerede?
 11. İran Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 12. Tahran Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 13. Tahran Gece Hayatı

#kendovan Urmiyeden 135 km sonra kesinlikle gidin peri bacalarından oluşan bir köy mağara evlerinde azeri türkleri yaşıyor.
#baneh teknoloji ürünlerinin uygun fiyatı satıldığı yer
#senendec #palanganköyü #kermanshah bu yerleşim yerleri kürt bölgesi olarak bilinir azeri türkçesi geride kaldı artık çok farklı bir kürtçe konuşuluyor muhtemelen bizim ülkemizden giden kürtçe bilen biri bile anlayamaz. Görülmesi gereken yerler ve dağ eteklerindeki üst üste evlerin olduğu köyler bu bölgelerde.
#esfehan güneye inildikçe lüks artıyor esfehanda öyle çok kalabalık bi şehir trafik felç gezilecek yerleri de çok.
#Şhiraz bana göre en lüks şehirlerden ve tarihi olarakta görülmesi gereken bir yer özellikle #persepolis ı görmeden dönmeyin. Tabi buraya gelene kadar Turkiyeden 1750 km uzaklaşmış olduk.
Dönüş yolunu kuzeyden belirledik yol üstünde
#yazd bölgesi vardı çölleriyle meşhur ve yine görülmesi gereken bir bölge. İrandan bahsedelince çöllerinden çok bahsedilmez ama kesinlikle görülmeli tavsiye edeceğim bölge #maranjab çölü ınstagramda bu etiketle aratıp bakabilirsiniz. Çöllere öyle elini kolunu sallayarak girilmiyor 200.000 bin tümen karşılığı (150 TL) rehber eşliğinde girip kamp kurabilirsiniz. Sırf burada dron uçurmak için yeniden gidicem ??

Arabayla İran Gezi Planı Kırın Ön Yargılarınızı
Arabayla İran Gezi Planı Kırın Ön Yargılarınızı

Kesinlikle korkulacak bir ülke değil kürt bolgesinde de fars bölgesinde de tanimadigimiz insanlarda kaldik sokaklarda cadir açtık güvenlik sorunu hiç yaşamadık. Hatta hangi ülke daha güvenli atışmasına girilirse canlı bombalarıyla,yol kesmeleriyle, ülkenin batisinin doğuya gelmekten korkmasiyla meşhur ülkemizin, terör sorunu olmayan, iç çatışma olmayan, savaş halinde de olmayan Iran’dan iyi olduğu söylenemez.Insanlari çok yardımsever ve türkleri çok seviyorlar yolda bizi durdurup çerez ikram edeninden, 140 km hızla radara takılıp tam ceza yazarken nerden geldiğimi sorup Türkiye dedikten sonra ceza yazmadan devam et diyen polisine kadar. Insanları çok bakımlı ve evleri çok temiz mağara evlerinde bile ilk dikkatimi çeken bu oldu tertemiz.

Bir şehirden diğerine geçince ülke değiştik hissi veriyor. her şehrin kendine özgü mimari yapısı ve konuşulan dili değişiyor. Turkiye’de daha düz İzmire de gitsen Van a da mantık aynı kurumsal firmalar, avmler, aynı tarz cafeler vs. Iran böyle değil avm cafeler vs dışardan bir marka girememiş her şehir kendine özgü küçük dükkanlar lokantalar oluşturmuş. Bölgeden bölgeye anında dil değişiyor kürt bölgesi tamamen kürtçe, fars bölgesi farsça, azeri bölgeler türkçe konuşuyor ve resmi dil farsça. Bir bölgede mazot diyerek anlaşmamıza rağmen başka bölgede mazot ya da dizel bilinmiyor gazoil demek lazım başka bölgede de gazoil bilinmiyor. Dil sebebiyle ufak tefek anılarda kaldı ?? Kendovan dediğim peri bacalarının olduğu mağara evlerine gittik ev sahibi azeri türkçesi konusuyor yine de anlamak biraz zor, siz oturun dinlenin akşam gelicem simit yapalım dedi. Bizde sevindik açız ?? mağara evde yerde tandırda var iyi dedik simit yapsın da yiyelim nasıl bir simit merak ediyoruz termosta çay bekliyoruz. akşam el arabasıyla geldi içinde kum, çimento,harç var kapının önünü sıvamaya başladı simit işi ne oldu diyince simit bu iste dedi ?????? meğer sıva yapmak simitmiş ??tabi yazılışı nasıl bilmiyorum ama söylenişi simit şeklindeydi.
Diğer bir hadise turistlik mekanları gezmek yerlilere 30.000 bin riyal turistlere 200.000 riyal uyanıklık yapıp İranlı bir gence 3 bilet aldırdık tam biletlerle içeri giricez içerde de kontrol varmış biletleri eline alan görevli siz Iranli degilsinizki gibilerinden bir şeyler söyledi ve arkadaşımın “men tebrizliyem” ???? demesi ile biz koptuk ve dışarı çıkardılar bizi?? bu sefer elimizdeki biletlerin farkını verip yeni bilet almak istedik kabul etmediler yine imdadımıza bir İran’lı yetişti ??

Ülkede yasak olan şeyler alkol, face,youtube vs bu tür yasaklara rağmen insanları gayet geniş düşünceli, çağdaş, iletişime açık kadın erkek ayrımı yok çok fazla araç süren kadın gördük kasiyerler calisanlar hep kadın.Sofraya kadınlı erkekli beraber oturduk adres sorunca vs iletişim kurup tarif ediyor hatta siz sormadan yanınıza gelip welcome vs diyerek sohbet ediyorlar.Hiç kızmayın ama bizim kadınımız da erkeğimiz de onlarla kıyaslayınca çok suratsız ve soğuk ??
Çok uzatmadan kısa kesiyorum yeri geldikçe video ve fotoğraf paylaşarak da açıklamalar yazarım.

Face paylaşımından sonra iletişim kurduğum yol arkadaşlarım Mustafa Hakan Ilgaz ve Uğurcan Toraman ‘a da yol arkadaşlıkları için teşekkürler ??
Yeniden gideceğim Iran gezime yeni yol arkadaşları için paylaşım yaparım görüşmek üzere ??

25 YORUMLAR

 1. Merhaba; dizel aracımla İran’a gitmek istiyorum. Sınır kapısında defter parası ve sigorta ücreti ödendiğini yazmışsınız. Başka sitelerde araç depo vergisi aldıkları yazıyor. Bir başka sitede mazotun karneyle alınabildiği yazıyor. Mazot, vergi vs masrafları detaylı yazar mısınız? Teşekkürler

  • Merhaba…
   Çıkışta 200 lira civarı Iran tarafi yakıt vergisi alıyor bu yüzden çıkamadan depoyu doldurup çıkınız daha kârlı. Mazot karneyle falan alınmıyor sadece orada yaşayanların kartları var onu kast etmişlerdir turistler için bu sorun değil pompacilar kendi kartlarını takıyorlar

 2. Özkan bey, ben de Iran’ı arabamla gezmek istiyorum. TSI benzinli Golf’üm var. Oradaki benzinin kalitesi ile ilgili çekincelerim var. Sıkıntı çıkar mı? Bu konuda bilginiz var mı? Siz hangi arabayla ve yakıtla gezdiniz Iran’ı?

  • Ozan bey İran’a geçtiniz mi acaba? Ben de 11 Ağustos ta Octavia 1.4 TSI aracımla geçeceğim. Bu ikinci gidişim olcak inşallah. İlki 2015 te 2004 model Corolla ile gittik…LPG girişi uyumlu olmadığı için sadece benzin kullanmıştım, zaten çok ucuz idi benzin… Toyota sağlam araç olduğu için sıkıntı olmadı ama Skoda hassas araba, inşallah yolda komaz bizi…10 a yakın ülke gezdim.
   .İran gibisini ne gördüm ne de göreceğimi sanıyorum. Zaman tünelinde bir anda 60 yıl önceye gitmiş gibi hissediyorsunuz..ambargo sebebiyle moderniteye kapalı kalan ülke, orijinalliğe , insanlığa samimiyete , huzura açık kalmış…orayı görünce modernitenin getirdikleri ve götürdüklerini tartinca, keşke hiç ugramasaymis modern dünyanın mel’anetleri ülkemize diyesiniz geliyor

   Neyse iyi yolculuklar dilerim..İran dünyanın en güvenilir ülkesidir sanırım…Allah’a emanet olun

 3. Merhaba Özkan bey, İran’dan sonra Bakü ye geçmeyi düşünüyorum, Azerbaycan vizesini nereden aldiniz? Azerbaycan sınır kapısında herhangi bir ödeme yapıyor musunuz

 4. merhabalar ÖZKAN hocam mersinden yola cıkıp iran üzeri baküye gitmeyi düşünüyorum e vizemide alacagım giderken iran ve türk sınır kapılarında benden ne evrak isterler giriş cıkıs ücreti ne kadardır mazot vergisi sigorta vs yardımcı olursanız sevinirim ve yolları nasıl iranın saygılar

  • Ahmet bey öncelikle sınır kapısına gitmeden bankadan triptik bedeli 200 dolar yatıracaksınız o dekontla gitmelisiniz bu 200 doları gezi bitince alabiliyorsunuz. Ardından kapıya gidince araç için 280 tl ödüyorsunuz tam irana girince de 80 tl ye araç sigortası yaptırın bu sigortayı kesin yaptırın. Gezi bitince yeniden Iran dan Turkiyeye girerseniz 200 Tl kadar ucuz yakıt kullandın diye vergi alıyor Iran tarafı. Yine sormak isterseniz veya Van a gelince burda olursam haberleşelim yardımcı olurum 05419720710

  • Gizem Hanım bunu bilemeyizki kesin bir şey diyemem. Yalnız gözlemlediğim şu;çadır kültürü çok yaygın pikniğe giderken bile çadır açıyorlar, kendi kadın arkadaşlarım çadırla gezdi ciddi bir sorun yaşayan olmadı son olarak cezalar ağır olduğu için suç işlemeye cesaret edecek kimse yok. Çadır kurun ama tedbirinizi de alın. Tavsiyem şu park yerlerinde güvenlik var onların da izniyle kulübenin önüne açabilirsiniz

 5. özkan hocam merhabalar abimin arabası tüplü ve benzinli irandan bakuye gidecegim tüpü söktürmem mi gerek ve arac üstüme kayıtlı degil ne yapmalıyım

 6. SORULARIMI CEVAPLANDIRIRSANIZ MEMNUN OLURUM
  1.200 DOLARI VANDA YATIRDIK GÜRBULAKTAN ÇIKARKEN ALABİLİRMİYİZ.
  2,PEJO BİBBER ARABAMDA MECBUR KALIRSAM YATABİLİRMİYİM
  3,ŞEHİR İÇİNDE PARK SORUNU OLURMU
  4,EVLERDE KALMAK İÇİN KENDİ ÇABAMIZMI ÖNEMLİ İLETİŞİM KURMAKMI LAZIM.TEŞEKÜRLER

 7. cevap verirseniz memnun olurum
  1,vandan girerken ödediğimiz 200 doları Gürbulak kapısından alabilirmiyim
  2,pejo bipper arabamda mecbur kalırsam yatabilirmiyim
  3,şehir içinde araba park sorun olurmu
  4.yerli halkla evlerde kalmak için bağlantıyı nasıl kurmak lazım teşekürler

 8. Ozkan kardesim merhabalar,
  Londrada yasiyoruz,Tek hayalimiz Off road aracimla 4 kisi olarak IRAN-Turkmenistan -Ozbekistan-Kazakistan seyahati,gonullu olarak yakita ve masraflara ortak olabilecek yol arkadaslari ariyoruz, Aracimiz Toyota Land cruiser Prado 2.4 td 1991 model, 5 kisilik,2nci bir arac ile katilmak isteyenler olursa cok daha iyi olur, Cadir ve her turlu techizata gereksinmemiz olacaktir,
  Baslangic tarihi 2019 subat -mart ayi gibi olabilir.
  Cevaplarinizi bekliyorum,
  Sevgi ve Saygilarimla
  Osman Kosurgeli 00447792079330

 9. Merhaba Özkan Bey,
  Biz 2013 yılında İran’a gittik ,fakat Tebriz ve Horasan bölgesini gezmek istiyoruz.Bu nedenle de arabayı düşünüyorum.
  Turla gittiğiniz zaman yerel halkla hiç kontak olmuyor.Sizden öğrenmek istediğim; otel yerine mahalli pansiyon veya evlerde kalmayı nasıl ayarlayabiliriz.Bu arada zaman ve mevsim sınırımız yok.Biz emekliyiz.Zahmet edip cevaplarsanız memnun olurum.
  Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.
  Recep Dalkır

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here